Krav Maga

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Има ли крав мага во македонија ? инаку за тие што незнаат крав мага е боречка вештина потекнува од израел , важи за една од подобрите и посуровите боречки вештини па ме интересираше дали некој слушнал нешто дали има клуб за оваа вештина ?
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Искрено првпат слушам за ова. Дај некои подетални информации, сликички.. ..интересно ми се чини. :)
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
381
еве ви ја има 5 дела на јутуб од емисијана, од ова подобро незнам како да ви ја објаснам


инаќе само одбраната од пиштол е добра друго во ништо ново
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
да де ништо ново не е другото го имаш истото во аикидо , кикбокс , ЈКД , система и слично ама и ова е една така добра вештина :D
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.671
Поени од реакции
6.188
....за разлика од другите боречки вештини кои во себе вклучуваат и филозофија и се останато и за кои се потребни месеци а за некои и години за обука....за Крав Мага се потребни денови.....целиот систем е максимално упростен за да му овозможи на израелскиот регрут или доселеник за неколку дена да научи да се одбрани односно да преживее во израелско-палестинското секојдневие
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
да а моето прашање :D чул ли некој дали има во македонија кај да се вежба ?
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.246
Поени од реакции
1.947
јас прв пат слушнав на How I Met Your Mother, Тед имаше една женска и она вежбаше крав мага, незнам која сезона беше, и го изгреба целиот :D
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
имало прочитав на иди види форумот 2 дневен курс за крав мага , али 2 дневен курс не е тоа тоа само онака те запознава со вештината ..... али цел интернет го избарав и по се изгледа немаме :D такво место за вежбање /учење на крав мага
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.431
....за разлика од другите боречки вештини кои во себе вклучуваат и филозофија и се останато и за кои се потребни месеци а за некои и години за обука....за Крав Мага се потребни денови.....целиот систем е максимално упростен за да му овозможи на израелскиот регрут или доселеник за неколку дена да научи да се одбрани односно да преживее во израелско-палестинското секојдневие
Уште да беше вистина :D.
 
V

Vollstandig

Гостин
Ептен добра вештина е ова, најпоќе помага за улични борби.
Аикидо,џудо и ред други техники се поинакви од ова и ако се држиш до нивните принципи не можеш баш убо да се одбраниш освен ако имаш добра рамнотежа како кај џудото, а со крав мага, треба и сила и храброст и брзина, али највеќе помага во улични борби.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.431
Ептен добра вештина е ова, најпоќе помага за улични борби.
Аикидо,џудо и ред други техники се поинакви од ова и ако се држиш до нивните принципи не можеш баш убо да се одбраниш освен ако имаш добра рамнотежа како кај џудото, а со крав мага, треба и сила и храброст и брзина, али највеќе помага во улични борби.
Секоја помага во улична борба ако си тренирал удари и ако ти се рацете тренирани за борба и кај сите треба сила, храброст и брзина :).

На крај тој што е поспремен, има повеќе кондиција и е појак ќе тепа а еден добар кик боксер не е ништо послаб од тип што тренирал Крав Мага инаку сите вештини ќе изумреа досега па само една ќе останеше :).
 
V

Vollstandig

Гостин
Секоја помага во улична борба ако си тренирал удари и ако ти се рацете тренирани за борба и кај сите треба сила, храброст и брзина :).

На крај тој што е поспремен, има повеќе кондиција и е појак ќе тепа а еден добар кик боксер не е ништо послаб од тип што тренирал Крав Мага инаку сите вештини ќе изумреа досега па само една ќе останеше :).
Не можи да изумрат, фактички сите вештини денеска се со потекло од една традиционална, е сеа од неа се дели џудо, аикидо, карате па што знам уште што имаше, ама знам за џудото пошто го имам тренирано и не е многу старо како техника е усовршено скоро 200 години а може и помалце.
Тоа е како што порано имало класична музика, па од неа произлегуват повеќе други стилови на музика:)

Џудото денеска е издвоено со техники, за совладување на непријателот користејќи ја неговата нерамнотежа или доведување до точка на рамнотежа, користејќи ја твојата стабилност рамнотежа и брзина. Се што треба е да чекаш пријателот да нападни, одбегаваш боксови а кога имаш шанса едноставно го вадиш од рамнотежа и го совладуваш, фактички тоа е ненасилен облик на борба, во која се чека другиот да започни борба и само се одбрануваш тука нема напад.
Према мене и не користи кој знае колку за секој, има луѓе што сакат да го скршат од ќотек противникот, а има луѓе што сакат да си останат мирни и едноставно користат џудо.
Боречки вештини за секој:)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.431
@ Soundwave

Џудото е модифицирано Џу Џутсу од каде се исфрлени ударите и се извршни одредени промени да се прилагоди на спортска борба :).

За другото не ти реплицирам инаку ќе забегаме во бесмислена дискусија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom