MAKE UP (Шминка)?

Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Ги поделив во категории пошо се пуно да ги ставам на 1 слика.

Палети (сенки)




Сенки посебни



Руменила (blushes - како и да е преводот :) )



Бронзери



Расветлувачи/илуминатори (?)



Коректори



Кармини и моливчиња (имам уште 2 моливчиња шо ги видов откако сликнав)



Сјаеви и балмови



Маскари



Ајлајнери, моливчиња, маскара за веѓи + hightlitening pen



Пудри



Прајмери и коректори шо ги забораив предходно





Четки и сунѓерчиња

 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Разбирам за се друго, ама што правиш со толку многу пудри? o_O
Не можам да си најдам нијанса шо ми одговара пошто сум многу бела. Сум била и во разни продавници да ми направат тестирање девојките што работат таму и се океј у продавницата, ќе излезам и сосема нешо друго е на дневна светлина.
Пудрите оксидираат после некое време на лицето и најчето тоа е проблемот.
Сега во Шведска најдов 3 пудри што се океј, така да среќна сум за тоа :D
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Не можам да си најдам нијанса шо ми одговара пошто сум многу бела. Сум била и во разни продавници да ми направат тестирање девојките што работат таму и се океј у продавницата, ќе излезам и сосема нешо друго е на дневна светлина.
Пудрите оксидираат после некое време на лицето и најчето тоа е проблемот.
Сега во Шведска најдов 3 пудри што се океј, така да среќна сум за тоа :D
Имам другарка што става 4 нијанси пудри оти никако не може да си најде соодветна нијанса. јас за пудра признавам само макс Фактор па со години ја корисатам онаа со ѕвездата, Ластинг перформанс. Како си задоволна од петтата на сликата кај тебе (исто е на МФ)?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.739
Поени од реакции
24.395
Имам другарка што става 4 нијанси пудри оти никако не може да си најде соодветна нијанса. јас за пудра признавам само макс Фактор па со години ја корисатам онаа со ѕвездата, Ластинг перформанс. Како си задоволна од петтата на сликата кај тебе (исто е на МФ)?
Јас на мАх фактор по твоја препорака и задоволна сум, неќна пак си купив.

 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Јас на мАх фактор по твоја препорака и задоволна сум, неќна пак си купив.

Јас немам многу користено пудра у животот, ама МФ ми се најдобри. Мислам дека мојата, Ластинг перформанс ми е малку тешка, ова лето воопшто не ставив пудра. Затоа сакам да видам како се другите од МФ.
Од МФ ги преопрачувам и маскарите, завчера ја купив оваа:



Не ја препорачувам оваа во зеленото пакување, барем мене не ми се погоди или не ме бива за такви модерни четки. :)

[DOUBLEPOST=1441042105][/DOUBLEPOST]Топло го препоручам и трајниот кармин од серијата Lipfinity, мојот е број 530, luminous petal.


 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Имам другарка што става 4 нијанси пудри оти никако не може да си најде соодветна нијанса. јас за пудра признавам само макс Фактор па со години ја корисатам онаа со ѕвездата, Ластинг перформанс. Како си задоволна од петтата на сликата кај тебе (исто е на МФ)?
И ја ијам мешано ама џабе, никогаш нема да успееш да измешаш иста количина 2 пати :/

Таа е една од пудрите со највеќе ги користев, не се гледа на сликата ама скоро при крај ми е, таа и на менхетен.
И од ревлонот сум презадоволна пошо ептен е лонгластинг :D
 
Член од
17 август 2015
Мислења
16
Поени од реакции
8
Не знам дали има посебна тема за ова, а ме интересира каков еуеliner користите, поточно која форма(дали како фломастерче, дали гел , дали со четкичка), кој сте го нашле како наједностаен за нанесување и која фирма би ја препорачале :)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Не знам дали има посебна тема за ова, а ме интересира каков еуеliner користите, поточно која форма(дали како фломастерче, дали гел , дали со четкичка), кој сте го нашле како наједностаен за нанесување и која фирма би ја препорачале :)


Ваков, ептен е убав.
Го земав лани на крајот на август, и после земав уште еден околу септември октомври. Еве има уште. :D Ставав секој ден, за на факс за у диско..... Сеа летово послабо малце зашо одмори едно др...... Не е исушен како другите.
Ептен сум задоволна.
Сеа ако тие е проблем четкичката,ако си почетник... ма да мене ми е супер :D
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Не знам дали има посебна тема за ова, а ме интересира каков еуеliner користите, поточно која форма(дали како фломастерче, дали гел , дали со четкичка), кој сте го нашле како наједностаен за нанесување и која фирма би ја препорачале :)
Мислам дека зависи што сакаш да постигнеш.
Oд тие што ги ијам јас:
Како фломастерче - не се познава многу, повеќе е блед ама можеш да постигнеш прецизност.
Гел - се одсликува на горниот капак така да треба да нанесеш сенка во прав врз ајлајнерот ако неќеш да се деси тоа. Ако имаш убава четка ќе посетигнеш и убава прецизност.
Моливче - се одсликува ако немаш нанесено некаква подлога ама се размачкува убаво и фина е ако сакаш да постигнеш некој смоуки ефект.
Јаг го ијам и овој што го има спомнато @NelTu и сум задоволна, не сум имала никаков проблем.

Најубав пто сум имала додуша беше еден што го купив во Лондон во продавница за алишта и беше 1,5фунта (ова е ефтино таму)
Буквално беше како да нанесуваш слој од пластика, не мрдаше! И у вода да се пикнеш ќе ти стои не се размачкува и беше топ. Ми се оди во Англија само за да можам тоа да го купам :/
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
17
Поени од реакции
4
Здраво на сите.
Google-ав и случајно ја најдов темава и се израдував ко мало дете.
Веќе подолго време се мачам, па можда некој ќе помогне/ каже каде грешам.
Приказнава е следна :)
Цел живот носам наочари со диоптрија(ова прави огромни подочњаци) и решив да си купам контактни. Кога ги ставив, беше страшно. Како што @Magde пишала во горните постови, некако добивав сива боја.
Основата на подочнаците ми е виолетова накај темно плава. Прво пробав со корална боја на кармин (како што е прикажано на https://www.youtube.com/watch?v=OXr1PxrBors ). Потоа пробав со 4-та од палетава
http://www.aliexpress.com/item/2015-New-Arrival-Special-Makeup-Professional-5-Nude-Color-Concealer-Palette-Camouflage-Free-Shipping-HJ1052W-5/32374292352.html
и никако не ми успева, дури изгледа и пострашно. Иначе имам бел жолтеникав тен со зелени очи.
Користам следново:
Пример -- my primer 3+ (http://www.bellaoggi.com/util/image.php?width=354&height=529&cropratio=354:529&image=http://www.bellaoggi.com/media/primer.jpg)
Пудра -- revlon colorstay, нијанса 220 natural beige
Коректор -- течниот на авон.
Кажете ако имате некој совет или што правам грешно.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
Кажете ако имате некој совет или што правам грешно.
Изгуглај за undertones. Има многу видеа за ова на јутуб.
Исто имај на ум дека ако твоите подочњаци се виолетови/сини - црвена боја може да ги истакне уште повеќе. За да неутрализираш би требало да користиш нешто жолто. Ама најубаво е да си побараш на јутуб, сепак ти подобро знаеш како изгледаат реално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom