Kindle

Член од
12 декември 2007
Мислења
4.729
Поени од реакции
9.766
Kobo е од Канада, гледам го купиле Ракутен ама уште се канадска фирма со HQ во Торонто. Јас имам еден мал Kobo Touch 2011та мислам купен, уште е ко нов. Доста квалитетни продукти, реткост е на денешно време електронски уред да трае 10+ години.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Kobo е од Канада, гледам го купиле Ракутен ама уште се канадска фирма со HQ во Торонто. Јас имам еден мал Kobo Touch 2011та мислам купен, уште е ко нов. Доста квалитетни продукти, реткост е на денешно време електронски уред да трае 10+ години.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
jas od start go gledam kobo rakuten po videa, pa go mislev japansko, mada manje bitno mi e od kade se.
na prethodna strana gi postirav i dvete so gi imam, toa pomaloto, kobo libra ili kako i da go vikaat, go kupiv pred 4-5 godini, odlicno raboti uste.

generalno slusam pozitivni komentari za traenje na ebook readeri od site brendovi, se koristat 5+ a mnogu lugje kazuvaat i 10+ godini.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Импресивно... Ама еден совет: исклучи го позадинското светло и (освен во ретки ситуации) рачунај го како хартиена книга, обезбеди си нормално/стандардно осветлување како да читаш книга.

Многумина го забораваат ова, а всушност се работи за предност на е-инк екраните. (во спротивно може и лцд да врши работа, ако не ни смета да се изложуваме на гледање во екран со позадинско свето)
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Импресивно... Ама еден совет: исклучи го позадинското светло и (освен во ретки ситуации) рачунај го како хартиена книга, обезбеди си нормално/стандардно осветлување како да читаш книга.

Многумина го забораваат ова, а всушност се работи за предност на е-инк екраните. (во спротивно може и лцд да врши работа, ако не ни смета да се изложуваме на гледање во екран со позадинско свето)
tie raboti so svetlo /svetlina, na telefon ekrani i na ebook reader, nikogas ne sum gi razbiral ni menuval, si stoi na default, osven ako ne mi e pre svetlo ili temno.

sigurno imaat dosta opcii za podesuvanje na ovoj ured, samo ne sum stignal da gi proveram, ama posto kje sluzi ovoj i za rabota, kje mora da go sredam i toj del. fala za sovet.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Се мислев да земам Kindle Basic 2022 ама се повеќе го препорачуваат Kobo. Не знам што да правам...Со цена се горе долу исти, малку е поскапо Кобо-то.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Се мислев да земам Kindle Basic 2022 ама се повеќе го препорачуваат Kobo. Не знам што да правам...Со цена се горе долу исти, малку е поскапо Кобо-то.
moe iskustvo e deka so i da zemis, nema da zgresis. povekjeto ebook readeri se fantasticno funkcionalni i dolgotrajni uredi.
jas pred da go zemam ova kobo elipsa, gledav yt review koi traea i do 3 saati, plus milion gi ima za sporedbi so drugi uredi.
mene bitno mi bese golemina na ekran koga zemav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom