LCD телевизори

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
ај некој од по искусниве , firmware или апдејт на софтверот што по точно може да измени подобри, и дали може да дојде до оштетување на епромот
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
ај некој од по искусниве , firmware или апдејт на софтверот што по точно може да измени подобри, и дали може да дојде до оштетување на епромот
Зависит дали firmware-то дали е од официјалниот производител или е преправано од некој. Ако е од официјалниот производител не би требало да е штетно за флешот (епромот), а ако е од некој преправано поголема е веројатноста да дојт до оштетување на флеш (епром). Подобрувањата се во поглед на прием на сигнал на DVB-C, поврзвење преку HDMI и слично (ова ти кажвам за тв Филипс).
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
веке го надоградив ништо посебно не приметив се остана исто иначе се работи за самсунг лцд 40 инч и нормално од официјалната страна го симнав
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Ево конкретно за Филипс некој пример:

Q5521_0.140.39.0 (Date published: 2011-07-27)
• Russian OSD translation error is corrected.
• TV has no picture after start-up.
• TV does not react to remote control after wake-up from standby.
• Video delay (lipsync) observed through SCART and Component (Y Pb Pr) connection.
• Picture interference observed on digital cable (DVB-C) channels. (Only applicable to country,
Germany)
• TV goes to standby by itself after 2 hours. (Only applicable to country, Norway)

Q5521_0.140.37.0 (Date published: 2011-06-06)
• “Video format not supported” message appears onscreen with HDMI video format 1080i from a
certain set-up box.
• Split screen with green horizontal lines appears onscreen with HDMI video format 720p from a
certain set-up box.
• No picture or black screen seen on certain digital cable (DVB-C) channels. (Only applicable to
country, Finland)
• TV automatically switches back to the primary audio language while watching digital channels. (Only
applicable to country, Spain)

итн. итн.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
веке го надоградив ништо посебно не приметив се остана исто иначе се работи за самсунг лцд 40 инч и нормално од официјалната страна го симнав
хехе не очекувај некоја видлива промена
исто ти е и кај компјутерите кога флешираш биос ништо не осекаш разлика ама затоа пак си има changelog и таму си пичува со најновиот упгрејд што е подобрено ...

него јас друго да си прашам
дали некој поседува 3Д ТВ да сподели некое искуство
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
хехе не очекувај некоја видлива промена
исто ти е и кај компјутерите кога флешираш биос ништо не осекаш разлика ама затоа пак си има changelog и таму си пичува со најновиот упгрејд што е подобрено ...

него јас друго да си прашам
дали некој поседува 3Д ТВ да сподели некое искуство
Имаше во Нептун 3Д ТВ ама не е баш добро за гледање, не е доусовршено, пречи на очи. :(
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Имаше во Нептун 3Д ТВ ама не е баш добро за гледање, не е доусовршено, пречи на очи. :(
:)
како мислеш не е усовршено
active 3d shutter очила ти е боље и од кино кадешто таму ти користат passive очила со поларизација
само би сакал некој да сподели мислење што веке поседува таков телевизор
и што се трескат од земја овие нашиве во техномаркет па дигаат најголеми цени за разлика од бугарскиот и српскиот а исти газда ги држи ако не се лажам

инаку во блиска иднина вака ке изгледаат телевизорите (не дека ми пречи дебелината на денешниве )
за цена не прашувајте
OLED
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
:)
како мислеш не е усовршено
active 3d shutter очила ти е боље и од кино кадешто таму ти користат passive очила со поларизација
само би сакал некој да сподели мислење што веке поседува таков телевизор
и што се трескат од земја овие нашиве во техномаркет па дигаат најголеми цени за разлика од бугарскиот и српскиот а исти газда ги држи ако не се лажам
Да, во Бугарија Технополис се викаат само, Бугарски се. Иначе скоро бев во Нептун и тоа очилата за 3Д многу лоши им беа за гледање. Може и да е до нив.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Да, во Бугарија Технополис се викаат само, Бугарски се. Иначе скоро бев во Нептун и тоа очилата за 3Д многу лоши им беа за гледање. Може и да е до нив.
дада значи повеке фактори играат улога
дали телевизорот и очилата се активно или пасивно 3д и башка сега има од најновата генерација очила што вадат добра слика (е сега нормално дека не ги вадат истите бои којшто ги гледаш на обична слика, за тоа се согласувам дека не е напреднато 3д-то)

а инаку Техноплис е башка фирма во Бугарија
има и Техномаркет која верувам дека ист човек ја држи
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
дада значи повеке фактори играат улога
дали телевизорот и очилата се активно или пасивно 3д и башка сега има од најновата генерација очила што вадат добра слика (е сега нормално дека не ги вадат истите бои којшто ги гледаш на обична слика, за тоа се согласувам дека не е напреднато 3д-то)

а инаку Техноплис е башка фирма во Бугарија
има и Техномаркет која верувам дека ист човек ја држи
Технополис и Техномаркет кај нас е иста фирма, Бугарска е. Еден човек мислам дека ја држи. Инаку колку пари се квалитетни очила за 3Д да не знаеш?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
дада значи повеке фактори играат улога
дали телевизорот и очилата се активно или пасивно 3д и башка сега има од најновата генерација очила што вадат добра слика (е сега нормално дека не ги вадат истите бои којшто ги гледаш на обична слика, за тоа се согласувам дека не е напреднато 3д-то)

а инаку Техноплис е башка фирма во Бугарија
има и Техномаркет која верувам дека ист човек ја држи
Ние уште со очила 3Д се занимаваме :D

U Berlinu na IFA najvećem evropskom sajmu elektronike, predstavljen je prvi televizor koji gledaocima servira trodimenzionalnu sliku bez naočara

http://www.blic.rs/IT//275436/3D-bez-naocara
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Технополис и Техномаркет кај нас е иста фирма, Бугарска е. Еден човек мислам дека ја држи. Инаку колку пари се квалитетни очила за 3Д да не знаеш?
значи во право си дека е бугарска фирмата и дека имат претставништва во повеке држави него не се согласувам за технополис бидејки има различни цени и на две различни локации се по градовите :)
а инаку за наочарите зависи какви сакаш да купеш т.е дали сакас од бренд Панасоник или некоја си друга фирма што верувам дека на пола би била поефтина цената а во исто време да се компатибилни со телевизорот што го имаш

инаку цената на бренд наочарите да речеме на Панасоник изнесува некаде околу 100 евра за еден пар
е сега види начите паметни македончиња што направиле

PANASONIC TY-EW3D2ME - 5000 денари
PANASONIC TY-EW3D2LE - 8000 денари

а фактички тоа се истите очила само тоа на крајот LE значи LARGE а МЕ значи MEDIUM и треба цената за двата модела да биде иста .....
--- надополнето: 20 ноември 2011 во 02:07 ---
Ние уште со очила 3Д се занимаваме :D

U Berlinu na IFA najvećem evropskom sajmu elektronike, predstavljen je prvi televizor koji gledaocima servira trodimenzionalnu sliku bez naočara

http://www.blic.rs/IT//275436/3D-bez-naocara
ех тоа енос излегува и кој знае каква цена ке му дигнат а и башка како што видов од линкот во Декември Toshiba ке пуштиле во продажба
баш ме занима каква цена ке стават :D
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
значи во право си дека е бугарска фирмата и дека имат претставништва во повеке држави него не се согласувам за технополис бидејки има различни цени и на две различни локации се по градовите :)
а инаку за наочарите зависи какви сакаш да купеш т.е дали сакас од бренд Панасоник или некоја си друга фирма што верувам дека на пола би била поефтина цената а во исто време да се компатибилни со телевизорот што го имаш

инаку цената на бренд наочарите да речеме на Панасоник изнесува некаде околу 100 евра за еден пар
е сега види начите паметни македончиња што направиле

PANASONIC TY-EW3D2ME - 5000 денари
PANASONIC TY-EW3D2LE - 8000 денари

а фактички тоа се истите очила само тоа на крајот LE значи LARGE а МЕ значи MEDIUM и треба цената за двата модела да биде иста .....
--- надополнето: 20 ноември 2011 во 02:07 ---

ех тоа енос излегува и кој знае каква цена ке му дигнат а и башка како што видов од линкот во Декември Toshiba ке пуштиле во продажба
баш ме занима каква цена ке стават :D
Што да очекуваш друго....македонска работа. :pos: Во странство во поразвиените земји не ни користат веќе вакви очила а кај нас дур сега стига оваа технологија.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
значи во право си дека е бугарска фирмата и дека имат претставништва во повеке држави него не се согласувам за технополис бидејки има различни цени и на две различни локации се по градовите :)
а инаку за наочарите зависи какви сакаш да купеш т.е дали сакас од бренд Панасоник или некоја си друга фирма што верувам дека на пола би била поефтина цената а во исто време да се компатибилни со телевизорот што го имаш

инаку цената на бренд наочарите да речеме на Панасоник изнесува некаде околу 100 евра за еден пар
е сега види начите паметни македончиња што направиле

PANASONIC TY-EW3D2ME - 5000 денари
PANASONIC TY-EW3D2LE - 8000 денари

а фактички тоа се истите очила само тоа на крајот LE значи LARGE а МЕ значи MEDIUM и треба цената за двата модела да биде иста .....
--- надополнето: 20 ноември 2011 во 02:07 ---

ех тоа енос излегува и кој знае каква цена ке му дигнат а и башка како што видов од линкот во Декември Toshiba ке пуштиле во продажба
баш ме занима каква цена ке стават :D
Лаш топот им е огин Cena: oko 1450 evra за ТВ изгор ќе биде изгледа

Test: Toshiba Qosmio F750-10M, 3D ekran bez upotrebe naočara


http://mobile.benchmark.rs/notebookovi/test_toshiba_qosmio_f750_10m/
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Што да очекуваш друго....македонска работа. :pos: Во странство во поразвиените земји не ни користат веќе вакви очила а кај нас дур сега стига оваа технологија.
море користат како не користат
нови ТВ од 2011 почнуваат се поактивно да уметнуваат 3Д во нив (башка и лаптоп дисплеите се шират али тоа не верувам кај нас да го има)
само ова со 3Д то е за љубители и фрикови на филмови како мене

јас инаку пробав да гледам со застарениот метод 3Д филм али не е тоа тоа
избледеана слика (да не речам црно бела и ги замараат многу очите)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom