m:SAT TV Mакедонија Сателитска DVB-S телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Незнам со кој памет само во 21 век уште некој има што 20кг железо по покриви и тераси монтира. Навистина да се чуди човек кој е поголема будала, овие МСАТ или клиентите што ги имаат.
Па и Тотал тв чинијата ја монтираат на балкони, тераси и покриви на куќи и станови.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.105
Па и Тотал тв чинијата ја монтираат на балкони, тераси и покриви на куќи и станови.
Истото важи и за Тотал. Оваа опција единствено е корисна ако живееш некаде надвор од цивилизација (викендичка на пример)
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
706
Поени од реакции
722
Истото важи и за Тотал. Оваа опција единствено е корисна ако живееш некаде надвор од цивилизација (викендичка на пример)
И во цивилизација, каде што интернетот е ужасен и телевизијата на лош интернет има лош квалитет и сликата има коцкички, ова важи за телеком кој нуди телевизија преку интернет, друго е ако локалниот кабловски оператор има никаква крш опрема па сателитската ти останува како избор или ДВБ-Т од А1, ама пак не е достапно на неколку локации, бидејќи таму наводно нема сигнал од предавателите.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.105
И во цивилизација, каде што интернетот е ужасен и телевизијата на лош интернет има лош квалитет и сликата има коцкички
Каква врска има интернетот со сателитска телевизија? Како ги поврза овие 2 работи?
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
706
Поени од реакции
722
Каква врска има интернетот со сателитска телевизија? Како ги поврза овие 2 работи?
Има врска интернетот кај провајдерите кои нудат телевизија како МАХ ТВ од телеком, зависи каква е линијата и каков ќе биди интернетот за да тера телевизијата базирана на ИП технологија, исто така и Нео ТВ и А1 xplore tv ако нема интернет нема да има телевизија.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.105
Има врска интернетот кај провајдерите кои нудат телевизија како МАХ ТВ од телеком, зависи каква е линијата и каков ќе биди интернетот за да тера телевизијата базирана на ИП технологија, исто така и Нео ТВ и А1 xplore tv ако нема интернет нема да има телевизија.
Другар, темава е за МСАТ и САТЕЛИТСКА ТЕЛЕВИЗИЈА.

За сателитска телевизија НЕ ТИ ТРЕБА ИНТЕРНЕТ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
999
Поени од реакции
423
Другар, темава е за МСАТ и САТЕЛИТСКА ТЕЛЕВИЗИЈА.

За сателитска телевизија НЕ ТИ ТРЕБА ИНТЕРНЕТ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Drugar nisto nemozes da svatis. Prvin vikas koj stava u 21vi vek satelitska znaci covekov ti vika tamu kade kabelskata ne ja biva i ima problemi i kade internetot i iptvto nemozat da rabotat dobro i stabilno tamu e potrebna satelitska. Toa ne e samo kaj vikendici i vo sela ima takvi slucavi i vo gradovi.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.105
Drugar nisto nemozes da svatis. Prvin vikas koj stava u 21vi vek satelitska znaci covekov ti vika tamu kade kabelskata ne ja biva i ima problemi i kade internetot i iptvto nemozat da rabotat dobro i stabilno tamu e potrebna satelitska. Toa ne e samo kaj vikendici i vo sela ima takvi slucavi i vo gradovi.
Каде не бива кабелска освен по викендици? Во кои градови? Ете ти имаш мсат, злшто намести па после кукаше на темава? Колкав процент од населени места се без мрежа имаш претстсва?

Јас кажав треба да ти фали нешто во нормална цивилизирана средина да местиш 20кг железо.

Цел свет оди на FTTH со иптв со клауди со што уште не, дали ти е јасно?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
999
Поени од реакции
423
Каде не бива кабелска освен по викендици? Во кои градови? Ете ти имаш мсат, злшто намести па после кукаше на темава? Колкав процент од населени места се без мрежа имаш претстсва?

Јас кажав треба да ти фали нешто во нормална цивилизирана средина да местиш 20кг железо.

Цел свет оди на FTTH со иптв со клауди со што уште не, дали ти е јасно?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dobro, zborevme deka pogresno go svati covekov.
Jas sum zadovolen od televizijata, se zalam samo za internetot i mobilnata.
Primer vo vinica i kocani ima mesta kade telekabel i a1 na docsis imaat problemi, telekom ima samo adsl. Koja televizija da ja odberat tie?
Na dvbt sigurno nema da odat, nema nitu izbor a nitu dobar signal, satelitskata e najdobar izbor so duplo povekje kanali od dvbt.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.105
Dobro, zborevme deka pogresno go svati covekov.
Jas sum zadovolen od televizijata, se zalam samo za internetot i mobilnata.
Primer vo vinica i kocani ima mesta kade telekabel i a1 na docsis imaat problemi, telekom ima samo adsl. Koja televizija da ja odberat tie?
Na dvbt sigurno nema da odat, nema nitu izbor a nitu dobar signal, satelitskata e najdobar izbor so duplo povekje kanali od dvbt.
Нема да ме убедиш дека во Виница и во Кочани нема покриеност од оператори како А1,Телеком или ТК. А и да нема тоа се 0.00001% каде што не им се исплати да шират мрежа ради 3ца клиенти.

Што доби ти повеќе од било кој друг клиент што е на кабел освен 20кг железо на тераса?
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
999
Поени од реакции
423
Нема да ме убедиш дека во Виница и во Кочани нема покриеност од оператори како А1,Телеком или ТК. А и да нема тоа се 0.00001% каде што не им се исплати да шират мрежа ради 3ца клиенти.

Што доби ти повеќе од било кој друг клиент што е на кабел освен 20кг железо на тераса?
Ne deka nemaat pokrienost tuku primer telekom ima adsl i vdsl koi se sranje i ako nemas druga opcija bolje bi ti bilo 4g otkolku po ovaa tehnologija po telefonska linija so ja postavuval goce delcev haha.
A a1 i telekabel imaat kabelski mrezi na koi cesto i se desava da snemuva primer vo selata a1 cesto ima defekti za gradot znam deka se ima desavano kaj nekoi lugje sto licno gi poznavam za drugi neznam.
Tie sto imaat potreba i sakaat ke si stavat tie sto ne sakaat nema da si stavat i taka, bitno ima golem broj na lugje na koi im e potrebna satelitskata msat toa vekje go pokazaa mnogute instalacii.
Eve so 10-15 lugje koi licno gi poznavam slucajno na razgovor imame padnato na taa tema i razbrav deka imale postaveno msat.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
813
Поени од реакции
474
y2k brat daj odje*i ... nikoj ne bi stail satelitska da ima bolje ponuda, zs komentiras tuka ako nemas takva usluga? tolku ti e dosadno?
Автоматски споено мислење:

teski debili ...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Сателитска е добро за места каде воопшто нема интернет. Едно поодамешно време беше царска работа сателитска ама сега постојат IPTV па луѓево повеќе се орентираат на тоа.

Сателитските тв повеќето немаат опции видеотека, снимање и што ти ја знам друго од додатоци опција ама затоа пак ти нуди и плус канали кој легалните оператори на кабелска и IPTV не секој ги има во државава.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
667
Поени од реакции
1.105
y2k brat daj odje*i ... nikoj ne bi stail satelitska da ima bolje ponuda, zs komentiras tuka ako nemas takva usluga? tolku ti e dosadno?
Автоматски споено мислење:

teski debili ...
Да не не си во ред нешто?
Автоматски споено мислење:

Ne deka nemaat pokrienost tuku primer telekom ima adsl i vdsl koi se sranje i ako nemas druga opcija bolje bi ti bilo 4g otkolku po ovaa tehnologija po telefonska linija so ja postavuval goce delcev haha.
A a1 i telekabel imaat kabelski mrezi na koi cesto i se desava da snemuva primer vo selata a1 cesto ima defekti za gradot znam deka se ima desavano kaj nekoi lugje sto licno gi poznavam za drugi neznam.
Tie sto imaat potreba i sakaat ke si stavat tie sto ne sakaat nema da si stavat i taka, bitno ima golem broj na lugje na koi im e potrebna satelitskata msat toa vekje go pokazaa mnogute instalacii.
Eve so 10-15 lugje koi licno gi poznavam slucajno na razgovor imame padnato na taa tema i razbrav deka imale postaveno msat.
Ти во каква средина живееш? И што доби со местење на сателитска?
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
999
Поени од реакции
423
Да не не си во ред нешто?
Автоматски споено мислење:



Ти во каква средина живееш? И што доби со местење на сателитска?
Vo selo ziveam kade ima moznost za 100/5 od A1. Sea sum na 50/3 ama nema veze toa koristam iptv na dva televizora a na drugite dva imam msat. Ja staviv za da bide poednostavno na drugive vkluci aplikacija pa se desava problemi nekogas snemuva internet eve onaa nedela snema dva pati internet mislam deka saat dva nemase.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom