LCD монитори

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
viktorgg па и овој може е истиот :) има 8 милисекунди 700:1 контраст со таа разлика што е поскап бидејќи има вграден TV тјунер во него.
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
па овој има исто така 8 милисекунди и 700:1 контраст само што е со ТВ тјунер подршка. И гледав на интернт, многу се фалат од овие Hyundai мониториве посебно од 19 инчниве. Така да: Huyndai here I come :)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Епа ај честито... :) Ама убо ти рече некој прееска, земи си без тјнуер, и стај си ТВ картица, плус ќе можеш да снимаш...
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Абе талкав така низ страницата на амц барав цени за монитори и видов quart lcd 19 инчи 14,499.84 MKD
19" LCD Monitor
-> Zero bright dot
12ms response time
0.294mm Dot pitch
700:1 Contrast ratio
1280x1024 Max Resolution
Stereo speakers

17 инчи 9,989.88 MKD
17" LCD Monitor
8ms response time
0.264mm Dot pitch
500:1 Contrast ratio
1280x1024 Max Resolution
Stereo speakers
Што мислите вие за ова после мп4 плеерите од 1гб со цена од 3000 денари ????????????????
барав на гоогле можи ќе најдам реков страница од производителот но видов дека не ни постои таква некоја марка или фирма.
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
memberix напиша:
Procitav odlicna recenzija za LG L1940P.
http://benchmark.co.yu/vidito.php?sid=8859
znam deka ic ne go biva za igri, ama i ne mi treba toa. Za grafika bil odlicen, odlican reprodukcija na boi.
Vidov vo cenovnikot na RiverSoft (oficijalni distributeri) deka imaat L1940PQ. e sega dali e toj ist model ili poslab (ili mozebi podobar).
јес да може до сега си си купил монитор али ја од лично искуство би го пофалил овој монитор, малце ја пречекорува границата од 20 000 илјадарчиња али вреди, башка ти е профи варијанта.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Southpark напиша:
Абе талкав така низ страницата на амц барав цени за монитори и видов quart lcd 19 инчи 14,499.84 MKD
Ако сакаш добар, а не многу скап монитор земи си Hyundai. Другар еден има L90D+ и мониторот е супер, добра осветленост и контраст, го нема оној Ghost ефект на брзи движена итн. Е на него таква му била среќата и уште од кога го извади имаше еден заебан пиксел во долниот лев ќош, ама не се приметува. Во Anhoch имаш N91S за 220е и B91D за 250е и ако имаш пари да одвоиш за вториот земи си го. Јас гледав тест за постариот B90D и доста го фалеа
 
V

VirtualA

Гостин
Ме потсетивте... во Прилеп на една продавница пишува "ЛСД Монитори"
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
SteF напиша:
јес да може до сега си си купил монитор али ја од лично искуство би го пофалил овој монитор, малце ја пречекорува границата од 20 000 илјадарчиња али вреди, башка ти е профи варијанта.
Bi go kupil odma da go ima vo prodazba, no vo cenovnicite na RiverSoft go nema ovoj model. Abe moze li da se najde nekoj dobar PVA ili IPS monitor tuka. se nekoi TN monitori so neverojatno niski response time-inzi. Se e samo za gaming ne mozes da najdes monitor koj ke ima dobar prikaz dovolen za rabota so grafika ,amaterski ili profesionalno. vidov na stranicata na edna makedonska firma best http://www.best.com.mk/ imaa NEC monitori, pa ako nekoj zane sto reputacija ima firmava i kako stojat so garancija i servis nake mi kaze, bidejki ako zimam TFT monitor bi zemal NEC ili EIZO, no bidejki tuka nema Eizo, mi ostanuva samo NEC, konkretno NEC 1980FXI so LG-Phillips S-IPS panel (koi se mozebi najdobrite na pazarot - i Apple gi koriste za Apple Cinema Displey). Mozebi e skap no vredi bidejki osven toa sto ima odlicna slika ima i mal response time od 18 ms koj e dovolen za gaming.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Што велите за Асус? Изгелда тазе почнале и на тој пазар да се пробиваат, па малку пониски цени имаат. ДОма имам CTX обичен, па затоа и се мислам кој од овие два модела да земам:

http://www.superwarehouse.com/CTX_F973_19_LCD_Monitor/F973/p/1481896 http://www.superwarehouse.com/Asus_MM19SE_19_LCD_Monitor/MM19SE

Асус има бољи перформанси за помалку пари, а мене к`о и на секој друг тетеоец, тоа ние особено битно и важно. :)
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Вториот линк не ти работи. Иначе од овие два Asusовиот монитор ти е подобар. А за колку пари бараш монитор?
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Овие два ги споредував, зашто ми испратија еден ценовник кај што овие два само ги имаше. И, ми падна во око дека Асус со бољи перформанси има ептен пониска цена. Без заработка и со некои попусти, зашто имам пријателчиња што продаваат, Асус-овиот би го зел за околу 220 евра.

Е, сега, еднаш купувам ваква работа, не ми смета и да биде 250, на пример. :)
Пред се`, опнав ваков пост, зашто ме изненади Асус со цените и она што го нуди.

Луѓе, 48 cm екран е ова, уште малку телевизор. Леле, колку паѓаат цените на мониториве. ;)

Инаку, еве го линкот за вториот, го копирав од МСН, па малку ми забегал маусот у копирање: http://www.superwarehouse.com/Asus_MM19SE_19_LCD_Monitor/MM19SE/p/1481891

:)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Колку пари е тој CTX, а колку тој ASUS?
Овој од ASUS би требало да е одличен ако е тоа што пишува ама еве некои забелешки што ги приметив дна првото разгледување на странава


 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Еве ги точните податоци за ASUS мониторот:

With ASUS Splendid Video Intelligence Technology this display offers unparalleled visual performance for games and movie viewing. While the advance colour management makes working with digital images easier and clearer.
  • 19 Inch TFT with 1280 x 1024 Native Resolution
  • 400 cd/m2 Brightness
  • 700:1 Contrast Ratio
  • 8ms Refresh Response Time
  • Built in Speakers
  • 16.2 Million Colours
  • Both DVI-D and D-Sub inputs
  • Multi-Language OSD and User Guide
  • Convenient Key Controls
  • 25� ( forward 5�, backwards 20� )Tilting Angles
  • Cable Management Binder
  • Removable Base
  • VESA Wall Mount Standard ( 100 x 100 mm )
  • KENSINGTON Security Lock
  • Low Power Consumption (Energy Star�)
  • Superior Compatibility with VGA cards
  • 3 year warranty
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
16.2 Milioni boi, 150 stepeni agol na vidlivost. Zosto vi se monitori so TN paneli. Zaosto imaat pobrz odziv?. Dobri se samo za gaming i nisto drugo. Ako sakate dobra slika so realni boi zemete nekoj so PVA ili IPS panel.mozebi se poskapi,no monitor se kupuva ednas vo nekolku godini. A i odzivot na PVA monitori padna na okolu 8ms sto dovolno za igranje bez duhovi. osven toa imaat i pogolem agol na vidlivost, pa nema bledeenje na boite pri gledanje od strana.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
А, бе, братче, мене ми треба монитор за кога ќе седнам на столчево и на масава, не кога ќе идам кај комшивката. :) Што ќе ми е поголем агол? ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom