LCD телевизори

Член од
11 јуни 2008
Мислења
54
Поени од реакции
0
Точно е дека филмовите што можат да се симнат од нет во Матрошка контејнер се блиску до квалитетот на блѕ реј, но сепак не се исти. Не ззборувам само за звукот, туку и за сликата. Кога ќе ги споредите, ќе ви стане јасно. Гледав и едно и друго дома и навистина се разликува. Ако некој има можности, и навистина сака да ужива во хд слика, блу реј му е мајката. И не велам дека не се скапи, ама не се поскапи од оригинал двд ( всушност, поскапи се просечно за едно евро). Од Амазон може да се нарачаат блу реј за од 10 евра до 20, зависи колку е нов/популарен филмот.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Точно е дека филмовите што можат да се симнат од нет во Матрошка контејнер се блиску до квалитетот на блѕ реј, но сепак не се исти. Не ззборувам само за звукот, туку и за сликата. Кога ќе ги споредите, ќе ви стане јасно. Гледав и едно и друго дома и навистина се разликува. Ако некој има можности, и навистина сака да ужива во хд слика, блу реј му е мајката. И не велам дека не се скапи, ама не се поскапи од оригинал двд ( всушност, поскапи се просечно за едно евро). Од Амазон може да се нарачаат блу реј за од 10 евра до 20, зависи колку е нов/популарен филмот.
И јас сум гледал, па одговорно тврдам дека разликата не вреди 20 евра по филм.
Плус поштарина.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ако не се лажам пионир како фирма
пропаднаа :(
Не бе па ти, здрави и живи се. Туку само одделот за телевизори решија да го затворат оти не им идеше добро, само луксузни ТВ-а продаваа како Kuro-то, немаа ништо за мејнстрим евтинко.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Хех па најбитниот дел за мене од погонот нивни рикнал, ништо ке морам
да барам друга плазма за понатака, сони бравиа не дека нечини али
мислам дека е прескапо дури и за квалитетот што го нуди не сум човек
од типот на оние што се палат на име само.Не сум ни прибирлив за цена
али ако вреди ако не ништо од бизнисот.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Хех па најбитниот дел за мене од погонот нивни рикнал, ништо ке морам
да барам друга плазма за понатака, сони бравиа не дека нечини али
мислам дека е прескапо дури и за квалитетот што го нуди не сум човек
од типот на оние што се палат на име само.Не сум ни прибирлив за цена
али ако вреди ако не ништо од бизнисот.
Што ти е тоа Сони Бравиа? :)

Тоа е engine-от, а не е телевизор или модел.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ок де XBR моделите,кај нас бравиа ги викаат плазмите од Сони
не ме интересира па не сум запознаен баш со нивните модели.
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Плазмата телевизори веке се демоде,тошат многу повеке струја од LCD.
Имам дома LCD 42инча LG Scarlet и далеку е подобар од плазмата.
Мои роднини си купија плазма и после една година го носеа на мајстор.
Инаку сега веке уште понови и поубави се LED телевизорите ама и повеке се скапи.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Плазмата телевизори веке се демоде,тошат многу повеке струја од LCD.
Имам дома LCD 42инча LG Scarlet и далеку е подобар од плазмата.
Мои роднини си купија плазма и после една година го носеа на мајстор.
Инаку сега веке уште понови и поубави се LED телевизорите ама и повеке се скапи.
Како може плазмата да бидат демоде кога плазма телевизор има подобар контраст од LCD

Роднините што плазма купиле NEO, Qvadrо, и другу мутави фирми

Кај мене плазмата е Philips 3 години стара мака нема ама е фирма исто у другата соба ми е SONY 2 години стара и таа мака нема се зависи како ке ти се погоди и фирмата нај више зависи
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Како може плазмата да бидат демоде кога плазма телевизор има подобар контраст од LCD

Роднините што плазма купиле NEO, Qvadrо, и другу мутави фирми

Кај мене плазмата е Philips 3 години стара мака нема ама е фирма исто у другата соба ми е SONY 2 години стара и таа мака нема се зависи како ке ти се погоди и фирмата нај више зависи
Овие марки не се баш застапени многу во Европа.
Во Македонија,да.
Нивниот е Panasonic.
Инаку во европските земји,поготово тука во Холандија,на пример,најмногу се гледа прво квалитетот,марката и потрошувачката на струја,т.е економичноста а во тоа се подобри LCD.
И не само тоа,подобри се секако од плазмата.
Купи си LCD и ке видиш разлика.

Веке пристигнаа и LED телевизорите и почнаа да ги засенуваат и LCD-то,така што плазмата изостанува.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Овие марки не се баш застапени многу во Европа.
Во Македонија,да.
Нивниот е Panasonic.
Инаку во европските земји,поготово тука во Холандија,на пример,најмногу се гледа прво квалитетот,марката и потрошувачката на струја,т.е економичноста а во тоа се подобри LCD.
И не само тоа,подобри се секако од плазмата.
Купи си LCD и ке видиш разлика.

Веке пристигнаа и LED телевизорите и почнаа да ги засенуваат и LCD-то,така што плазмата изостанува.
Абе што сеа ке ми кажуваш ја знам ја разликата меѓу LCD и Плазма
Не може да се споредуваат плазмата има подобар контрас од LCD ,LCD е нула за плазмата ,LCD повеќе страда од мртви пиксели плазмата е по одпорна на тоа плазмата исто има добра палета на бои... и ред други работи сум имал и LCD дома

LED телевизорите се базираат на LCD со малце подобар квалитет рано е за LED во македонија Народот уште користи од старите телевизори не па плазма LCD или па LED
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Ќе Ве молам за совет.. сакам да купам лцд телевизор а не можам да се одлучам за кој. Најважно е: да е 40 инча, Фул ХД, DVB-C, да има усб порти. се друго е +
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Ќе Ве молам за совет.. сакам да купам лцд телевизор а не можам да се одлучам за кој. Најважно е: да е 40 инча, Фул ХД, DVB-C, да има усб порти. се друго е +
LG - Phillips - Samsung - Sony, по квалитет од лево на десно. Јас меркам еден добар LG 42ка да си зеам, џам слика има, го забораив моделот како беше.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Ќе Ве молам за совет.. сакам да купам лцд телевизор а не можам да се одлучам за кој. Најважно е: да е 40 инча, Фул ХД, DVB-C, да има усб порти. се друго е +
Јас би купил Sony Bravia W5500.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
не тресете, прашајте го мац))!!!!!
сите други фирми се загубари, сони праи профит-врхунац. мац зима дивиденда околу катаљарда евра месечно. и повеќето ги троши на сони опрема.
сони или секс? веќе погодивте. сони.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Која е разликата помеѓу фулл ХД и ХД реди?

И има ли оваа разлика некоја важност кај нас со оглед на тоа што Мах ТВ нуди СД (стансард дефиниш) а за хај дефинишн богами ке треба да се изначекаме?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom