LCD монитори

Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Pogolemiot agol na gledanje e samo edna od prednostite na PVA monitorite. Najvazna e sto prikazuvaat 24 bitni boi (16.7 mil.) i kaj niv boite se sporedlivi so onie kaj CRT monitorite. TN monitorite prikazuvaat 18 bitni boi (16.2 mil. -200.000 realno ostanatite 16mil. se dobivaat so dithering) i kaj vo zavisnst od modelot banding-ot e voocliv. so eden zbor nemas prirodni boi kaj TN panelite. E sega odluci sto sakas: realni 16.7 mil. boi ili 200.000 boi realno + opticki mamki t.e. zalazuvanje na okoto deka gleda poveke boi otkolku stvarno ima na ekranot.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Се` на се`, не би ми го препорачал овој АСУС-овиов?!
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Za tie pari ne naogas poaren. Ima dobar kontrast i ima DVI-D vlez. retko koj monitor za tie pari ima DVI vlez. Za Office i Web sekoj TFT e super, jas samo vikam deka za poseriozna rabota kako image editing,CAD,3D i voopsto ako prikazot na boi ti e vazen treba da se izbegnuvaat monitorite so TN panel. Ako ti e za igranje i kucanje zemi si TN,poeftini se. Ovoj Asus-ov ima dobri specifikacii, no pobaraj nekoj test za nego na internet ili baraj po forumu sto vikaat korisnicite za nego. I sto e najvazno pogledaj go pred da go kupis. Pogledaj go toj primerok sto ke go kupis, bidejki od fabrika ne izleguvaat site monitori isti ( taka e i so site drugi proizvodi), a i pregledaj go za mrtvi pikseli. Ako ti dozvolat testiraj go so nekoj program kako Nokia monitor test, pa posle sam odluci dali ke go kupis ili ne.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Сега нешто не те сфаќам, сакаш да се пофалиш со мониторот што си го купил или бараш совет за да си купиш нов монитор, зашто некој ти го префлил постот прво во темата за што мониот користите? Иначе во зависност од намената има повеќе „најдобри” монитори. За игри, филмови и слично каде што ти е битна брзината на одзив на пикселите тогаш земи си некој монитор со TN панел, а ако работиш со обработка на фотографии каде што не ти е битна брзината на одзив на пикселите туку боите, контрастот и слично тогаш najubavo земи си PVA, IPS или евентуално MVA(нешто меѓу овие две, послаби бои побрз одзив на пикселите, ама ова е предходник на PVA). За монитори со TN панел најдбрар монитор според мене е Viewsonic VX922, a за монитор со PVA панел било кој од High-End мониторите на Nec, Eizo. Овој Samsungов истотака е многу добар all-round монитор, со прилично добар response time, нe баш најсветол, добар контраст, но сопред неколку теста боите не ги репродуцира нај прецизно, така да за графички дизајн, обработка на слики итн. има и подобри (ама па ќе имаат ghost ефект на игри). Иначе овој е со PVA панел
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
PelaRosa напиша:
Дај кажите кој LCD monitor е најдобар!!!Јас велам samsung 970p.
Дали 17" или 19" не е битно само казите кој е најдобар според вас!!!
ЕВЕ: http://www.samsung.com/au/products/monitors/tft/highperformance/970p.asp

Ako nekoj kupuva 19" TFT neka poceka oti sega izleguva Samsung 971P. Za razlika od 970P koj imase problemi pri prikazuvanjeto na gradienti , 971P ke nema nikakvi mani. Ednostavno ke bide sovrsena 19-ka. Cenata se ocekuva da bide okolu 350e + DDV. Se nadevam deka i kaj nas ke ja ima ovaa cena.

Diagonal 19’’
Type TFT/PVA
Pitch 0,294 mm
No. of colors 16.7 mil.
Luminosity 250 cd/m2 (cd.)
Contrast 1500:1 (cd.)
Angles of vision 178° into horizontal/178° into vertical
Response Time 6 ms (G to G)
Function pivot Pivot with MagicRotation
Coating Multi-layer anti-reflecting & anti-static
Connection D-Sub connector 15 pins, DVI-I
USB 2 ports USB (2,0)


 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ја разгледав целава тема ама некако застарени ми се информацииве, последниот пост е од 23-08-06. Ај некој поискусен нека ми препорача TFT монитор 19' до 20-25 000 ден (400 евра).

BTW ако може мислење за ACER AL1916As
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Samsung 971P ти е стварно одличен монитор и дилерска цена во Мебиус ти е околу 380е, дефинитивно најдобар можен избор.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
krusha03 напиша:
Samsung 971P ти е стварно одличен монитор и дилерска цена во Мебиус ти е околу 380е, дефинитивно најдобар можен избор.
Што знам, големи пиксели има 0.294mm, ACER-от има 2.6mm, осветлувањето му е 250 cd/m² а на Acer-от 300 cd/m², а многу поефтин е Acer-от 250 evra
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Ацерот има TNT, овој има PVA панел, треба повеќе да се пишува? На хартија може да пишува што сакаш, ама вака е друго
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Во Niko има само Samsung SM971P ама неможав да најдам што панел има овој, дали има S PVA?
28 000 ден е.
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Оваа тема никако да добие на актуелност во последно време :) Еве бидејќи сум заинтересиран за ЛЦД монитор, а досега не сум имал - ако може некое мислење/сугестија од тие што имаат искуство и познавање за ViewSonic VX922. Не сум тежок графичар/фотошопер, барам некој компромис кој би задоволувал добри работни услови во сите околности, вклучително и гејмингот.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
outcast напиша:
Оваа тема никако да добие на актуелност во последно време :) Еве бидејќи сум заинтересиран за ЛЦД монитор, а досега не сум имал - ако може некое мислење/сугестија од тие што имаат искуство и познавање за ViewSonic VX922. Не сум тежок графичар/фотошопер, барам некој компромис кој би задоволувал добри работни услови во сите околности, вклучително и гејмингот.
Pa vaka gledam super lcd monitor e i vredi za parite nema da zgresis ako go zemis
 

Kajgana Shop

На врв Bottom