La Liga Santander 2016/2023

Статус
Затворена за нови мислења.
Џ

Џонтра Волта

Гостин
:place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place:

Мислам дека после ова шпанската федерација треба да се престане да постои а шпанските играчи да играат за Андора, ова е тежок хендикеп и нема што да бараат без големиот мајстор на фудбалската игра Жерар Пике. :place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place::place:

Ништо чудно и фудбалот како спорт да претрпи 2 месечна пауза поради жалење затоа што Пике се понудил да не игра за Шпанија ако не го сакаат.

Што кур збори на шпански бе?
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.863
Поени од реакции
24.332
Јакиот фактор Пике, треба фала да и каже на Шпанија што му овозможи да освои ЕП и СП.
Комотно може да исчезне, ниту некој ќе го примети ниту на некој ќе му фали.
Пике еејјј, факторот Пике. :D
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.140
Поени од реакции
21.056
Отсуството на Пике нема ни да се осети на репрезентацијата, но ако примерот го следат сите каталонски играчи (па и шпанците кои играат во Барселона), мислам дека веќе ќе биде проблем.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.198
Поени од реакции
29.049
Коментаторот на СК вчера зборуваше за ситуацијава со Каталонија и кажа дека Шпанската федерација рекла ако Каталонија прогласи независност ќе ја исклучела Барса од лигата (што е и логично) на што Фифа реагирала и кажале дека ќе ја исклучат Шпанија од меѓународните натпреварувања :coffee:
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.493
Поени од реакции
7.582
Не знам што се двоуми , нека ја напушти шпанската репрезентација . Има веќе се' освоено на репрезентативен план , да не беа играчите од Барселона , никогаш немаше да ја има таа ебана една светска титула Шпанија.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.198
Поени од реакции
29.049
Отсуството на Пике нема ни да се осети на репрезентацијата, но ако примерот го следат сите каталонски играчи (па и шпанците кои играат во Барселона), мислам дека веќе ќе биде проблем.
Зошто Шпанец не би сакал да игра за својата држава ако биде повикан, да не го тепаат после во соблекувална ?
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.140
Поени од реакции
21.056
Коментаторот на СК вчера зборуваше за ситуацијава со Каталонија и кажа дека Шпанската федерација рекла ако Каталонија прогласи независност ќе ја исклучела Барса од лигата (што е и логично) на што Фифа реагирала и кажале дека ќе ја исклучат Шпанија од меѓународните натпреварувања :coffee:
И мене ме чудат тие глупи варијанти, демек Шпанија ќе остане без учество на СП 2018. Кој кур, сосема логично е ако нема договор помеѓу двете страни, Барселона да оди аут од Ла Лига.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.493
Поени од реакции
7.582
И мене ме чудат тие глупи варијанти, демек Шпанија ќе остане без учество на СП 2018. Кој кур, сосема логично е ако нема договор помеѓу двете страни, Барселона да оди аут од Ла Лига.
Па не се баш глупи варијанти , ФИФА строго забранува мешање на политиката , државата во фудбалскиот сојуз.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.198
Поени од реакции
29.049
Па не се баш глупи варијанти , ФИФА строго забранува мешање на политиката , државата во фудбалскиот сојуз.
Своја држава своја лига по дефолт, вие сакате сами правите си своја лига, а и барса е мес ке ун клаб каде политиката и те како е вмешана (според тоа фифа досега требаше маста да им ја извади).
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Отсуството на Пике нема ни да се осети на репрезентацијата, но ако примерот го следат сите каталонски играчи (па и шпанците кои играат во Барселона), мислам дека веќе ќе биде проблем.
Да, баш штета ќе биде за Шпанија доколку и големите Бускец, Алба, Видал, Серхио Роберто и Масип одлучат да не играат за шпанска репрезентација. :(
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.140
Поени од реакции
21.056
Зошто Шпанец не би сакал да игра за својата држава ако биде повикан, да не го тепаат после во соблекувална ?
Шпанец кој цел живот игра во Барселона (пример Иниеста) не знам дали би продолжил да игра за репрезентацијата доколку сите негови соиграчи не играат. Не гарантирам дека ќе напушти и он, тоа е само една варијанта, плус и онака Иниеста е 100 години секако дека е при крај со репрезентативната кариера. :D
Премногу варијанти се во игра, а сеуште ни последиците од референдумот не знаеме какви ќе бидат :D[DOUBLEPOST=1506939777][/DOUBLEPOST]
Па не се баш глупи варијанти , ФИФА строго забранува мешање на политиката , државата во фудбалскиот сојуз.
Зборуваме за ситуација кога Каталонија би била нова држава. Тука нема мешање. Ако ја исфрлат Барселона само заради ситуацијата (без да прогласи независност Каталонија), тогаш има мешање.
Да, баш штета ќе биде за Шпанија доколку и големите Бускец, Алба, Видал, Серхио Роберто и Масип одлучат да не играат за шпанска репрезентација. :(
И Деулофеу е каталонец! :cool:
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.863
Поени од реакции
24.332
Буквално ниту еден играч на Барселона нема да фали моментално во тимот на Шпанија ако одлучат да бојкотираат и не играат за репрезентацијата. Буквално ниту еден, безразлика дали станува збор за каталонец или шпанец што игра во Барселона. Поминаа тие години кога репрезентацијата на Шпанија зависеше од играчите на Барса.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.456
Поени од реакции
42.744
Ако случајно Ла Лига ја исклучи Барса од првенството ТВ правата ќе им паднат во минус не заебавајте. :D И со Ел Класико се маркетиншки 100 години зад ПЛ, без дуел Реал-Барса и борба за титулата помеѓу овие 2 тима никој нема утакмица да гледа после 25то коло, кога Реал и официјално ќе биде првак на Шпанија. :D
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Реално само Алба ми фалел во тимот,ама сепак пак Шпанија има солидни алтернативи во Алонсо и Гаја...Бускетс не постои повеќе а Роберто е добар за ширина и замена во тимот...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom