Kaко живее неверникот и што се случува со неговата душа?

Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
За првото ќе го прашаш Мики.....Сепак за она дека Господ се купува со пари...хм...Да отворам жиро сметка..."Се молаат сите добронамерни луѓе да донираат пари на оваа жиро сметка потребни за итна интервенција...отрстарнување на грев во пределот на душата...Шифра...Скапо е во Рајот":wink:
Докторе многу помалку е потребно за да го добиеш Господ.
Шега беше бе Маркус...
Пак ќе кажам, кога и да сум одел во црква со моите како мало дете, секогаш сме оставале пари на икони.

Како тоа не ги почитуваш а ги спорведуваш..За да бидеш спасен треба да поверуваш не само да делуваш...вака со механичко извршување на некои акти..само лексилиум.
Кој рече дека ги спроведувам? Јас ги спроведувам тие кои се казниви според човечките, општествени закони, тоа што се поклопуваат со религиските, тоа е друга тема.

Совеста не е привилегија само на верниците...
Кажи им го тоа на Мики, Радост, Симеон и др., кои цело време зборуваат за атеистите ко да не се луѓе...
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Кажи им го тоа на Мики, Радост, Симеон и др., кои цело време зборуваат за атеистите ко да не се луѓе...
AAAAAAAAAA,да ми простиш!Никој никаде не кажа дека не сте луѓе,напротив....ако сме кажале нешто што вам не ви се свиѓа,не значи дека сме рекле дека не сте она што и ние....И не извртувајте нечии зборови.Секој има совест,само проблемот е во тоа дали е активна или спие......
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Kako toa mislite kako zivee nevernikot??? vo sto nevernik vo boga?? eve jas si ziveam super....imam devojka, ne veruvam vo bog, ziveam spored zakonite na R.MAkedonija, ne kradam, lazam po potreba ama ne da nastetam nekomu, ne ubivam, ama toa ne zna4i deka veruvam vo bog, ustvari so treba sea da mi se desi mene? kakva treba da mi bide dusata trula?? aha epa ne mi e :)) ustvari po ispolnat nikogas ne sum bil vo zivotot od na4inot na koj ziveam ne praam nikomu loso i ne gledam deka nekoj se zamara da mi vrati so loso. Videte vaka ima teski psihi i ima onie koi imaat sovest i nemaat sovest ama ne go mesajte bog koj e izmislena kategorija veruvajte vo samite sebe taka povekje ke postignete a za toa so ke pravite od koga ke umrite i dali postoi nekoj tamu....nikoj ne se vratil da kazit uzivajte si vo zivotot
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Kako toa mislite kako zivee nevernikot??? vo sto nevernik vo boga?? eve jas si ziveam super....imam devojka, ne veruvam vo bog, ziveam spored zakonite na R.MAkedonija, ne kradam, lazam po potreba ama ne da nastetam nekomu, ne ubivam, ama toa ne zna4i deka veruvam vo bog, ustvari so treba sea da mi se desi mene? kakva treba da mi bide dusata trula?? aha epa ne mi e :)) ustvari po ispolnat nikogas ne sum bil vo zivotot od na4inot na koj ziveam ne praam nikomu loso i ne gledam deka nekoj se zamara da mi vrati so loso. Videte vaka ima teski psihi i ima onie koi imaat sovest i nemaat sovest ama ne go mesajte bog koj e izmislena kategorija veruvajte vo samite sebe taka povekje ke postignete a za toa so ke pravite od koga ke umrite i dali postoi nekoj tamu....nikoj ne se vratil da kazit uzivajte si vo zivotot
Ова се вели „верувам во самиот себе...„.
Човек, ај препрочитај го уште еднаш својот пост,особено болтуваното.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Немам душа, така да на овој неверник не му е гајле што ќе се случи со нејзе. :pos2:
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Секогаш одбегавам места или мислења/верувања што ги преферира една поголема толпа народ. Што значи од секогаш сум одбегавал да одам, во цркви, ради што сите слушаат еден што им сере, митинг-исто срање,училиште-иако завршив, мн си ја барав слободата, и не почитував никакви правила - Дигање рака, барање дозвола и слични срања. Што ми чинеше си правев само во границите на нормалата.
Е сеа да не забегувам.Верникот ти е еден тип што го лажат било комунистиве, било тоа поповите у црквата и сите останати гомнари денеска шо постојат.
Јас сум тотален атеист,порано со другарите ширевме сатанизам али во млади луди години. Што ми чини си правам денеска што значи немам никаков страв освен самиот страв. Најглупаво нешто е кога од страв, правиш нешто што не ти е по волја. Еве на пример некој е тотален скржавец ебен денар не дава, а слушнал демек у религија да се спаси да дава по сиромаси, и со мака дава 5 денари на луѓе што просат.Јас сум тотално поразличен, од секогаш сум помагал на било какви луѓе во која и да е неволја.Без разлика на верата, по душа сум таков помагам и ќе помагам ради што осеќам некоја потреба.За мене господ е целата природа целиот жив свет и рајот е на земјата а воедно и пеколот.
си ја сакам природата и све што создала и се залагам за хармонија меѓу луѓето.
Помагам на секој, али кога ми е ограничена слободата е многу многу лошо.За секој истото е.Тоа го има во религијата.Претерано ограничување.
Затоа денеска нема верници и такви ствари.Управо од секоаш немало. Не си верник ако идеш секој ден вцрква палиш свеќи а после тоа излезеш вчаршија сретнуваш некој другар од друг град шо нема кај да спие и не го прибираш и го оставаш по автобуски да клошари дури не дојде автобусот. Е тоа е пример за Не-верник.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Ало неверници , пополека возите и почитувајте ги сообраќајните права , заради вас е таков метежот низ цел свет , не само тука .. ЕЈЈЈ , свестете се !!

Како може да живее вашаа душа така , ЕЈЈЈЈ ...

Глупи неверници ... ако , ако ќе горите во пеколот , ЌЕ ГОРИТЕ !!!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ало неверници , пополека возите и почитувајте ги сообраќајните права , заради вас е таков метежот низ цел свет , не само тука .. ЕЈЈЈ , свестете се !!

Како може да живее вашаа душа така , ЕЈЈЈЈ ...

Глупи неверници ... ако , ако ќе горите во пеколот , ЌЕ ГОРИТЕ !!!
Само би те потсетил едка секоја лага е заснована на вистина па така и твојот мајтапџиски пост има подоста вистина восебе...
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Abe Tipster,smej se kolku sakas..tvoj problem.I da,makar i na sala,ubavo si napisa!
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Само би те потсетил едка секоја лага е заснована на вистина па така и твојот мајтапџиски пост има подоста вистина восебе...
Да резимираме.
Ако во Њу Јорк на главна улица има некои 5 000 автомобили.
Дали оние,да речеме,1500 со возач-атеист го создаваат метежот,или тој,како таков,е резултат на тоа дека има 5000 автомобили?

Многу глупави заклучоци имате,да ви се чуди човек.
А примерот баш му беше ок...на крај ќе испадне дека неверниците се криви оти Етиопија нема храна.
 

TraLaLaLa

Eternal Pessimist
Член од
26 јануари 2008
Мислења
182
Поени од реакции
7
Како не живее неверникот

Slepiot po telo,ne moze da gleda.Sekoj moze da mu zboruva za ubavinata na cvekinjata i prirodata,no toj sepak ne moze da gi vidi....Ubavo e sto moze barem da go pocuvstvuva mirisot na cvekinjata...A sto se slucuva so slepiot po dusa,odnosno so nevernikot?Toj misli deka go gleda sonceto,no se laze,bidejki kako moze da ne veruva vo Boga,a da go gleda sonceto koe samiot BOG go sozdal?Kaj nego e uste pozalosno sto kaj ne moze da go vidi sonceto,ne ja cuvtvuva ni toplinata sto soncevite zraci ja davaat,za razlika od slepiot po telo,koj barem moze da go pocuvstvuva mirisot na cvekinjata....nevernikot zivee vo temnina,bidejki vo nego ne zivee Svetlinata,SAMIOT BOG.....Bog neka im pomogne na takvite luge....koi nikogas vo svojot zivot ne pocuvstvuvale sto e toa LJUBOV I RADOST......
Да ти кажам како не живее твојот неверник! Тој не живее во илизии. Не бара помош од друг. Не обвинува друг за својата (не)среќа. Не се моли друг да му ја заврши работата. Свесен е за се што се случува околу него и воопшто не е слеп „po telo,ne moze da gleda.Sekoj moze da mu zboruva za ubavinata na cvekinjata i prirodata,no toj sepak ne moze da gi vidi....“
Туку од кога и Сонцето е создадено од Бог бре? Не сум ногу во религијата де, ама мислам дека многу си претерал... Дај кажи што проблем имаш, да помогнеме - заеднички ќе го решиме:smir:
Неверникот, според тебе, живее во реален свет!!!
Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom