Krav Maga

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
Не можи да изумрат, фактички сите вештини денеска се со потекло од една традиционална, е сеа од неа се дели џудо, аикидо, карате па што знам уште што имаше, ама знам за џудото пошто го имам тренирано и не е многу старо како техника е усовршено скоро 200 години а може и помалце.
Тоа е како што порано имало класична музика, па од неа произлегуват повеќе други стилови на музика:)

Џудото денеска е издвоено со техники, за совладување на непријателот користејќи ја неговата нерамнотежа или доведување до точка на рамнотежа, користејќи ја твојата стабилност рамнотежа и брзина. Се што треба е да чекаш пријателот да нападни, одбегаваш боксови а кога имаш шанса едноставно го вадиш од рамнотежа и го совладуваш, фактички тоа е ненасилен облик на борба, во која се чека другиот да започни борба и само се одбрануваш тука нема напад.
Према мене и не користи кој знае колку за секој, има луѓе што сакат да го скршат од ќотек противникот, а има луѓе што сакат да си останат мирни и едноставно користат џудо.
Боречки вештини за секој:)
Исто вака размислував додека тренирав аикидо 3 ипол години.. Направив спаринг се премислив..
--- надополнето: Oct 15, 2011 3:16 PM ---
Секоја помага во улична борба ако си тренирал удари и ако ти се рацете тренирани за борба и кај сите треба сила, храброст и брзина :).

На крај тој што е поспремен, има повеќе кондиција и е појак ќе тепа а еден добар кик боксер не е ништо послаб од тип што тренирал Крав Мага инаку сите вештини ќе изумреа досега па само една ќе останеше :).
храброст е 50 % на улица.. се друго е мозокот и спремноста на телото.. Нема добра вештина туку добар борец..како што кажа ти :)
 
V

Vollstandig

Гостин
храброст е 50 % на улица.. се друго е мозокот и спремноста на телото.. Нема добра вештина туку добар борец..како што кажа ти :)
Верувај храброста некогаш е поисплатлива, шо би рекле да имаш маде а не мора сила, и да ржиш добро некогаш и тоа ќе те изваи од гомна:)
 

Jap Mak Sun

Регент
Член од
19 октомври 2011
Мислења
155
Поени од реакции
45
Не можи да изумрат, фактички сите вештини денеска се со потекло од една традиционална, е сеа од неа се дели џудо, аикидо, карате па што знам уште што имаше, ама знам за џудото пошто го имам тренирано и не е многу старо како техника е усовршено скоро 200 години а може и помалце.
Тоа е како што порано имало класична музика, па од неа произлегуват повеќе други стилови на музика:)

Џудото денеска е издвоено со техники, за совладување на непријателот користејќи ја неговата нерамнотежа или доведување до точка на рамнотежа, користејќи ја твојата стабилност рамнотежа и брзина. Се што треба е да чекаш пријателот да нападни, одбегаваш боксови а кога имаш шанса едноставно го вадиш од рамнотежа и го совладуваш, фактички тоа е ненасилен облик на борба, во која се чека другиот да започни борба и само се одбрануваш тука нема напад.
Према мене и не користи кој знае колку за секој, има луѓе што сакат да го скршат од ќотек противникот, а има луѓе што сакат да си останат мирни и едноставно користат џудо.
Боречки вештини за секој:)
Не постои една традиционална или универзална вештина од која потекнуваат модерните вештини! Тоа е заблуда! Можам веднаш да ти набројам најмалку 20 традиционални вештини од истокот кои нималку не се слични една на друга. Во зависност од тоа во кој дел од светот живееле, луѓето ги адаптирале своите боречки вештини спрема средината и ги развивале според потребите, Инаку ако мислеше на традиционална, можеби мислеше на најстарата позната систематизирана вештина Силат Пентјак која се користела во Индија.
--- надополнето: Oct 24, 2011 7:18 PM ---
Има ли крав мага во македонија ? инаку за тие што незнаат крав мага е боречка вештина потекнува од израел , важи за една од подобрите и посуровите боречки вештини па ме интересираше дали некој слушнал нешто дали има клуб за оваа вештина ?
Мислам дека лани отворија Крав Мага клуб во Скопје двајца припадници на Полкот за брзи интервенции при АРМ кои биле неколку месеци на обука во Шин Бет во Израел.Да проверам па ќе ти пренесам каде точно се наоѓа клубот доколку си заинтересиран?
Инаку нималку не е атрактивна но е ефективна вештина, која не се занимава дали нешто добро изгледа тука дали нештото е ефикасно. Доколку е ефикасно и едноставно наоѓа примена во овој модерен начин на борба со тело, во кој уште се вклучени и напади и одбрани со и од нож,пиштол и пушка. Вештина наменета за припадниците на безбедносните структури!
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Не постои една традиционална или универзална вештина од која потекнуваат модерните вештини! Тоа е заблуда! Можам веднаш да ти набројам најмалку 20 традиционални вештини од истокот кои нималку не се слични една на друга. Во зависност од тоа во кој дел од светот живееле, луѓето ги адаптирале своите боречки вештини спрема средината и ги развивале според потребите, Инаку ако мислеше на традиционална, можеби мислеше на најстарата позната систематизирана вештина Силат Пентјак која се користела во Индија.
--- надополнето: Oct 24, 2011 7:18 PM ---

Мислам дека лани отворија Крав Мага клуб во Скопје двајца припадници на Полкот за брзи интервенции при АРМ кои биле неколку месеци на обука во Шин Бет во Израел.Да проверам па ќе ти пренесам каде точно се наоѓа клубот доколку си заинтересиран?
Инаку нималку не е атрактивна но е ефективна вештина, која не се занимава дали нешто добро изгледа тука дали нештото е ефикасно. Доколку е ефикасно и едноставно наоѓа примена во овој модерен начин на борба со тело, во кој уште се вклучени и напади и одбрани со и од нож,пиштол и пушка. Вештина наменета за припадниците на безбедносните структури!
да да така е негооо ако можеш прашај па извести ме тука на темава :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.128
Поени од реакции
9.626
Инаку нималку не е атрактивна но е ефективна вештина, која не се занимава дали нешто добро изгледа тука дали нештото е ефикасно. Доколку е ефикасно и едноставно наоѓа примена во овој модерен начин на борба со тело, во кој уште се вклучени и напади и одбрани со и од нож,пиштол и пушка. Вештина наменета за припадниците на безбедносните структури!
Има и цивилна варијанта од оваа вештина.
Според Википедија самиот основач на Крав Мага, Imrich Lichtenfeld, по пензионирањето од изралеската војска ја адаптирал цивилната варијанта.


Мислам дека лани отворија Крав Мага клуб во Скопје двајца припадници на Полкот за брзи интервенции при АРМ кои биле неколку месеци на обука во Шин Бет во Израел.Да проверам па ќе ти пренесам каде точно се наоѓа клубот доколку си заинтересиран?
На гугл ништо не најдов, ако можеш дај некои детали за клубот на момциве. Име, место, телефон... што можеш да најдеш.
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
101
Има ли крав мага во македонија ? инаку за тие што незнаат крав мага е боречка вештина потекнува од израел , важи за една од подобрите и посуровите боречки вештини па ме интересираше дали некој слушнал нешто дали има клуб за оваа вештина ?
Запознаен сум само со 2 клуба во Македонија за крав мага (кои се лиценцирани): КМ клуб во Куманово (мислам и Куманово се вика клубот) и клуб за капап - крав мага во Аеродром.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.717
KRAV MAGA esplotena vo tehnika na samoodbrana od pistol,noz ,palka ,i udari
spored mene nisto ne vazi sportot se trenira za sport,edno e sportuvanje i furanje drugo e izdrzlivos
vo strits fajtot ulicna tepacka edno se znae nema pravila sto i da si treniral ,protivnikot moze da izvadi,noz,ima gumeni ,palki na izvlekuvanje ,elektro sokovi,solzavci i primitivni susinja,strafcigeri,boksiraci ,koj dur mislis deka go imash vo race sovladano mozesh da zavrshish fatalno,kako prvo sekoja borelacka vestina e za vo ring tamu ima pravila na ulica ne na ulica vladeat pravilata srce,trezvenost,da ostanes hrabar i sekogash gledaj distanca ,veruvam deka sekoj se mlatel od nas po skoli i na ulici eden kamen moze da e presuden KRAV MAGA kako sistem razraboten za samoodbrana kako i sekoja borelacka vestina vo primena treba da imash kontrola na umot ,bez strav,oci cetiri ,rastojanie glavni faktori
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.717
sekoja borelacka vestina ima sistem na samoodbrana -ZAHVATI
no dali toa vo realnosta e taka ,eve video kade sparing partnerot stoi ne deluva ,kako vo sekoj sport i krav magata e razraboten sistem na samoodbrana ke pastiram video no pretoa ke napisam nesto od praksa ,a potoa ke vi pastiram kako e vo realnosta
mojot vrven uco koga go prasav sto ako te napadnat povekemina-vezbaj trk na 100 metri sprint
sto ako mi vperat pistol ,pistol nikogash ne posegnuvaj ako neracunash da pukash
sto ako mi izvadi noz -soblecija maicata i jas ke ja soblecam ti ke napagash potoa jas so noz -namesto toa izvadi marker ,tehnika ko tehnika -napagaj ostro -e sega pogledni na kolku mesta si markiran i jas na tolku ke bidesh posecen
a sto ako me napadne nekoj bilder snagator sekoja osoba ima crveni tocki ,otvorena saka zatvorena,pankreas ,smrtonosni adamovo jabolko,pod usi sepak ulicnata borba e nad se eve go sistemot KRAV MAGA POGLEDAJTE POSLE KE VI STAVAM VIDEO OD VISTINSKA SLUCKA ,KRAV MAGA RAZRABOTEN SISTEM NA SAMOODBRANA IZUCENA ZA MENE KATEGORIJA
Автоматски споено мислење:

VO SLEDNOTO VIDEO GLEDATE REALNA SLIKA
ako sakashe na neukiot policaec koj ne drzi distanca i se fura ke zavrsheshe fatalno ,iako naoruzani edvaj trojca go sovladaa starec od 70 g tehnikata krav maga i sekoja druga borelacka vestina vo praktika bara tri faktora ,srce,hrabros,oci 4,i stabilnost
Автоматски споено мислење:

borelackata vestina KRAV MAGA e razraboten sistem na samoodbrana ,kako zahvati za kosa,turkanje ,udari ,vperuvanje noz,pistol i puska no sekoja kako i ovaa vestina osven navedenoto gi bara usovrsuvanje na trezvenos ,ne ankcioznos,rutina ,egzibicija se e vo sekoj sport vo zglobovite tamu se neutralizirackite tocki se e za holivud vo praktika kako zan klod kako sto e balerina najaki vezbi se power breackin ojacuvanje na pesnicata izmisanje namesto vreka boksiranje vo zid ,maksimalno tretiranje na teloto so fizicki napor, nexsplicitno otpaga teretana tuku krsenje breackin power,prefrlivanje na guma,lanci okolu nozete i racete stavanje brezletni (kolbi) od minimum 3 kg pa nagore i ucenje na crveni ,zolti i zeleni tocki toa bi bilo se da ne utnete kako engleskite profi bilderi sto sakaa da bidat del od specijalnata edinica foki a padnaa na prviot ispit takticki
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
101
sekoja borelacka vestina ima sistem na samoodbrana -ZAHVATI
no dali toa vo realnosta e taka ,eve video kade sparing partnerot stoi ne deluva ,kako vo sekoj sport i krav magata e razraboten sistem na samoodbrana ke pastiram video no pretoa ke napisam nesto od praksa ,a potoa ke vi pastiram kako e vo realnosta
mojot vrven uco koga go prasav sto ako te napadnat povekemina-vezbaj trk na 100 metri sprint
sto ako mi vperat pistol ,pistol nikogash ne posegnuvaj ako neracunash da pukash
sto ako mi izvadi noz -soblecija maicata i jas ke ja soblecam ti ke napagash potoa jas so noz -namesto toa izvadi marker ,tehnika ko tehnika -napagaj ostro -e sega pogledni na kolku mesta si markiran i jas na tolku ke bidesh posecen
a sto ako me napadne nekoj bilder snagator sekoja osoba ima crveni tocki ,otvorena saka zatvorena,pankreas ,smrtonosni adamovo jabolko,pod usi sepak ulicnata borba e nad se eve go sistemot KRAV MAGA POGLEDAJTE POSLE KE VI STAVAM VIDEO OD VISTINSKA SLUCKA ,KRAV MAGA RAZRABOTEN SISTEM NA SAMOODBRANA IZUCENA ZA MENE KATEGORIJA
Автоматски споено мислење:

VO SLEDNOTO VIDEO GLEDATE REALNA SLIKA
ako sakashe na neukiot policaec koj ne drzi distanca i se fura ke zavrsheshe fatalno ,iako naoruzani edvaj trojca go sovladaa starec od 70 g tehnikata krav maga i sekoja druga borelacka vestina vo praktika bara tri faktora ,srce,hrabros,oci 4,i stabilnost
Автоматски споено мислење:

borelackata vestina KRAV MAGA e razraboten sistem na samoodbrana ,kako zahvati za kosa,turkanje ,udari ,vperuvanje noz,pistol i puska no sekoja kako i ovaa vestina osven navedenoto gi bara usovrsuvanje na trezvenos ,ne ankcioznos,rutina ,egzibicija se e vo sekoj sport vo zglobovite tamu se neutralizirackite tocki se e za holivud vo praktika kako zan klod kako sto e balerina najaki vezbi se power breackin ojacuvanje na pesnicata izmisanje namesto vreka boksiranje vo zid ,maksimalno tretiranje na teloto so fizicki napor, nexsplicitno otpaga teretana tuku krsenje breackin power,prefrlivanje na guma,lanci okolu nozete i racete stavanje brezletni (kolbi) od minimum 3 kg pa nagore i ucenje na crveni ,zolti i zeleni tocki toa bi bilo se da ne utnete kako engleskite profi bilderi sto sakaa da bidat del od specijalnata edinica foki a padnaa na prviot ispit takticki

Друже, да те прашам нешто. Тренираш крав мага? И ако да, каде, во кој клуб?
 
Член од
19 март 2014
Мислења
392
Поени од реакции
479
sekoja borelacka vestina ima sistem na samoodbrana -ZAHVATI
no dali toa vo realnosta e taka ,eve video kade sparing partnerot stoi ne deluva ,kako vo sekoj sport i krav magata e razraboten sistem na samoodbrana ke pastiram video no pretoa ke napisam nesto od praksa ,a potoa ke vi pastiram kako e vo realnosta
mojot vrven uco koga go prasav sto ako te napadnat povekemina-vezbaj trk na 100 metri sprint
sto ako mi vperat pistol ,pistol nikogash ne posegnuvaj ako neracunash da pukash
sto ako mi izvadi noz -soblecija maicata i jas ke ja soblecam ti ke napagash potoa jas so noz -namesto toa izvadi marker ,tehnika ko tehnika -napagaj ostro -e sega pogledni na kolku mesta si markiran i jas na tolku ke bidesh posecen
a sto ako me napadne nekoj bilder snagator sekoja osoba ima crveni tocki ,otvorena saka zatvorena,pankreas ,smrtonosni adamovo jabolko,pod usi sepak ulicnata borba e nad se eve go sistemot KRAV MAGA POGLEDAJTE POSLE KE VI STAVAM VIDEO OD VISTINSKA SLUCKA ,KRAV MAGA RAZRABOTEN SISTEM NA SAMOODBRANA IZUCENA ZA MENE KATEGORIJA
Автоматски споено мислење:

VO SLEDNOTO VIDEO GLEDATE REALNA SLIKA
ako sakashe na neukiot policaec koj ne drzi distanca i se fura ke zavrsheshe fatalno ,iako naoruzani edvaj trojca go sovladaa starec od 70 g tehnikata krav maga i sekoja druga borelacka vestina vo praktika bara tri faktora ,srce,hrabros,oci 4,i stabilnost
Автоматски споено мислење:

borelackata vestina KRAV MAGA e razraboten sistem na samoodbrana ,kako zahvati za kosa,turkanje ,udari ,vperuvanje noz,pistol i puska no sekoja kako i ovaa vestina osven navedenoto gi bara usovrsuvanje na trezvenos ,ne ankcioznos,rutina ,egzibicija se e vo sekoj sport vo zglobovite tamu se neutralizirackite tocki se e za holivud vo praktika kako zan klod kako sto e balerina najaki vezbi se power breackin ojacuvanje na pesnicata izmisanje namesto vreka boksiranje vo zid ,maksimalno tretiranje na teloto so fizicki napor, nexsplicitno otpaga teretana tuku krsenje breackin power,prefrlivanje na guma,lanci okolu nozete i racete stavanje brezletni (kolbi) od minimum 3 kg pa nagore i ucenje na crveni ,zolti i zeleni tocki toa bi bilo se da ne utnete kako engleskite profi bilderi sto sakaa da bidat del od specijalnata edinica foki a padnaa na prviot ispit takticki
Јас сакам да истренирам 4 очи, цело време се мачам и ќе се видам у огледало пак 2. Ова другово горе доле го имам :))))
 
На врв Bottom