LCD телевизори

Член од
9 ноември 2005
Мислења
39
Поени од реакции
0
Многу краток фидбек за ТВ кој го купив пред 3 месеци. Модел LG 42" LN575s:
  • Панелот е IPS го проверив со лупа (chevron). Боите се одлични и нормално црната не е идеална заради природата на панелот
  • Дефекти во осветлувањето немам забележано. Ни во пикселите.
  • Репродукција на мултимедија одлична има ДТС минималниот TrueMotion ги средува брзите движења без видливи артефакти
  • ТВ има брилијантна Смарт платформа и конективност на секаков можен начин. Има вграден вифи кој на мојот рутер од телеком константно тера 140-150Мбпс па иако планирав да пуштам кабел се откажав оти портовите на рутерот се 100Мбпс
  • Нема видео што сум го фрлил или го прочитал од мрежа што било проблематично
  • ЛГ мобилната апп за Андроид е супер. Исто така работи со усб бежична тастатура и глушец.
  • Со најпроста собна антена и сателитска ги чита сите канали и ги прикажува.
  • Dual Core CPU е доволно моќен да го направи користењето на browser-от удобно. Ми изгледа како да е WebKit browser и многу ме потсетува на Chrome и Safari. Поддржува и Flash.
Генерално ако не ви треба 3Д според мое скромно мислење овој модел треба да Ви биде високо на листата за размислување.
Ќе треба да купам еден 32 инча зимово за помала соба но ќе чекам 2014 моделите да ги објават, следам тв пазар неколку години и фасциниран сум од тоа до кај стигнале со софтверот. Искрено не ме интересираше многу Смарт но ова што го имам на ЛГто ми заменува 1 послаб компјутер со соодветна опрема и го користам често.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Да ми препорача некој ок телевизор од 18000 до 22000 денари? Постои ли таков :) ?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Во Сетек го донесоа Sharp. Стариот телевизор Sharp ми трае веќе 25 години, не се скапи, а треба да се добри. Доколку некој купи или има информации нека сподели.

Истотака во АМЦ има Philips 32инчен Full HD 3D LED 100 Hz со Wi-fi built in за 20.000 денари. Не дека ги сакам Филипс ама на хартија изгледа добро

LG-то се разбира
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622

Zavcera go zemav Lg od Neptun i zasega sum maksimalno zadovolen od televizorot..,..Slikata e fenomenalna IPS panel.....Najmnogu go zemav za gledanje filmovi preku usb ali sto e uste poubavo televizorot doaga so vgraden wifi i bez problemi za minuta go povrzav so dvata kompjuteri doma bezicno i so telefonot taka da i usb ne koristam sega.....za video fajlovi cita se sto postoi na internet isto i audio bez problemi cita full hd so DTS zvuk...isto i prevodite gi cita i latinica i kirilica......Smart opciite se super ni tastatura ni maus ne treba se toa preku smartphonot moze da go koristis.....Zasega sum maksimalno zadovolen.....Vo Neptun e na promocija za 30 999den a na drugi mesta e po 33 000den.Plus drzacot na tv ne e obicen i mu dava poluksuzen stil na televizorot doma :)

Sent from my ZTE Blade III Pro using Tapatalk 2
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Zavcera go zemav Lg od Neptun i zasega sum maksimalno zadovolen od televizorot..,..Slikata e fenomenalna IPS panel.....Najmnogu go zemav za gledanje filmovi preku usb ali sto e uste poubavo televizorot doaga so vgraden wifi i bez problemi za minuta go povrzav so dvata kompjuteri doma bezicno i so telefonot taka da i usb ne koristam sega.....za video fajlovi cita se sto postoi na internet isto i audio bez problemi cita full hd so DTS zvuk...isto i prevodite gi cita i latinica i kirilica......Smart opciite se super ni tastatura ni maus ne treba se toa preku smartphonot moze da go koristis.....Zasega sum maksimalno zadovolen.....Vo Neptun e na promocija za 30 999den a na drugi mesta e po 33 000den.Plus drzacot na tv ne e obicen i mu dava poluksuzen stil na televizorot doma :)

Sent from my ZTE Blade III Pro using Tapatalk 2
Јас пак Филипсот го зедов, заради 3д опцијата.Вифи е вграден и кај овој а и опцијата со мобилниот ја има.Мене ме интересира какви апликации може да се инсталираат, некако ми е сиромав освен YouTube не гледам некоја потребна апликација, претежно се наплаќаат и има неколку за гледање трејлери.
Е сега едно лаичко прашање, дали може да се гледаат стримови и зошто неможе кај мене?:)

@jovankrstevski1 Зошто мислиш дека е подобар? Освен што е 5цм поголем (за некого многу значат:D) и што е малку побрз, друга разлика не гледам.
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Дали кај нас почнаја да носат led ultra hd у бугарија глеам сеа се доста актуелни по 50-60'

Sent from my SGS ||| mini using Tapatalk 2
 

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
1. Како можам да ги гледам HD каналите на Panasonic tx-l39e6ek ?
2. Дали постои можност да се приклучи антена и кабловска истовремено ?

п.с. Имам телекабел кабловска
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
1. Како можам да ги гледам HD каналите на Panasonic tx-l39e6ek ?
2. Дали постои можност да се приклучи антена и кабловска истовремено ?

п.с. Имам телекабел кабловска

Види во спецификациите дали имаш DVB-T / DVB-C. Ако имаш, одиш на Full Scan (најпросто) и оставаш да најде се, околу 120-140 канали се.
Можеш да имаш и антена и кабловска со тоа што на Imput ќе си менуваш која сакаш да ја гледаш.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Aj ako moze da mi preporaca nekoj LED TV, 42", wireless...., skype, 3D? Gledav dosta po net kaj nas, ama nekoj so iskustvo neodamna mi treba?
Stavete linkovi, i ako nekoj veke iskustva so brendovi i ceni, pofalbi/kritiki?
 

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
Види во спецификациите дали имаш DVB-T / DVB-C. Ако имаш, одиш на Full Scan (најпросто) и оставаш да најде се, околу 120-140 канали се.
Можеш да имаш и антена и кабловска со тоа што на Imput ќе си менуваш која сакаш да ја гледаш.
Проблемот е во тоа што на DVB-T / DVB-C не наоѓа ништо... Чаре ?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Проблемот е во тоа што на DVB-T / DVB-C не наоѓа ништо... Чаре ?

Кога пребаруваш канали, или одбери Full Scan или прво DTV па TV.
Кои ти се опциите за пребарување?

Исто може да помогне, кај Region намести Slovenia.
 

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
Кога пребаруваш канали, или одбери Full Scan или прво DTV па TV.
Кои ти се опциите за пребарување?

Исто може да помогне, кај Region намести Slovenia.
Пробав... не наоѓа ХД канали. Ги има овие опците ... Пробав со скоро сите држави пак не наоѓа ХД ...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Пробав... не наоѓа ХД канали. Ги има овие опците ... Пробав со скоро сите држави пак не наоѓа ХД ...

Колку канали ти најде?

А од HD се само неколку, Viasat Nature HD е сигурно.

Тука ги имаш кои канали се HD и како да ги најдеш „пешки“ со внесување фреквенции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom