La Liga Santander 2016/2023

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.136
There will be no penalty if:
a player is falling and the ball touches their hand/arm when it is between their body and the ground (but not extended to make the body bigger).
Како се толкува ова, не е пенал ако- кога играчот паѓа и топката го допира у рака кога е измеѓу телото и теренот. Тоа би значело да ја легне топката и успат да ја допре со рака, тогаш е меѓу телото и тлото. Ова ко што глеаш на сликата далеку му е раката од "измеѓу" телото и теренот. Позади телото му е, и баш би важело ова во заградава extended испружена и го "продужува" телото.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Како се толкува ова, не е пенал ако- кога играчот паѓа и топката го допира у рака кога е измеѓу телото и теренот. Тоа би значело да ја легне топката и успат да ја допре со рака, тогаш е меѓу телото и тлото. Ова ко што глеаш на сликата далеку му е раката од "измеѓу" телото и теренот. Позади телото му е, и баш би важело ова во заградава extended испружена и го "продужува" телото.
Искрено и мене ме буни, ама најверојатно не е свирнат пенал затоа што кога паѓа играчот раката ја пушта на тревата, не можи играчот во случајот Федал ништо да напрај.
Абе глупи правила, се знај игра со рака ако не е прилепена за тело е пенал и точка, не знам шо комплицираат со овие новите правила.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.136
Si el jugador cae y la mano o el brazo quedan entre el cuerpo y el punto de apoyo en el suelo, pero no alejadas del cuerpo hacia un lado o en vertical.

Еве го тоа правило. И си пишува да не е раката далеку од телото.
Или ете extended на енглески. А е extended у ситуацијава. Значи е пенал
Автоматски споено мислење:

Искрено и мене ме буни, ама најверојатно не е свирнат пенал затоа што кога паѓа играчот раката ја пушта на тревата, не можи играчот во случајот Федал ништо да напрај.
Абе глупи правила, се знај игра со рака ако не е прилепена за тело е пенал и точка, не знам шо комплицираат со овие новите правила.
Да де. Ако е прилепена не е пенал афкорс. Ако ете падне над неа несакајќи исто не е. Ама ова ни тоа, ни тоа не е... сума сумарум, на Камп Ноу ова од 10 пати 11 ќе го свирнат пенал, ама ајде тоа е. Имаат предност они мањина се :icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Si el jugador cae y la mano o el brazo quedan entre el cuerpo y el punto de apoyo en el suelo, pero no alejadas del cuerpo hacia un lado o en vertical.

Еве го тоа правило. И си пишува да не е раката далеку од телото.
Или ете extended на енглески. А е extended у ситуацијава. Значи е пенал
Автоматски споено мислење:



Да де. Ако е прилепена не е пенал афкорс. Ако ете падне над неа несакајќи исто не е. Ама ова ни тоа, ни тоа не е... сума сумарум, на Камп Ноу ова од 10 пати 11 ќе го свирнат пенал, ама ајде тоа е. Имаат предност они мањина се :icon_lol:
Имало и од Карвахал ваква ситуација во првото полувреме ама не можам да најдам ништо по интернет
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.136
Имало и од Карвахал ваква ситуација во првото полувреме ама не можам да најдам ништо по интернет
Еј да исто оригинал имаше, ама го крие Кралот од нет, бришат сликите и вируси ставаат пази кај бараш
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Колку бодови ќе испуштаат поголемите екипи, долго време не е видена ваква сезона, мртвила се сите топ екипи. Барса барем на домашен терен мелат а и го имаат Меси да влези во бист моуд кога ќе затреба.
Ние мака ќе мачиме со Коста кој има даено 4 гола во две години :sramezliv: ТОРЕЕЕС враќај се, се ти е опростеноо !!!
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.619
Poglupo pravilo vo zivotot nemam videno.
Автоматски споено мислење:

There will be no penalty if:
a player is falling and the ball touches their hand/arm when it is between their body and the ground (but not extended to make the body bigger).
Автоматски споено мислење:

За ова шо ќе кажите, фалеше овај ѓуптинот уште под дрес да ја скрие топката, претходно и во рака го удри
:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:
Daj neka go ukinat Varot be, sto e ova ej... Imase i penal i indirekten udar, kako e mozno nisto da ne svirne sudijata... Vo najdobar slucaj indirekten udar i crven karton trebase da dobie igracot na Sevilja.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Poglupo pravilo vo zivotot nemam videno.
Автоматски споено мислење:


:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:
Daj neka go ukinat Varot be, sto e ova ej... Imase i penal i indirekten udar, kako e mozno nisto da ne svirne sudijata... Vo najdobar slucaj indirekten udar i crven karton trebase da dobie igracot na Sevilja.
За пенал не знам затоа што прво во тело го удира топката, ама индиректен удар мораше да досуди, дури комично изгледа како ја наседнува топката играчот и не ја пушта за жива глава, после оди голмант и си ја зема лаганица како ништо да не е а судијата деген свири фаул во напад :pos:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.136
Што е толку тешко да прогугла човек 5 минути наместо да плаче по форуми кога не е во право?


А што е толку тешко да разгледа уназад 2 страни човек пред да пише нешто и да се прави со сила паметен. Изгуглавме и го најдовме правилото и ете сигурно не си ја ни вишол сликата уназад, двете ситуации се различни. Види каде е раката тука (под играчот) и види кај е раката (позади играчот) од вчера ситуацијата
Автоматски споено мислење:

Го упропастивте Хазард фк офф!
Да, ние го пративме на прасијада летото. Кога телињава у клубов заборавиле да го измерат па да ви го остават уште една сезона да се крмачи кај вас
 
Последно уредено:

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Што е толку тешко да прогугла човек 5 минути наместо да плаче по форуми кога не е во право?


Океј е, нека постои правилово, само баш ме интересира во теков на сезонава дали ќе се применува исто за секоја екипа.
Да не биде исто како правилото за секој старт од позади што ќе се санкционира за црвен картон каде на Модрич во прво коло му дадоа црвен за после да не важи веќе тоа правило.
Зашто има екипи во лигава што и за помалце од ова добиваат пенали, а ова е веќе трет натпревар сезонава каде Реал е оштетен за пенал.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Никогаш нема да биди фер за сите екипи и никогаш нема да биди јасно формулирано правилото бидејќи фудбалот е игра на маргини и сите ситуации се различни..едноставно треба да биди, раката е продолжено недозволено средство и доколку играш со рака во опасна ситуација за противничката екипа каде топката е упатена кон голот или кон играч а е одлепена од телото тогаш мора да биди пенал..се што е останато е чиста глупост
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom