Koja kola do 7000 iladi evra??

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ако е само за низ град, земи некоја поевтина зошто ти гарантирам дека уште во првиот месец ќе ти ја изгребат или оштетат...

Избегнувај поло, голф или сл. зошто не вредат за парите. Сега со дупки во каросеријата и рѓа насекаде им бараат по 2000 - 3000 евра што е нон сенс.

Ако си за бензинец гледај помало количе со помал мотор, зошто со поголема кола нема бензинец кој троши испод 10 - 11 л. низ град.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ако тоа е муабетот, тогаш оди на опцијата сеЉак!
Бемве тројка кабрио 95-то годиште! Црвена боја, ќерамида испечена од сонце, кров тарабука со селотејп крпен, и обавезно чкљ бандаши со џам излижани гуми…
Грнето на ауспухот ич не ни пробуј да го менуваш, колку чади, биди среќен и од грана да диши!
Тоа тој ценет бемве звук ! Само за познавачи ;)
Шо ќе ти остане кусур од 2000€ глеј ништо да не поправиш, туку сите лупни ги на вуфер од ауто-пазар!

За Дарја не знам, ама пола камењарки у Ск ќе бидат твои..
 
Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
Ако тоа е муабетот, тогаш оди на опцијата сеЉак!
Бемве тројка кабрио 95-то годиште! Црвена боја, ќерамида испечена од сонце, кров тарабука со селотејп крпен, и обавезно чкљ бандаши со џам излижани гуми…
Грнето на ауспухот ич не ни пробуј да го менуваш, колку чади, биди среќен и од грана да диши!
Тоа тој ценет бемве звук ! Само за познавачи ;)
Шо ќе ти остане кусур од 2000€ глеј ништо да не поправиш, туку сите лупни ги на вуфер од ауто-пазар!

За Дарја не знам, ама пола камењарки у Ск ќе бидат твои..
ja nemash dovolno analizirano target grupata na querty. kaj levicharki ne veruvam deka bmw kje zapali, odi so lada brate.. i duhot levicharski da i go napunish
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Sto kola bi kupile zaniz grad
Peugeot 308HDI 1.6 110PS
Не знам колку пари се движи колава на старо во Македонија (не би требало да биде повеќе од 4000€), но жена ми ја има (прв сопственик). Колава е 2012-то годиште со моментално изминати 177.000км. и немаме намера да ја менуваме за како втора кола (барем не сеуште).

Никаков дефект немала, сем редовно одржување (евтина за одржување, што е многу важно).
Ќе ти врши одлично работа и за низ град (лесна е за маневрирање) троши околу 6 литри нафта, исто како и за на отворено е супер (троши околу 4,5-5л/100км нафта).

Кога мојава кола ми беше оставена на сервис, го возев Пежото до Прага (350км во правец од кај мене) и навистина задоволен бев. Моделов има лимитер на брзина, навигација, двозонска клима и еден куп опрема. Комотна и стабилна кола, доволно силна машина, одлична кола во секој поглед.

Порано лично јас, иако не знам зошто (најверојатно од изнаслушани муабети), бев против француски коли но очигледно сум бил голема грешка.

Така да еве една препорака од мене според наше искуство.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.767
Sto kola bi kupile zaniz grad
DODGE CALIBER-автоматски,и тоа од некој шо бил сопственик најмалки 3 години,ти шо ги возат овие коли обично се премногу педантни.
Не се лоши и DODGE AVENGER ili JOURNEY ама се поголеми покомфортни не се баш за градска,или барај само Јапонска марка и тоа автоматик.
Сподели на крајот за шо се одлучи.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Скроз си во право за ова. Нема никаква логика да дава повеќе од 3000 евра за кола за низ град или кратки релации надвор од град. Јас во март купив Дачиа Сендеро 1,4 бензинец ,произведена 2010 со поминати 52 000 км ( реална километража ). Овде купена овде возена ( не е увоз ) , добро одржувана . Пријатно ме изненади колку е просторна и удобна внатре , комотно можат да седат 4-5 возрасни во неа . А и багажникот е прилично голем за таа класа на коли ( поголем од Пунто , Корса и слично ) . Башка височка е и немам проблем со качување на тротоар и слично . Засега немам ништо сервисирано , ама колку шо знам прилично ефтина е за севисирање и одржување . Заборавив да кажам дека ја зедов за САМО 2700 евра :) . И не ја зедов само за низ град туку сум ја возел неколку пати на средни релации 150-200 км , и добро се движи на отворен пат и на угорници .
а Клима функционална имаш ??
Автоматски споено мислење:

Peugeot 308HDI 1.6 110PS
Не знам колку пари се движи колава на старо во Македонија (не би требало да биде повеќе од 4000€), но жена ми ја има (прв сопственик). Колава е 2012-то годиште со моментално изминати 177.000км. и немаме намера да ја менуваме за како втора кола (барем не сеуште).

Никаков дефект немала, сем редовно одржување (евтина за одржување, што е многу важно).
Ќе ти врши одлично работа и за низ град (лесна е за маневрирање) троши околу 6 литри нафта, исто како и за на отворено е супер (троши околу 4,5-5л/100км нафта).

Кога мојава кола ми беше оставена на сервис, го возев Пежото до Прага (350км во правец од кај мене) и навистина задоволен бев. Моделов има лимитер на брзина, навигација, двозонска клима и еден куп опрема. Комотна и стабилна кола, доволно силна машина, одлична кола во секој поглед.

Порано лично јас, иако не знам зошто (најверојатно од изнаслушани муабети), бев против француски коли но очигледно сум бил голема грешка.

Така да еве една препорака од мене според наше искуство.
ребрасти, затегачи, шипки за менувачи па и синхрони, рамнење глава, проблеми со заден овес и други глупости.. е сега наводно од пред 10+ години и они ставија назад крута осовина, ама мислам имаа во почеток проблеми со фабричка грешка на чаурите
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Гледам продаваат Јарис-и од 2006/07 за 4500€

Да си се посмееме малку кај отидоа цениве…
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.694
Поени од реакции
885
а Клима функционална имаш ??
Автоматски споено мислење:


ребрасти, затегачи, шипки за менувачи па и синхрони, рамнење глава, проблеми со заден овес и други глупости.. е сега наводно од пред 10+ години и они ставија назад крута осовина, ама мислам имаа во почеток проблеми со фабричка грешка на чаурите
Јок...основен модел е...сепак за 2700 евра земав добро очувано и малку возено количе....уствари не е баш количе...поудобна е и поголема од Пунто, Корса и сл....башка скоро се во неа е од Рено (на пример моторот е истиот од Рено Клио ).
 
Член од
25 септември 2023
Мислења
111
Поени од реакции
119
Audi A3 2.0 или 1.9
BMW E90 2007 d
Opel Astra J 2011 d
Од Seat само Leon и Ibiza, може и Toledo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom