Junk food или fast food - за или против?

За или против Fast food?


  • Вкупно гласачи
    208

CruelGirl

Muzza
Член од
5 септември 2007
Мислења
58
Поени од реакции
0
Против!!! Сепак организмот е нешто што треба да се гледа, негува. За колата внимаваш какво уље ќе ставиш, каква нафта или како и да е и мора и антифриз и сите тие работи и се да е добар квалитет за да не се расипа, а организмот никој не гледа да го одржава како што треба. Некои органи работат без да одморат цел човеков живот, нив им е најпотребна здрава и добра исхрана за да функционираат како што треба - зарем не е жално да им даваме ѓубре.:smir:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не е убаво да се јаде секој ден иако сумимал и такви моменти. Галсав за зтоа што не би можел да си го замисламживотот без добар хамбургер од време на време.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.130
Против сум но во случај да немам избор а гладен сум ко в`к нема тука што. Инаку никогаш не ми претставувала некое многу вкусно задоволство (освен пицата).
 
Член од
13 март 2007
Мислења
350
Поени од реакции
1
jas sum za ponekogas posto ne e zdrava ali koga si u grad mora da fatis krivina vo 7-ca
 

ludAAAAAA

блесава џукела
Член од
26 септември 2007
Мислења
84
Поени од реакции
0
ја сум ЗА и знам дека не треба да се јаде пошо ке станеме ко оние дебилнине американци,али тоа е ни сака душичката.кога ме мрзи да си напраам за јадење, или кога неам нишо у фрижидер нормално трк до жан-мари еден комбиниран и ете најадена сум.а ко га се враќам од тренинг понекогаш знам да свратам во mcdonalds а кога сум во град обавезно 7 мица е на листа.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Одлична е само да не се претерува де...ми се пријаде :kesa: :(
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Таков е животот динамичен и секогаш имаме време само да поткаснеме нешто џанк на брзинка
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Чат-пат јадам по некој хамбургер. Немам ништо против, но ја избегнувам таквата храна.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Еднаш неделно јадам. У последно време скоро ич. Кога ќе помислам како ги прават компирите ми се одјадува
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Па, јас сум против. Ама јебига, консумирам секој ден, не можам да одолеам :)
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Кога ми се јаде фаст фоод јадам али гледам да ги избегнувам.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Ма против фаст фуд сум, какво понекогаш!
Гладна сум а немам ручек дома, ќе си отидам на партизанска во тоа за ручеци што е место дома да правиш (не знам дали го знаете), се вика "Тавче Гравче", ќе си земам што ми душа сака (има доста избор) и ете ти ручек.
Ако немам ручек ќе јадам фаст фуд, како да не. Не е тоа никакво оправдување што толку многу јадеме фаст фуд (демек многу сме биле зафатени и не сме можеле да правиме ручек). Па 21 век сме бе, све има, не мораш дома веќе ништо да готвиш. :toe:
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Дефинитивно против! да можам би ги затворила сите сендвичари.
 
Член од
3 април 2008
Мислења
64
Поени од реакции
11
Строго ПРОТИВ Брза Храна!!! :nenene:

Во денешо време тешко е да ги убедиш младите на тоа, особено оние што се израснати со таква храна. Овој брз начин на живот не носи во тие води, и сите сме паднале на тоа искушение. Но тоа е најповеке заради недоволната информираност за тоа што се може да направи храната. Бидејки негативните резултати не се брзо видливи, лугето тотално ги занемаруваат и не се свесни како тоа ке се одрази подоцна во годините. За жал, не се ни доволно паметни да учат од грешките на другите кои веке страдаат од тоа. Како негативна последица на брзата храна не е само зголемувањето на килажа, туку поголем проблем претставуваат ослабен имунитет, витамински и минерален дефицит и некои многу покомплексни здравствени заболувања.
Никој не е 100% имун на брзата храна но таа дефинитивно треба да се намали колку што може повеке.

Јас лично скоро веке се имам откажано од брзата храна, и покрај брзиот начин на живот. Во тоа најповеке успеав со добра организација на оброците. Ако утре сум цел ден зафатена, јадењето ке го зготвам ден пред. Така наредниот ден нема да имам оправдување зошто би посегнала по брза храна ако сум премногу гладна или премногу уморна да готвам. Или летно време кога има свеж зеленчук, нема ни потреба многу да готвиш, ти требаат само 5-10 минути за да исецкаш една салата. А во моменти кога ти се грицка нешто, земи овошје или зеленчук наместо грицки потопени во масло и сол.
Секако дека ваква промена не е лесна, но тежок е само периодот на транзиција. Понатака е многу полесно бидејки здравиот начин на исхрана веке малку по малку станува навика!

А за крај една мисла од Таткото на Медицината...:smir:

The wise man should consider that health is the greatest of human blessings. Let food be your medicine. Those who think they have no time for healthy eating will sooner or later have to find time for illness!
- Hippocrates
 

Kajgana Shop

На врв Bottom