LCD телевизори

Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Сепак јас си отидов фул спремен со 3 усб стика у џеп со разно-разни формати со AC3, DTS итн и си проверив по ред све убао :)
По пропис! Драго ми е што си го направил тоа пред да купиш, а не отпосле, како доста луѓе на кои наводно не им требаат тие ствари, а после се жалат дека немаат звук.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
шо мислите за овој телевизоров во керфур, toshiba 32LV833G/N, 17 000 ден?
читам дека дисплејот нема поддршка за progresive scan, овие работи од секогаш ме збунувале, во глава ми е ставено дека ако нема progressive scan тоа значи сликата/видеото ќе биде interlaced и ќе ги гледам оние ретардиранине линии?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.737
Поени од реакции
6.673
шо мислите за овој телевизоров во керфур, toshiba 32LV833G/N, 17 000 ден?
читам дека дисплејот нема поддршка за progresive scan, овие работи од секогаш ме збунувале, во глава ми е ставено дека ако нема progressive scan тоа значи сликата/видеото ќе биде interlaced и ќе ги гледам оние ретардиранине линии?
Хммм не сум баш сигурен дека ова шо го кажуваш, баш тоа значи....инаку кој би купил ваков телевизор? Мора да има нешто друго...побарај на гоогле, на вики, види тоа прогресив скен шо му значи...а мислам и дека по дифолт новиве тв-а би требало да го имаат тоа..

а и уствари....шо не си земиш ти ЛГ? :) Госпо да те види.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
па 99% не е тоа ама не ми е јасно пак... џабе читам сум го читал тоа многу пати, треба некој лаички да ми објасни :)
не можам да зеам друг телевизор... комплицирано е, во кратки црти, мајка ми е ретардирана :D
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
шо мислите за овој телевизоров во керфур, toshiba 32LV833G/N, 17 000 ден?
читам дека дисплејот нема поддршка за progresive scan, овие работи од секогаш ме збунувале, во глава ми е ставено дека ако нема progressive scan тоа значи сликата/видеото ќе биде interlaced и ќе ги гледам оние ретардиранине линии?
Еи, не можам да го барам на нет телевизорот сега, али ако е 1080i дефинитивно не вреди, башка не сум видел никаде да биде interlaced некој модел...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Еи, не можам да го барам на нет телевизорот сега, али ако е 1080i дефинитивно не вреди, башка не сум видел никаде да биде interlaced некој модел...
епа поддржува full hd резолуција а progresive scan не, што значи 1080i е :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Ипак е Full HD
http://de.consumer.toshiba.eu/de/products/tv/32LV833G
Пишува и конкретно дека подржува 1080p, чита и USB освен DTS звук.
За тие пари изгледа како ОК понуда ни прескап ни нешто многу ефтин. Ако немаш друг избор земај го тогаш, солиден телевизор би требало да е.
Тошиба како фирма прави и доста добри budget телевизори само што ретко ги носат кај нас....
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ипак е Full HD
http://de.consumer.toshiba.eu/de/products/tv/32LV833G
Пишува и конкретно дека подржува 1080p, чита и USB освен DTS звук.
За тие пари изгледа како ОК понуда ни прескап ни нешто многу ефтин. Ако немаш друг избор земај го тогаш, солиден телевизор би требало да е.
Тошиба како фирма прави и доста добри budget телевизори само што ретко ги носат кај нас....
Ова е релативно, можеби поддржува 1080п слика, ама ја конвертира во 1080i за приказ.

Јас најдов германска страна, ваљда точно сме прочитале. :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Ова е релативно, можеби поддржува 1080п слика, ама ја конвертира во 1080i за приказ.

Јас најдов германска страна, ваљда точно сме прочитале. :)
Па од истата страна и јас го најдов тоа и пишува под телевизорот Full HD LCD TV. Инаку тоа за 1080p во право си ама тогаш не би напишале Full HD со огромен фонт :)

Anon каде го најде тој податок дека не подржува progressive scan?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
овде вика progressive scan X
http://www.onyougo.com/toshiba-32lv833g-lcd-tvs-specs_pi718216e2
мада поreliable треба да е вашиов линк

како и да е среќа го прочитав olikomerc дека си отишол со усбиња, и мене тоа ми е најбитно да видам за филмови... ќе си отидам и јас со усбиња.

Пишува и конкретно дека подржува 1080p, чита и USB освен DTS звук.
DTS не? :(
Па да ги речам оригиналниве блу реј, мислам на оние од 4-5-6 GB 720p мислам дека сите се со DTS :(
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
овде вика progressive scan X
http://www.onyougo.com/toshiba-32lv833g-lcd-tvs-specs_pi718216e2
мада поreliable треба да е вашиов линк

како и да е среќа го прочитав olikomerc дека си отишол со усбиња, и мене тоа ми е најбитно да видам за филмови... ќе си отидам и јас со усбиња.
Форматирај и едно УСБ во NTFS да видиш дали ке го прочита, затоа што FAT32 има лимит еден фајл не смее да биде поголем од 4 GB. Ако сакаш да гледаш Full HD или поквалитетни снимки провери и ова :)
Филипс на пример не чита NTFS....
--- надополнето: 6 октомври 2012 во 23:17 ---
овде вика progressive scan X
http://www.onyougo.com/toshiba-32lv833g-lcd-tvs-specs_pi718216e2
мада поreliable треба да е вашиов линк

како и да е среќа го прочитав olikomerc дека си отишол со усбиња, и мене тоа ми е најбитно да видам за филмови... ќе си отидам и јас со усбиња.


DTS не? :(
Па да ги речам оригиналниве блу реј, мислам на оние од 4-5-6 GB 720p мислам дека сите се со DTS :(
Може звук да се конвертира од DTS во AC3, сликата ке си остане иста само звук се менува. Само ако не чита NTFS нема да ги гледаш тие снимки на ТВ.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Може звук да се конвертира од DTS во AC3
Чекај, мислиш телевизорот ова сам да го направи?
Ако мислиш јас да конвертирам, знам, сум правел многу рипови, сум конвертирал од DTS во AC3 ама додатна работа ќе ми биде -_-.
Арно ме потсети и за фајл системот на усбињата.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Чекај, мислиш телевизорот ова сам да го направи?
Ако мислиш јас да конвертирам, знам, сум правел многу рипови, сум конвертирал од DTS во AC3 ама додатна работа ќе ми биде -_-.
Арно ме потсети и за фајл системот на усбињата.
Рачно мислев, телевизорот не може освен ако не извадат некој нов firmware што подржува DTS ова е малку веројатно.
А за фајл системот, порано мислев дека сите подржуваат NTFS додека не видов поплаки од корисници на Филипс:facepalm:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646

Kajgana Shop

На врв Bottom