LG Optimus Me P350 vs Sony Ericsson Xperia X8?

Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Ме интересира кој е подобар според вас и некој ако има некој од овие 2 модели да ми каже како е задоволен од истиот ?
 

Cataclysm

Член од
2 февруари 2009
Мислења
223
Поени од реакции
647
Со LG Optimus Me немам искуство, ама можам да ти кажам дека од овие два Xperia-та ти е подобар избор - поголем екран и поглема резолуција (навистина има разлика во сликата). Друго, Xperia-та има многу поддршка од XDA, custom ROM-ови, кернели... имаш многу избор.
Единствена предност на LG-то според мене е тоа што има вистински мулти-тач екран.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Дефинитивно Sony-то, освен LG-то што има 2.2 софтвер а Sony-то 2.1 другото горе-доле е исто. За софтверот ке си ставиш custom rom и ке го добиеш последниот 2.3.
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
773
Поени од реакции
344
Јас имам Xperia X8 кој ми е втор телефон.
Не е лош телефон, со оглед на тоа дека го зедов за 2 и нешто сосема сум задоволен. Спрема LG-то, тежок избор... X8 има подобар екран, има процесор, Lg има подобар android и држи подолго батерија (на хартија барем).
Според мене, кој и да го земиш од овие двата многу многу нема да жалиш што не си го зел другиот пошто се баш слични телефони ;)
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
И јас сум во истата дилема, ги гледав во ВИП и има разлика од 1000ден. меѓу двата телефони...Xperia-та е поскапа. Како што видов на GSM Arena, Xperia X8 има екран отпорен на гребење додека за LG-то тоа не го пишува. А во мојата работа баш ми е потребен таков екран отпорен на гребење. Лично повеќе ме бендисува изгледот на дисплејот и менито на LG ама екранот отпорен на гребење, резолуцијата на Xperia-та прават да се решам за Сони.Тоа е моето мислење.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Xperia-та има поголем екран, отпорен екран, повеќе бои, повеќе пиксели, има процесор, снима со повеќе фрејма, полесен е и лично мене поубав ми е.
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
88
Поени од реакции
15
Зошто цело време спомнувате дека сонито има процесор како LG-то да нема? Колку што гледам, делат ист процесор од 600 MHz. Имам едно пријатно искуство со LG-то и во план ми е да го земам за ден два од вип, за 2500 ден. Не ми треба ништо повеќе.
Освен ако не се најде P500 некој да продава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom