MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.028
Поени од реакции
1.441
Koristi infrastruktura od Telekabel, ima mnogu mesta kade A1 i Telekom nemaat optika a nie imame taka da e tropam gluposti prvin informiraj se od kogo rentame i sto voopsto nudime
Може да наброиш 3 места каде Телеком/А1 немаат оптика а Телекабел има? Само 3, не мора повеќе.

И второ, не се глупирај дека МТЕЛ е постабилна платформа од Магента жити господ аман! Телеком работи локал со посебен vlan и со гарантирана брзина за телевизијата, МТЕЛ нема допирна точка со такво нешто

Каква е таа загарантирана брзина, Телеком е крш.. :pos: :pos:

Кај тераш, знаеш? :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.150
Поени од реакции
510
И второ, не се глупирај дека МТЕЛ е постабилна платформа од Магента жити господ аман! Телеком работи локал со посебен vlan и со гарантирана брзина за телевизијата, МТЕЛ нема допирна точка со такво нешто


Sent from my iPhone using Tapatalk
Gresis
Автоматски споено мислење:

Може да наброиш 3 места каде Телеком/А1 немаат оптика а Телекабел има? Само 3, не мора повеќе.
Не сум од Скопје и незнам за Скопје.
Еве пример Кочани, Штип, Пробиштип, Злетово, Делчево далеку по распространета него ли на Телеком а не па на А1
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.028
Поени од реакции
1.441
Gresis
Автоматски споено мислење:


Не сум од Скопје и незнам за Скопје.
Еве пример Кочани, Штип, Пробиштип, Злетово, Делчево далеку по распространета него ли на Телеком а не па на А1
Злетово и Кочани бе..

Во ред е другар, се разбираме ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.341
Поени од реакции
695
Не сум ги пробал (видел) макств и моветв ама колку што читам по нетов нема голема разлика во квалитет на слика (мове би требало да има поквалитетна слика ама не да му паднат вилиците на човек). А1 екслорер го пробав лично и не е лошо иако секој канал имаше различен квалитет на слика.
Моветв ќе беше подобар да не беше со договор туку месец за месец како а1 екслорер и плус да може да се инсталира апликација како на а1.
За каналите нема што да се коментира, ништо посебно нема и премногу српски (не ми сметаат ич да нема забуна ама премнопгу се) и мислам другиве се подобри во тој дел.
Ова е мое мислење од пратење и читање по форумиве.
btw скоро секаде битрејтот за сликата е 4-5мб...
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
948
Поени од реакции
624
Дечки ова новово почна многу да ме нервира.

-Секој ден го рестартирам затоа што аудиото и видеото не се синхронизирани.

-Исто така појќе канали немаат опција за враќање на програмата назад, па глупо е да идеш да мочаш или телефон ти звони, не можеш да ја стопнеш програмата. Иритирачко! Како да гледаш на телевизор од оние старите со лампи

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.598
Поени од реакции
748
Дечки ова новово почна многу да ме нервира.

-Секој ден го рестартирам затоа што аудиото и видеото не се синхронизирани.

-Исто така појќе канали немаат опција за враќање на програмата назад, па глупо е да идеш да мочаш или телефон ти звони, не можеш да ја стопнеш програмата. Иритирачко! Како да гледаш на телевизор од оние старите со лампи

Sent from my phone using Tapatalk
Првиот пат кога ми го поставија уредот слика имаше немеше тон па доцнеше додека беше тука техничарот го промени ХДМИ кабелот а потоа се јави во централа и ја средија пробај јави се на 122 , на вториот ресивер резолуцијата морав да ја намалам да не биде 4к за да не ми сецка сликата и да се рестартира постојано уредот препорака нивна е да не се исклучува боксот постојано да биде онлине вклучен
Во многу скоро време ќе го сределе сето ова работат на тоа ,можеби малку ја избрзале но сакаат што повеќе корисници да ја имаат ,пред некое време и Нетфликс е достапен во Хрватска преку нивната платформа и нашиве работат на тоа
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
948
Поени од реакции
624
Уште еден проблем.
Денеска си пуштам youtube од уредот на телеком. Поврзано на Сони тв и Сони саундбар, стари 3 години. Цело време нешто звукот на минута две прави некои чудни звуци, крчи. Мислев дека е видеото такво. Но еве 5-6 саати веќе слушам, не е до видеото, на сите видеа крчи. Го угасив саундабарот, крчењети го снема. Инаку јутуб од сони андроид телевизорот е ок. И имам и мибокс хуавеи ми4 и со него звукот е супер. Само од ова од телеком уредов кога пуштам јутуб звукот одвреме на време крчи - преку саундбар!

Намалив на 50 херци, џабе

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.341
Поени од реакции
695
Па имаат проблем од пусто брзање да ја пуштат новата магенаттв. Требаше детално да ја истестираат пред да ја активираат...
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.341
Поени од реакции
695
Дечки ова новово почна многу да ме нервира.

-Секој ден го рестартирам затоа што аудиото и видеото не се синхронизирани.

-Исто така појќе канали немаат опција за враќање на програмата назад, па глупо е да идеш да мочаш или телефон ти звони, не можеш да ја стопнеш програмата. Иритирачко! Како да гледаш на телевизор од оние старите со лампи

Sent from my phone using Tapatalk
Ова со несинхронизацијава веќе е проблем. Имаше од почеток ваков проблем или ти се јави покасно? Секој ден или рандом е?
Автоматски споено мислење:

Првиот пат кога ми го поставија уредот слика имаше немеше тон па доцнеше додека беше тука техничарот го промени ХДМИ кабелот а потоа се јави во централа и ја средија пробај јави се на 122 , на вториот ресивер резолуцијата морав да ја намалам да не биде 4к за да не ми сецка сликата и да се рестартира постојано уредот препорака нивна е да не се исклучува боксот постојано да биде онлине вклучен
Во многу скоро време ќе го сределе сето ова работат на тоа ,можеби малку ја избрзале но сакаат што повеќе корисници да ја имаат ,пред некое време и Нетфликс е достапен во Хрватска преку нивната платформа и нашиве работат на тоа
Можно е да било до кабелот? Малце невероватно ама сепак...ако со нивниот кабел прави проблеми, како би било со обичен хдми кабел?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.598
Поени од реакции
748
Ова со несинхронизацијава веќе е проблем. Имаше од почеток ваков проблем или ти се јави покасно? Секој ден или рандом е?
Автоматски споено мислење:


Можно е да било до кабелот? Малце невероватно ама сепак...ако со нивниот кабел прави проблеми, како би било со обичен хдми кабел?
невероајтно или не кај мене беше до кабелот првин проба техничарот со стариот кабел кој пред некој месец го имав променето уредот Мах Тв ресиверот и ми вели нека ти биде резерва но кога се појави проблем го промени и потоа и се јави и во централа да сетираат нешто
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
948
Поени од реакции
624
Ова го најдов на телеком црна гора...проверете вие што имате магента андроид бокс
Ако се подеси вака, тогаш се гасат сите опции за долби


Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.341
Поени од реакции
695
Ако се подеси вака, тогаш се гасат сите опции за долби


Sent from my phone using Tapatalk
А долбито треба за боксот или е поврзано со магентата тв? Па незнам што е како е немам магента...случајно го најдов тоа погоре кај црно горците..пробај види што е како е бидејќки имаш проблеми со звукот. Знаат и телеком дека имаат проблеми и би требал ода го решат инаку ќе имаат поплаки и проблеми.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
948
Поени од реакции
624
А долбито треба за боксот или е поврзано со магентата тв? Па незнам што е како е немам магента...случајно го најдов тоа погоре кај црно горците..пробај види што е како е бидејќки имаш проблеми со звукот. Знаат и телеком дека имаат проблеми и би требал ода го решат инаку ќе имаат поплаки и проблеми.
Вака го поставив, ќе слушам денес ако е ок ќе пишам.

Па ако е видеото со долби, треба и боксот да подржува долби, ако не ќе дава само стетњо звук


Sent from my phone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom