Koj fakultet da go upisam?

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Добро зашо толку е токсичен форумов.. ебате само тролања и делење памет. Дај му совет ако ти се дава, ако не не му пишуј и тоа е тоа, ДА размислувањево му е за нигде али на 17 18 сигурно и вие шо ќењате знаевте што како треба у живот.. дај бе оладете ало ?! Игнорирај ја темава и тоа е тоа.
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Според мене треба да одбереш насока односно факултет од областа која те интересира и од која имаш солидно познавање. На пример и јас како тебе бев со ограничени финансии и одбрав факултет кој беше поврзан со областа која ја изучував во средно. Имав големо предзнаење и полесно го завршив факултетот. Еве сега сум без работа од причина што за работа во мојата област односно струка во нашата држава како и за повеќето работи оди преку партиска книшка. Според мене избери си факултет со кој можеш да најдеш работа во странство , односно факултет чија диплома е признаена во странство. Со среќа нека ти е.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Абе со мислењата што му ги напишавте, како сите овде да сте академски граѓани и успешни во својата област со богата кариера па сте му се нафрлиле ако сакал да биди полицаец не го бивало за ништо... Идиотски форум.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе со мислењата што му ги напишавте, како сите овде да сте академски граѓани и успешни во својата област со богата кариера па сте му се нафрлиле ако сакал да биди полицаец не го бивало за ништо... Идиотски форум.
Да дообјаснам, видов дека му препорачале да влезе во IT a во друга тема прашувал за конкурси за полицаец а овде сакаш IT не идат тие две работи рака под рака, кој сакаш прашај, не само на форумов. Подобро некој реалноста да ти ја каже отколку да те тапша по рамо.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не знаеме. И он прашуваше баш во тој сектор. :pos:
Абе ај. :Д


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Знаете дека во МВР има цел сектор за ИТ така?
Сериозно мислиш дека тие влагаат на отворен конкурс за полицајци? :D Не бе друже, за да работиш таму освен ако не си партиски пацов, си требаат години и години искуство во податочно рударење, имплементација на безбедносни структури и телекомуникации, со Битола, митола, не влагаш таму.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Сериозно мислиш дека тие влагаат на отворен конкурс за полицајци? :D Не бе друже, за да работиш таму освен ако не си партиски пацов, си требаат години и години искуство во податочно рударење, имплементација на безбедносни структури и телекомуникации, со Битола, митола, не влагаш таму.
Сериозно, пријател кој работеше во сообраќај дур студираше информатички факултет, после завршување го префрлија во ИТ сектор.

П.С Битола демек тапа е? :P

Небитно, преостри бевте кон детето. Не се прајте паметни со сила.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сериозно, пријател кој работеше во сообраќај дур студираше информатички факултет, после завршување го префрлија во ИТ сектор.

П.С Битола демек тапа е? :P

Небитно, преостри бевте кон детето. Не се прајте паметни со сила.
Другар понекогаш подобро е некој да е поостар со тебе па да ти ја каже реалноста. Мене така еден постар студент на електро ми кажа дека не сум за бази, да си терам други области и како што проаѓа време гледам дека тоа ми е во топ 3 совети што ми ги дале, во спротивно ќе бев обесена на некое дрво :D
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Кога ја завршиф средно и дојде времето да фатам некоја работа, нормално одма помислиф на факултети, унивезитети и слични нешта. Војска не доаѓаше у предвид, а и не беф сигурен дека уопште ќе ме примеа (се знаев со некои од таму, а башка имав 26 години).

И почнав по малку, постепено да мислам на кој факултет да се упишувам и да ги прашувам моите дома што мислат (јбг уште немаше интернети). Они одма нешто се изнервираа (немој сине страмота е), фаќале врски у комуналец и ми збореа дека сум веќе голем за упишување и такви работи. По кратко размислување испаднаа две варијанти да учам за компјутери на харвард (отсекогаш сум обожавал хардвер) или богословија оти сакам понекогаш да носам црн мантил и така да шетам навечер у скопје, и да скокам ко супермен. Ипак све тоа пропадна и на крајот завршив на европски факултет, кај бојо, кој е цар, кирилиметодиј на квадрат. Таму многу поволно се стекнав со три докторати и еден магистрат, или обратно, не памтам. Али све у све добро е што моите сварно фатија врски у комуналец, иако у последно време и таму не е сјајно. Ете, имам колега што завршил незнам каква школа и стално нешто незадоволно меле и филозофира, ебате фрикот.

Зборот ми е праи шо ќе праиш, али гледај дома децата никогаш да не ги оставиш страдни за леп, салама, вегета и пиво. За цигари сами нека си се снајдат.
Со лесно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Krajno vreme e da se odlucam na koj fakultet da studiram ama problemo e sto toa POJMA NEMAM KADE i neznam koj fakultet bi se isplatil da go studiram.Preporacajte fakulteti na koi ke vredi da se studira.Planiram Shtip ili Bitola bideki do tolku mozam da si dozvolam.
Ај проста математика:
4-5 години од животот за на факултет во кои би губел време на нешто што не сакаш да го учиш (ако не знаеш што сакаш, тешко дека од прва и ќе се пронајдеш), ќе трошиш по 1500-2000 евра годишно (ако си во друг град), ќе му го скратиш животот во нервирање на твоите дома, а воедно и ќе се измачуваш себеси. После 5 години во кои си најсилен ќе се најдеш во ситуација со некое пусулче (ако колку толку се потрудиш и до тоа да догураш) кое ќе може да ти послужи само за тоалетна хартија. После 5 години ќе поакаш уште 2-3 години во барање работа за 250 евра, ќе го замразиш светот околу тебе и ќе фатиш да бараш чаре за надвор и губење на уште години од животот.

Е сега ако ме послушаш мене да си научиш знаат + јазик и да ја збришиш уште сега. Овие што редат ламинати, паркети, водоинсталатери, фризери, бартендери се подобро платени низ Европа од многу професии кои се со високо образование, такви професии имаш прилично, а недостатокот ќе биде во иднина баш со нив, сите сакаат диплома во џеб, никој не сака да извалка раце и да работи.
Друга опција ако имате троа капитал е трговија, али е ризична и треба да си отракан апла многу, бидејќи или ќе те направи газда за неколку години или ќе те соголи да немаш леб да јадеш.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Небитно, преостри бевте кон детето. Не се прајте паметни со сила.
Детето да беше сериозно немаше на форум да бара совет за факултет. Што се одесува до пријателот за интерни преместувања и кокурси и јас знам, туку кажи дали некој се вработил на јавен кокурс во ИТ во МВР.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Krajno vreme e da se odlucam na koj fakultet da studiram ama problemo e sto toa POJMA NEMAM KADE i neznam koj fakultet bi se isplatil da go studiram.Preporacajte fakulteti na koi ke vredi da se studira.Planiram Shtip ili Bitola bideki do tolku mozam da si dozvolam.
Ако мислиш дека животот во Штип и Битола ти е као поефтин од Скопје се лажеш. Не можеш да бараш совет за нешто волку важно ако претходно не дадеш насоки. Каква ти е средната стручна спрема, што те влече, за што си предодреден, дали ти одат јазици или математика... Мој пријател се запиша на руски и сите му се смееа, као што ќе ти руски, на крај чоекот си заврши, магистрира, докторира, се направи, сега си е професор во Москва и му чуе за овие што брмчеа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom