LCD монитори

Член од
10 март 2007
Мислења
104
Поени од реакции
0
Препорачувам LG.

а може и Samsung.
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
Јас имам LCD 19' LG!! Prezadovolen sum!!Stvarno dobar LCD ekran!!!
 

Tanes

Ништо Море!
Член од
23 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
6
jas iam LG flatron l1917s i iskreno za parite e epten dobar go zedov 215 EUR pa sea vidite vie
 

Cyber lord

Кајгански Лорд
Член од
3 мај 2007
Мислења
348
Поени од реакции
3
Druze jas imam PHILIPS 170x6 i sum prezadovolen. Najdobro od se e sto imas garancija za zamenuvanje na ekranot dokolku ti se pojavi barem 1 mrtov pixel. Tatko mi na rabota ima 19" Samsung SyncMaster xxxx i na nego ima veke 4 mrtvi pixeli, a za zamena treba da se pojavat duri 10. Zatoa da ne te boli glava zami si kako mojot. Brzinata e 8ms, ama zatoa podrzuva LightFrame tehnologija. Taa tehnologija ovozmozuva ekranot da go prilagoduvas kon svoite potrebi, imeno biras dali monitorot ke go koristis za internit, igri i .....
 

Tanes

Ништо Море!
Член од
23 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
6
kaj mene 3 godini garancija so 3 mrtvi pixeli ako imas 1 ili 2 ne ti vazi garancijata
 

Стеф:]

стифлер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.938
Поени од реакции
3
ја имам quart 17 супер е.баш сум задоволен!!!
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Ај помош малце. Сакам да земам ЛЦД монитор, до 10.000-11.000 ден., 17 инчен, по можност со 8 мс респонс тајм или помалку и сликата од ТВ-картичката да биде добра (ова е главен услов).

Се мислам за Самсунг 710N или ЛГ 1718 или па нешто друго што би било добро да ми предложи некој.

Any suggestions?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ај помош малце. Сакам да земам ЛЦД монитор, до 10.000-11.000 ден., 17 инчен, по можност со 8 мс респонс тајм или помалку и сликата од ТВ-картичката да биде добра (ова е главен услов).

Се мислам за Самсунг 710N или ЛГ 1718 или па нешто друго што би било добро да ми предложи некој.

Any suggestions?
:nenene:Главниот услов неможе да ти се исполни.:toe::nesum:Поточно се зависи од тоа што подразбираш под ДОБРА. Значи ако сакаш екранот да ти е место телевизор нема теоретски шанси да добиеш толку чиста слика на цел екран со толкава резолуција. Тука мониторот нема никаква улога зошто се тоа е до ТВ картичката и до сигналот кој влага во картичката. Едино решение за кристална слика на цел екран ти е Sky Star 2. Значи кој монитор и да го земеш нема никаква врска со главниот услов.
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
:nenene:Главниот услов неможе да ти се исполни.:toe::nesum:Поточно се зависи од тоа што подразбираш под ДОБРА. Значи ако сакаш екранот да ти е место телевизор нема теоретски шанси да добиеш толку чиста слика на цел екран со толкава резолуција. Тука мониторот нема никаква улога зошто се тоа е до ТВ картичката и до сигналот кој влага во картичката. Едино решение за кристална слика на цел екран ти е Sky Star 2. Значи кој монитор и да го земеш нема никаква врска со главниот услов.
ОК, кажи ми тогаш дали ќе биде сликата од ТВ картичката иста како што е сега на ЦРТ монитор. Ако е иста, тогаш е ОК, не барам слика како на плазма ТВ, ама ако е иста ја сум задоволен.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
ОК, кажи ми тогаш дали ќе биде сликата од ТВ картичката иста како што е сега на ЦРТ монитор. Ако е иста, тогаш е ОК, не барам слика како на плазма ТВ, ама ако е иста ја сум задоволен.
Па види вака. На ЦРТ-то имаш резолуција 1024х768 а на ЛЦД 1280х1024 Што значи пак спрема резолуцијата ќе имаш послаба слика. Освен тоа кај ЦРТ 17инчи видлива површина е 15,9инчи, а кај ЛЦД си е 17инчи.
Значи не дека сликата ќе се расипе, него со ЛЦД-то добиваш поголем екран и појака резолуција и со тоа автоматски и сликата ќе ти изгледа полоша.
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
А дали го земавте предвид и влезот на сигналот во ТВ картичката кој што е со резолуција 720x576?
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Па види вака. На ЦРТ-то имаш резолуција 1024х768 а на ЛЦД 1280х1024 Што значи пак спрема резолуцијата ќе имаш послаба слика. Освен тоа кај ЦРТ 17инчи видлива површина е 15,9инчи, а кај ЛЦД си е 17инчи.
Значи не дека сликата ќе се расипе, него со ЛЦД-то добиваш поголем екран и појака резолуција и со тоа автоматски и сликата ќе ти изгледа полоша.
OK, fala druze
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
А дали го земавте предвид и влезот на сигналот во ТВ картичката кој што е со резолуција 720x576?
Сигурен си дека е толкав? А каков е па сигналот од нашиве телевизии и од кабелската кој се дели на повеќе нелегално приклучени телевизори и поради тоа има и дополнителни ослабнувања.
Сепак мислам дека резолуцијата е уште послаба. А и да е таа пак сликата не е доволно чиста (а терба да е кристална) за кога ќе се развлече на цел екран да не се приметува толку многу.
 
Член од
18 август 2006
Мислења
325
Поени од реакции
4
Резолуцијата е толкава, тоа е стандардот PAL за Европа. За сигналот тоа е друго прашање. Тој се карактеризира со определено ниво на моќност кое што требада биде константно во целиот спектар на фреквенции. Мислам дека ако се приклучени два телевизори преку сплитер, јачината на сигналот опаѓаше за 3 или за 6 децибели (не сум сигурен за бројката).

Но и тоа не мора да значи ништо за некого, затоа што влијание има и субјективноста, а не само извршените мерења.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom