Koj fakultet da go upisam?

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Krajno vreme e da se odlucam na koj fakultet da studiram ama problemo e sto toa POJMA NEMAM KADE i neznam koj fakultet bi se isplatil da go studiram.Preporacajte fakulteti na koi ke vredi da se studira.Planiram Shtip ili Bitola bideki do tolku mozam da si dozvolam.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како бе така има некои не знаат што да се запишат и немаат желба за нешто?

Па прашај и колкава плата ќе земаш после 4-5 години.
Јас да сум автоматски ќе ставам да се одбиваат пријавите за упис оние што пишуваат Упишам.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Krajno vreme e da se odlucam na koj fakultet da studiram ama problemo e sto toa POJMA NEMAM KADE i neznam koj fakultet bi se isplatil da go studiram.Preporacajte fakulteti na koi ke vredi da se studira.Planiram Shtip ili Bitola bideki do tolku mozam da si dozvolam.
Ti ako nemas poima kade nie pa ic nemame poima
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Таквите како тебе се откажуваат од факултетот по година-две :) Подобро не инвестирај и време и пари ако не знаеш што те интересира.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Krajno vreme e da se odlucam na koj fakultet da studiram ama problemo e sto toa POJMA NEMAM KADE i neznam koj fakultet bi se isplatil da go studiram.Preporacajte fakulteti na koi ke vredi da se studira.Planiram Shtip ili Bitola bideki do tolku mozam da si dozvolam.
Ако не си бил одличен ученик во средно,не можеш да се запишеш на кој факултет сакаш.
Седни,земи лист хартија и пенкало.Размисли што те интересира и запиши го тоа.
Дали ти одат повеќе општественохуманистичките или природните науки?
Какви оцени си имал?
Дали полагаше државна матура? Каков успех постигна на истата?
Сето ова запиши го,па дојди да бараш совет на форумов.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Сите факултети да ги упишеш...
Или ти ќе се упишуваш на факултет?
Битола иди, таму има женски.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
Krajno vreme e da se odlucam na koj fakultet da studiram ama problemo e sto toa POJMA NEMAM KADE i neznam koj fakultet bi se isplatil da go studiram.Preporacajte fakulteti na koi ke vredi da se studira.Planiram Shtip ili Bitola bideki do tolku mozam da si dozvolam.
Никого да не слушаш, остај ги овие што ти се фаќаат за оваквото шо си направил првописна грешка.

1.Што до сега си пробл да работиш? Што те интересира? Млад си имаш време, јас дури во 2 година на факултет сфатив дека друго нешто ме влече иако завршив еден од најтешките факултети а не учев скро ич во средно. Така да ако имаш желба се е можно

2. Не е страшно и да почнеш да учиш факултет па ако гледаш не иде за година дена пробај нешто друго во меѓувреме, пример, се запишуваш земјоделски ама во меѓувреме иди на Udemy/youtube и пробај да научиш програмирање. (Во смисол пробај 5-6 месеци курс)

3. Најди си ја страста, нешто што дури и 10 пати даа не ти успее проектот (пример кодот) да не ти е мака по цел ден даа го работиш тоа.

4. И за крај, пример од прва рака. Девојче, економски факултет, магистар + 6 год работно искуство во реномирана компанија. Доби отказ. Бараше 1 година работа. Најде за мочани 13 илјади! А во исто време, некој си трпе којшто мести струја низ дома или Митре којшто работи хортикултура и уредува дворови заработува 35 илјади (секако со искуство од 5-6 год).

Со среќа.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
да не се запишуваш во мкд, ќе е најпаметно
и онака државата нема да ја биде за неколку години
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Како бе така има некои не знаат што да се запишат и немаат желба за нешто?

Па прашај и колкава плата ќе земаш после 4-5 години.
Јас да сум автоматски ќе ставам да се одбиваат пријавите за упис оние што пишуваат Упишам.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Намали бе со дрскоста... се правиш паметен на секоја тема, изгледа си експерт на секое поле.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Таквите како тебе се откажуваат од факултетот по година-две :) Подобро не инвестирај и време и пари ако не знаеш што те интересира.
Не пишал човекот за да го утепате, бара мислење во однос на применливоста на факултетите. Од тие што ги има барем во Штип, Машински е убаво школо..Информатика е специфична и ако во старт не те влече посебно, подобар избор ти е машински. Убаво школо со убава можност за вработување.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се тоа ок другаров по темиве да не бркаше конкурси за цајкани. Не можете да му препорачувате информатика или било што од таа сфера ако амбициите барем за кратко во животот му биле да е полицаец. Тоа е сфера која што се менува од месец за месец, дури и за луѓе што се занимаваат со тоа е претешко да се следат сите можни промени.

Ако не знаеш што те влече, почекај си во најдобра рака мада да си фати занат најдобро би си поминал. Ни фирма, ни данок ни ништо, цепај. :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Намали бе со дрскоста... се правиш паметен на секоја тема, изгледа си експерт на секое поле.
Па паметен сум, што толку ли боли вистината кога некој ќе ви ја каже дека за ништо нема да ве биде?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Автоматски споено мислење:

Се тоа ок другаров по темиве да не бркаше конкурси за цајкани. Не можете да му препорачувате информатика или било што од таа сфера ако амбициите барем за кратко во животот му биле да е полицаец. Тоа е сфера која што се менува од месец за месец, дури и за луѓе што се занимаваат со тоа е претешко да се следат сите можни промени.

Ако не знаеш што те влече, почекај си во најдобра рака мада да си фати занат најдобро би си поминал. Ни фирма, ни данок ни ништо, цепај. :)
Некој што сака да биде полицаец тешко да го натераш занает да учи, треба многу работа, а он сака лежење и седење по кладилници и кафичи.
Или работа во некој ресторан на Малта и сендвичи да прави во Германија по што се прашува и за работа без БГ пасош. :D
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Досаден си, во секоја тема се правиш паметен. Мене за ништо не ме бива ? Не замарај бе дечко од тебе форум не ми се отвара дебилу еден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom