m:SAT TV Mакедонија Сателитска DVB-S телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.145
Поени од реакции
504
Superstar 3 e dostapna na mSAT i MOVE!
Dokolku ja nemate seuste na mSAT odete na kanal 91 i ke vi se napravi azuriranje avtomatski i ke ja dobiete namesto Film Klub.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.429
Поени од реакции
7.880
Дали имаат исти приемници Msat како во Србија? Го видов упатството македонско и различно е. Менито на сликите колку што видов во боја е црвено а во Србија е црвено жолто.

Бидејќи имам прилика сега во Србија да користам Msat и во Србија ги има во листата и македонските и неколку црногорски канали но не ги отвара. Слабо HD канали од оние српските канали Arena Premium, Prva, B92, Pink, K1, Tanjug, Kurir, Informer, Balkan Trip, Euronews Srbija, Superstar 3 и уште неколку не се во HD. Срамота да немаат се во HD. Oние германските канали се со стакло слика.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.155
Поени од реакции
10.096
Кој го има чудово задоволни сте од телевизијата, квалитет на слика, се дешава, да снемува слика или кочи сигналот? И имаат МСат интернет?
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
874
Поени од реакции
886
Кој го има чудово задоволни сте од телевизијата, квалитет на слика, се дешава, да снемува слика или кочи сигналот? И имаат МСат интернет?
Имаат интернет безжичен кој е со многу малку гигабајти за домашен интернет - 50 или 100ГБ месечно. Катастрофа! Безжичниот интернет не е стабилен и после потрошените гигабајти мислам дека немаш повеќе интернет.
Подобро земи си интернет преку друг провајдер и неограничен што ќе биди.
За телевизијата нека кажат другите, но според мене најдобро е интернет да земиш од друг провајдер и МOVE TV од МТЕЛ, наместо сателитска Move и неограничен интернет и поефтино ќе те фати.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
1.001
Поени од реакции
632
Кој го има чудово задоволни сте од телевизијата, квалитет на слика, се дешава, да снемува слика или кочи сигналот? И имаат МСат интернет?
Move e HD, mSat e SD... satelitot sekogas ke e nazad...
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
988
Поени од реакции
1.421
Move e HD, mSat e SD... satelitot sekogas ke e nazad...
Сателитот никогаш не е назад. Нема каснење, нема транскодирање, нема губење квалитет. RAW квалитет. Тоа што го гледаш на Мтел, од прво до последно е транскодирано.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.145
Поени од реакции
504
Кој го има чудово задоволни сте од телевизијата, квалитет на слика, се дешава, да снемува слика или кочи сигналот? И имаат МСат интернет?
Pisi mi vo pp, ovlasten agent sum ke ti dadam sve info sto te interesira
Автоматски споено мислење:

Дали имаат исти приемници Msat како во Србија? Го видов упатството македонско и различно е. Менито на сликите колку што видов во боја е црвено а во Србија е црвено жолто.
Koristat isti resiveri povekjeto, si zateknal drug resiver koj go ima i kaj nas no ne go davaat na site nekogas go davaat nekogas samo kaj tie sto se slucuva da imaat problemi so prvicnite resiveri starite
Автоматски споено мислење:

Имаат интернет безжичен кој е со многу малку гигабајти за домашен интернет - 50 или 100ГБ месечно. Катастрофа! Безжичниот интернет не е стабилен и после потрошените гигабајти мислам дека немаш повеќе интернет.
Подобро земи си интернет преку друг провајдер и неограничен што ќе биди.
За телевизијата нека кажат другите, но според мене најдобро е интернет да земиш од друг провајдер и МOVE TV од МТЕЛ, наместо сателитска Move и неограничен интернет и поефтино ќе те фати.
Jas kako agent ne go ni nudam bezicniot internet, se e zavisno od mrezata, mal soobrakjaj ima vo ponuda i odi preku a1 mrezata, voopsto ne e stabilen nemoze da ocekuvas nesto od 4g internet toa e za bas nekade kade e potrebno malku internet primer vo planina no ipak od a1 bezicen povekje se isplakja koga sporedis.
Inaku povekje se isplakja MOVE vo sekoj slucaj no zavisno e od brzinata i kapacitetot na internet koj go ima korisnikot koj planira da ja koristi platformata, jas bi odbral move bidejki koristam neogranicen kabelski internet 100/10, imam pogolem izbor na kanali, nemam prekini so internetot i dobivam android boks i mi odgovara bidejki koristam netflix, hbo max i spotify.
Nekoj odbira msat bidejki ne e zavisna od internet, nikogas nema prekini, poednostavna platfroma e i sega skoro sekoj ima android tv pa ne pretstavuva nekoja golema razlika vo ona sto go rekov za move ama se e zavisno od korisnik do korisnik.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.429
Поени од реакции
7.880
Сателитот никогаш не е назад. Нема каснење, нема транскодирање, нема губење квалитет. RAW квалитет. Тоа што го гледаш на Мтел, од прво до последно е транскодирано.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не е лоша сликата на некој канали кој не се HD aма HD логично дека си е подобро.
Глупо е да некој канали кој се ексклузива или во сопственост на Телеком Србија да не ги нудат во HD. Особено Arena Sport Premium каналите не се а Агро каналот е во HD што не е до толку битно да биде :facepalm:

На два ресивера кој два канала исти да ги пуштиш ќе си бидат исто без да е едниот понапред или поназад преносот. Така да добро е за спорт ако некој гледа во друга соба а друг во друга потполно исти спортски пренос си гледате исто во иста секунда и минута.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
988
Поени од реакции
1.421
Не е лоша сликата на некој канали кој не се HD aма HD си подобро нормално.

На два ресивера кој два канала исти да ги пуштиш ќе си бидат исто без да е едниот понапред или поназад преносот. Така да добро е за спорт ако некој гледа во друга соба а друг во друга потполно исти спортски пренос си гледате исто во иста секунда и минута.
Моментално имаш редок број на оператори на светско ниво кои имаат перфектна слика и сервис во иптв. Имав пишано во друга тема мислам, Sky, NowTV, Discovery+, DAZN

На пример во Disc + UK имаш TNT или поранешен BT Sport, на кој оди ЛШ во UHD. Слика која е еднаква на сателит, едноставно фантазија. Има доста сервиси кои нудат UHD канали скоро идентични како на сателит, и со минимално закаснување

Споредбата беше сателит/иптв. Најмвалитетна слика има на сателит, е сега се си има предности и мани.

За сателитска треба 50кг железо да обесиш, да бушиш и да се глупираш, за на крај да гледаш скоро ништо! Паблик шеринг и тие работи заборави ги. Така што, не вреди.

За иптв ти треба само интернет нормално, и добар сервис.

На крај, секој со потребата, и колку пари толку музика.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.429
Поени од реакции
7.880
На српскиов Msat ги покажува на список и македонските тв канали а само Наша тв е достапна за гледање.

Не знам зошто барем не ја додадат MРТ Сат во Србија да се гледа. Ние во Македонија си ја имаме РТС Свет. Или брем кога веќе се утепуваме во Македонија од додавање српски канали зошто да не се достапни македонските во Србија па макар и имало затемнување скоро по цел ден.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
1.001
Поени од реакции
632
На српскиов Msat ги покажува на список и македонските тв канали а само Наша тв е достапна за гледање.

Не знам зошто барем не ја додадат MРТ Сат во Србија да се гледа. Ние во Македонија си ја имаме РТС Свет. Или брем кога веќе се утепуваме во Македонија од додавање српски канали зошто да не се достапни македонските во Србија па макар и имало затемнување скоро по цел ден.
nasive imaat zabraneto, taka se zbori
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.429
Поени од реакции
7.880
Кај српскиов Msat приметив дека изгледа македонските канали ги преземаат од Текеком Македонија. Наша тв не работеше нешто и имаше иста порака на македонски јазик со истиот дизајн како на Македонски Телеком дека поради технички проблеми каналот не е достапен..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom