Manga (Генерална Дискусија)

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.302
Поени од реакции
14.669
Manga е јапонски стрип и e еден од најпопуларните литературни стилови во јапонија, мангата дури е и по популарна од белетристиката во јапонија, поради големата популарност на овие творби многу често добиваат и анимирана адаптација.
лично немам многу читано манга но сепак секој што следи аниме може лесно да се префрли и на манга. темава може да се искористи да се препорача некоја манга и да се дискутираат во рамките на дозволеното(без спојлери) за сите стрипови без разлика дали се месечни изданија или неделни.
ајде за сефте нов тема во нов подфорум :)
 
2

~2A

Гостин
Да се надоврзам на @Hurin , мангите ја има во различни жанрови и тоа: акција, авантура, романтика, спорт и игри, историја, комедија, научна фантастика, мистерија, хорор, секс/hentai :icon_mrgr: итн...

Мангата традиционално се печати во црно-бела боја техника иако постојат и некои манги кои се во боја. Не често, но аниме сериите најчесто произлегуваат од мангите, секако доколку таа манга оствари успех.
Манга стрипови не се произведуваат само во Јапонија, туку и во Тајван, Јужна Кореја и Кина.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
6.792
Поени од реакции
13.223
сега би можело да се префрлат и постовите за манга изложбата што ја ги лупав во аниме :)
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
еве како изгледа таа уметност :)


иначе сајтови за манга кој јас сум ги користел се
www.mangafox.com
www.mangastream.com
има и други :)

немаш појма колку Миура го усовршил цртежот во Berserk после првите 13 книги. А од 26 - тата... ќе видиш
 
2

~2A

Гостин
немаш појма колку Миура го усовршил цртежот во Berserk после првите 13 книги. А од 26 - тата... ќе видиш
Ми се чини на некоја страница прочитав дека и му се здосадило веќе да го црта Guts, демек на некој начин тежок му бил?


Исто додека сум тука, како е со чаптери на колку излегуваат, заебава нешо во последно време? При крај е со сторијата?
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ми се чини на некоја страница прочитав дека и му се здосадило веќе да го црта Guts, демек на некој начин тежок му бил?


Исто додека сум тука, како е со чаптери на колку излегуваат, заебава нешо во последно време? При крај е со сторијата?

Rabotata e sto Miura e opsednat so crtezot, go pravi mnogu detalen, a toa odzima dosta vreme. Poradi toa ima mnogu pauzi pomegu epizodite. Prikaznata e mozebi okolu 60 posto zavrsena, no ima ogromna pauza koja trae veke 10 meseci. Zosto e taka nikoj nisto ne znae. Bar da dobievme izvestuvanje zosto e toa taka no ima premnogu tisina.
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.805
Поени од реакции
6.903
Иначе корејските се викат Manhwa :)
@dantemkd зимај читај серијалов е ненормално добар ,еве јас му ја препорачав на Шаринган и он се навлече ептен на неа :D
Инаку треба да има 3дела
1 The Breaker
2 The Breaker New Waves (Сеуште трае но се ближи крајот )
и 3 којшто сеуште не е започнат и незнам како ќе биде насловен .
Ќе напишам едно ревју тамо во недела да ги запознаеме членовите на кајгана со одличните манхви што Кореја ни ги нуди :)
 
2

~2A

Гостин
Само едно нешто ме нервира...
-Имињата тешко се запамтуваат! :mad:

Еве неколку што ги запамтив: Jin- Kyu Kwon , Lee Gyu-Bum, Gang Ha-Ill, Goomoonryong... xD
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
6.957
Поени од реакции
5.555
ок дечки фала ке почнам во скоро време да ја читам
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: J +

Kajgana Shop

На врв Bottom