LCD телевизори

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Здраво, јас разгледувам телевизори моментално, меѓутоа немам знаење како се движат работите во врска со ТВ. Па така, прочепкав малку на интернет и според тоа што видов се мислам помеѓу:
http://tehnomarket.com.mk/product/3446379/philips-43pus730312-4k-android-tv-with-p5-processing-engine

http://tehnomarket.com.mk/product/740735/philips-43pus641212

http://tehnomarket.com.mk/product/740592/tcl-u43p6046-43-uhd-android-tv

Барам 43"/50" (друго се ми е преголемо) и буџетот ми е околу 500-600 Евра. Најбитно ми е резолуцијата и боите да се добри. Дали можам да најдам нешто подобро од овие за тие пари, дали може цените да паднат во тековниот месец, два поради некоја нова технологија и слично...? Не се безам, може и да почекам уште месец, два. Благодара! :)
Philips veke e kineski kako sho imam slusnato. Ne ti gi preporacuvam. A TCL e tezok kinez kako sho vikaat, i od toa da begas sho podaleko. Ako sakas eftin so kvaliteten ekran poarno odberi Hitachi ili Grunding. Na primer:
https://www.neptun.mk/categories/televizori/HITACHI-49-HK4-W64
So happy karticka 4K rezolucija TV-to ima sliki i bas kao dzam za 23000 den.
 
Член од
15 октомври 2016
Мислења
5
Поени од реакции
2
Philips veke e kineski kako sho imam slusnato. Ne ti gi preporacuvam. A TCL e tezok kinez kako sho vikaat, i od toa da begas sho podaleko. Ako sakas eftin so kvaliteten ekran poarno odberi Hitachi ili Grunding. Na primer:
https://www.neptun.mk/categories/televizori/HITACHI-49-HK4-W64
So happy karticka 4K rezolucija TV-to ima sliki i bas kao dzam za 23000 den.
А да погледнам Нешо Самсунг и ЛГ за околу 30/35 или нема голема разлика?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
А да погледнам Нешо Самсунг и ЛГ за околу 30/35 или нема голема разлика?
Ne e kojznae kolkava razlikata, ali Hitachi stvarno imaat ubav panel, so ubava slika i ubavi boi a e eftin. Ako ti se davaat 35-36000 den, imas na primer:
https://www.neptun.mk/categories/televizori/SAMSUNG-UE-49-NU-7172-UXXH
https://www.neptun.mk/categories/televizori/LG-49-UJ-620-V
LG-to ti e 28.000 so happy karticka.
Kakov i da odbiras nemoj pomal od 49 incha, oti toa samo na pocetok ke ti izgleda golem ekrano. Ako zemes 43 incha za kratko vreme ke sfanes deka ekrano e mal.
 
Член од
13 септември 2018
Мислења
32
Поени од реакции
5
Здраво мислење за panasonic tx 40 dsu 501? Гледам има VA панел ради тоа мислам дека ке има квалитетна слика.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Здраво, јас разгледувам телевизори моментално, меѓутоа немам знаење како се движат работите во врска со ТВ. Па така, прочепкав малку на интернет и според тоа што видов се мислам помеѓу:
http://tehnomarket.com.mk/product/3446379/philips-43pus730312-4k-android-tv-with-p5-processing-engine

http://tehnomarket.com.mk/product/740735/philips-43pus641212

http://tehnomarket.com.mk/product/740592/tcl-u43p6046-43-uhd-android-tv

Барам 43"/50" (друго се ми е преголемо) и буџетот ми е околу 500-600 Евра. Најбитно ми е резолуцијата и боите да се добри. Дали можам да најдам нешто подобро од овие за тие пари, дали може цените да паднат во тековниот месец, два поради некоја нова технологија и слично...? Не се безам, може и да почекам уште месец, два. Благодара! :)
Филпсите не се тоа како што беше ,а TCL добар не е толку лош тоа како да купиш смартфон Шаоми или Хуавеј кај нас така и ова TCL е доста популарен во западните земји за буџет категорија види на ЈуТуб за тој модел TCL има многу рецензии за него но што поголм 55 инч е подобар а помала 43инч не баш солиден и единствена замерка е звучник не е јак звук па затоа постои саудбар. Предлог види ги тие Сони,Панасоник и ЛГ тие се добри


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Здраво мислење за panasonic tx 40 dsu 501? Гледам има VA панел ради тоа мислам дека ке има квалитетна слика.
Добар е панасоникот и добра слика слично како сони иако сонито е подобра слика вади туку само гледај што поцрна е подобра мислам на панел приказ


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
15 октомври 2016
Мислења
5
Поени од реакции
2
Ne e kojznae kolkava razlikata, ali Hitachi stvarno imaat ubav panel, so ubava slika i ubavi boi a e eftin. Ako ti se davaat 35-36000 den, imas na primer:
https://www.neptun.mk/categories/televizori/SAMSUNG-UE-49-NU-7172-UXXH
https://www.neptun.mk/categories/televizori/LG-49-UJ-620-V
LG-to ti e 28.000 so happy karticka.
Kakov i da odbiras nemoj pomal od 49 incha, oti toa samo na pocetok ke ti izgleda golem ekrano. Ako zemes 43 incha za kratko vreme ke sfanes deka ekrano e mal.
Благодарам за советот, ќе размислам. П.С просторно не бере поголем од 49" за кај по планирам да го ставам.

Филпсите не се тоа како што беше ,а TCL добар не е толку лош тоа како да купиш смартфон Шаоми или Хуавеј кај нас така и ова TCL е доста популарен во западните земји за буџет категорија види на ЈуТуб за тој модел TCL има многу рецензии за него но што поголм 55 инч е подобар а помала 43инч не баш солиден и единствена замерка е звучник не е јак звук па затоа постои саудбар. Предлог види ги тие Сони,Панасоник и ЛГ тие се добри


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Ќе разгледам подетално, фала :)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Благодарам за советот, ќе размислам. П.С просторно не бере поголем од 49" за кај по планирам да го ставам.



Ќе разгледам подетално, фала :)
Само гледај приказот на екранот на некоја сцена филм ,спот на пример вселена што поцрн тоа е добар екран


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Филпсите не се тоа како што беше ,а TCL добар не е толку лош тоа како да купиш смартфон Шаоми или Хуавеј кај нас така и ова TCL е доста популарен во западните земји за буџет категорија види на ЈуТуб за тој модел TCL има многу рецензии за него но што поголм 55 инч е подобар а помала 43инч не баш солиден и единствена замерка е звучник не е јак звук па затоа постои саудбар. Предлог види ги тие Сони,Панасоник и ЛГ тие се добри
Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Daj ne se zaebavaj! Gjubreto TCL go sporeduvas so Xiaomi i Huavei! :tapp:
Isto taka ne sporeduvaj proizvod namenet za pazaro na zapadnite zemji i tuka. Tuka TCL, ST, VIVAX, i slicni, se teski gjubrinja.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Daj ne se zaebavaj! Gjubreto TCL go sporeduvas so Xiaomi i Huavei! :tapp:
Isto taka ne sporeduvaj proizvod namenet za pazaro na zapadnite zemji i tuka. Tuka TCL, ST, VIVAX, i slicni, se teski gjubrinja.
Си пробал да чепкаш малку за TCL па да заклучиш инаку TCL e над тие ѓубриња СТ и слични и верувај или не,се споредува како Хиаоми или Хуавеј ,а ако не си пробал барем провери низ интернет па ќе правиме муабет


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Здраво, јас разгледувам телевизори моментално, меѓутоа немам знаење како се движат работите во врска со ТВ.
За 600 евра може да се најде и 49` Самсунг или ЛГ, ама оставам Govinda да те оправи и земи си тој каков ќе ти каже, па после заедно ќе го враќате во продавницата. :D
 

peac+tapanar

музицар
Член од
22 јануари 2015
Мислења
71
Поени од реакции
18
Не знам дали е соодветна тема, ама ќе пишам тука...

Кратка приказна од мое лично искуство.

Сите ние имаме телевизор дома. Се повеќе и повеќе од нас (ако не и сите) сме сопственици на "моредни" led телевизори.

Вака... Во 2014та, купив телевизор. LG. 42`, LED, FullHD, 3D, Smart TV, со тогаш 2 години гаранција. Нормално, откако ќе помине гаранција, веќе можеш да почнеш да очекуваш дека нешто може да откаже. Па така кај мене, неколку месеци откако помина гаранцијата (се погоди летото 2016та), прв пат ми се расипа телевизорот. Имаше дефект на позадинското осветлување, слика има ама неосветлена.

Прв момент, си викаш ако го носам у сервис, ќе остане којзнае колку дена таму, ќе те ошурат, ќе ти дадат само 3 месеци гаранција за оправката, и не знаеш пак на што си.
Па почнуваш да се распрашуваш по роднини и пријатели да ти препорачаат некој мајстор од поверење.... И ми даваат број, наводно задоволни од неговата услуга и од направеното. Дотичниот мајстор се вика Бранко (познат како Бранко Треф по скопските електроничари и сервисери, познат по неговиот "Уникатен стил" на работа - што јас од после го увидов). Ми го даваат бројот, 070 227 011. Кога гледам се совпаѓа со бројот на еден од ретките огласи за вакви услуги.... https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2091467

Се јавувам на телефон, човекот крајно културен, ми бара слика од телевизорот со модел со све, му праќам, вика ќе дојдам, ќе го земам, за неколку саати ќе биде готов и ќе кошта околу 3000 ден. Си викам, супер зделка. Ем нема да сме долго без телевизор, ем не е претерано скапо, башка демек човек по препорака.
Така и беше, го зема, го врати за 3 саати, телевизорот пак си работи, сите среќни и задоволни.

Поминуваат неколку месеци, не знам точно колку, од прилика скоро една година, телевизорот пак се расипува. Пак со исти симптоми. Си викам, ете, дошле на ред другите диоди, да ти е*ам и LG и телевизор и све. Ај, задоволен од услугата првиот пат, му се јавувам пак на Бранко. Бранко пак доаѓа, го зима телевизорот, го поправа за 3-4 саата, го враќа, иста цена на коштање, ние пак среќни. Си викам сеа се оправија сите диоди, сега сум раат неколку години.

Арно ама, пред неколку дена се случува истото, по трет пат. Е тука веќе, крај. Викам, мене очигледно ме је*е некој. Почнувам да се распрашувам по сервиси, електроничари, пријатели и роднини... Го носам кај друг сервисер (нема да го именувам, за да не испадне дека го рекламирам). Човекот ми вика треба да го отвориме телевизорот, да видиме што е, откако ќе отвориме, ќе те контактирам, ќе те запознаам со проблемот, и варијантите за отстранување на истиот. Ми вика не знам што да очекувам внатре во телевизорот, има све и свашта и секакви мајстори. Викам ОК, барај ме кога ќе биде, ќе се чуеме и ќе се договориме.

Во текот на утрешниот ден, ми стига порака на Viber, од мајсторов. Содржината на пораката, неколку слики...











и муабетот:
- "Pozadinskoto e katastrofa. Vaka ni divite pleminja vo Afrika ne rabotat.
- "Оva mi lici na Branko Tref"
- "Za 20 min. ke ti pisam da vidam dali nesto moze da se iskoristi".

Ми се јавува после помалце од 20 минути, и ми кажува дека од 10 ленти, 8 се упропастени. Уз пат уште некој муабет кој веќе не е битен...

Неколку саати покасно, ми праќа пак слики од извршената поправка (како уствари треба да изгледа све)...





Отидов, си го земав, платив 3700 денари, и целото позадинско осветлување е заменето.

Ко за крај... Си викам, да му се јавам пак на дотичниот Бранко, и да му кажам дека телевизорот ми е пак во дефект, па да дојде да го земе, па кога ќе дојде да го праам лом... После си викам, кој го е*е, не заслужува да се расправам, па ќе стокмам еден текст, и ќе го објавам насекаде по интернетов кај што сум активен (повеќе или помалце).

Целта на муабетов ми е да го споделам моето исксутво со еден од многуте "вакви" мајстори, воедно и антиреклама за истиот. Сите имаме телевизори по дома, сите ги користиме секојдневно... Кога ќе настане проблем секој од нас сака брзо да заврши работа и нели ако е можно поевтино да поминеш. Јас го почастив Бранко 100 евра, за "касапски" завршената работа. Дознав дека човекот си има (како што реков претходно) "уникатен" и препознатлив стил на работа.

Тоа е тоа, чувајте се од вакви преваранти.
Ne li mozes da go tuzis nekako ' majstorot ' za da mu dojde umot?sigurno ima zaklano poveke dusi po 100 evra
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Ne li mozes da go tuzis nekako ' majstorot ' za da mu dojde umot?sigurno ima zaklano poveke dusi po 100 evra
Ако не зел фискална, тој повеќе ќе го изеде на суд. Тешко дека ликот има пријавено фирма и плаќа придонеси.

Јас го охрабрувам членот да го пише името и бројот од мајсторот што му помогнал, останаа уште малку чесни луѓе во државава и сакам да им направиме реклама :)
 

KaZaN89

шуруп мајстор
Член од
2 јуни 2006
Мислења
193
Поени од реакции
25
Ne li mozes da go tuzis nekako ' majstorot ' za da mu dojde umot?sigurno ima zaklano poveke dusi po 100 evra
Радо би. Само немам никаков "доказ". Ни фискална, ни ништо.

Ако не зел фискална, тој повеќе ќе го изеде на суд. Тешко дека ликот има пријавено фирма и плаќа придонеси.

Јас го охрабрувам членот да го пише името и бројот од мајсторот што му помогнал, останаа уште малку чесни луѓе во државава и сакам да им направиме реклама :)
Нормално. Немам земено фискална. Кога ќе си го вратам филмот, затоа и типот доаѓаше до дома да го земе и врати телевизорот. Порано (не знам кој период точно), имал некој дуќан кај дом на градежници, сега искрено не верувам.

Инаку мајсторот што ми го среди телевизорот се вика Моме. Има свој сервис, СЕРВИС МЕМОРИЈА. Се наоѓа во Лисиче. Јас би го препорачал на секој кој има било каков проблем со телевизор. Искрен и отворен муабет, спремен да објасни се (од тоа како функционира делот од телевизорот, зашто најчесто се расипува и све остало), достапен да му се јавиш и го прашаш до каде е и што е. Бар моето искуство е такво.

Не знам ОД кога му е работно време, само знам дека работи работни денови до 19:00. Не знам за сабота и недела.

Телефонот е: 078 276 721
 

Kajgana Shop

На врв Bottom