Junk food или fast food - за или против?

За или против Fast food?


  • Вкупно гласачи
    208
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Dali ste za ili protiv Junk Food ili Fast food so drugi zborovi i kolku taa pridonesuva do bolesti i elegancija vo stavata i dvizenjeto? :P :pos: :?: :roll: :bal:

едит:
потруди се да пишуваш на кирилица во иднина.
- Аcid.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Може зошто да не..ама да не се претерува затоа што не е баш нај нај храна. Во супер сајз ми објаснети се многу работи за оваа “брза храна“.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
За, ама само во ектремни случаи, на пример кога си во брзање, на работа, на одмор... Инаку по радо би јадел тавче гравче со ребра, отколку хамбургер. :wink:
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Кога немаат спремено ништо дома, фаст фуд му е мајката. :wink:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Терминот „junk“ храна се однесува на специфичен вид храна, која инаку е многу популарна во денешно време и главно се консумира вон домот. Таа храна содржи многу шеќер и маснотии и се смета за нездрава . Тука спаѓаат различни слатки, чоколадирани продукти, сладолед, чипс , хамбургери, „хотдогс“, пржени компирчиња и сл. (т.н. брза храна). Доколку ваквата храна се консумира често, за сметка на на другите типови храна, како последица, може да се јави гојазност, витамински и минерален дефицит и други здравствени проблеми.

Зошто „јunk“ храната се смета за нездрава?


Заситени масти
Храната која се нуди во популарните ресторани за брза храна (пржено пилешко, хамбургери и пржени компирчиња), содржи големи количини заситени масти. Овие масти се преферираат во индустријата за производство на храна бидејќи се ефтини и можат да издржат високи температури при готвењето. Само еден оброк на брза храна, содржи повеќе од 50% од вкупните дневни потреби за масти. Според препораките за урамнотежена исхрана, ако дневниот енергетски внес изнесува 2000 килокалории, заситените масти треба да се присутни помалку од 20 гр. Оваа количина (20 гр) на заситени масти е содржана во еден, единствен оброк од следните брзи храни:
  • Пржена риба, со помфрит
  • Четири парчиња пица
  • Хамбургер со помфрит
  • Пржено пилешко, со чипс
Мастите имаат висока енеретска вредност- содржат два пати повеќе килоџули на грам (37 kJ), во споредба со протеините (17 kJ) или јаглените хидрати (16 kJ). Ако во организмот редовно се внесуваат повеќе килоџули отколку што му е потребно, ќе дојде до здебелување. Докажано е дека заситените масти доведуваат до поголемо покачување на тежината во спореба со полинезаситените масти, дури и во случај кога содржат еквивалентен број на килоџули. Заситените масти го зголемуваат ризикот за срцева болест, преку покачување на нивото на холестеролот во крвта.

Сол
Типично за Junk храната е што е многу солена. Претераното внесување на сол може да доведе до покачување на крвниот притисок, што исто така преставува ризик за срцева болест. Максималната дозволена количина на сол кај возрасните со нормален крвен притисок изнесува 2500 мгр/ден. Македонската кујна, традиционално е солена кујна (се внесуваат до два пати поголеми количества сол). Треба да се знае дека само околу 20% од солта се внесува со „посолување“ на храната - остатокот е скриен, во готовата храна, како што е лебот, цереалиите кои се користат за појадок, различни кифли, гевреци и бисквити, кои се користат за ужинка. Ако сакаме да го намалиме внесот на сол, треба да се прекине со земањето на готова храна.

Шеќер
Следните „јunk“ храни содржат многу бел шеќер: бисквити, колачиња, бомбони, сладолед и други слатки. Познато е дека ваквата храна може да доведе до здебелување и до појава на шеќерна болест. Покрај тоа, високиот внес на шеќер е причина за зачестена појава на забен кариес, зголемена тенденција кон тромбоза, го намалува нивото на „добриот“ холестерол, го зголемува нивото на масти кои се поврзуваат со развојот на шеќерната болест и срцевите заболувања, го зголемува ризикот за колоректален канцер.

Адитиви
Адитивите кои се додаваат во „junk„ храната имаат задача да ја продолжат трајноста на производите, да ја подобрат бојата, мирисот или вкусот. Некои луѓе покажуваат преосетливост кон адитиви, но ова не е така често како што се мисли. Како резултат на преосетливост може да се јави пролив и кожен раш.

Дали треба „јunk“ храната комплетно да се напушти?


Тешко може генерациите кои практично израснале на „брза храна“ да се убедат дека треба комплетно да ја напуштат. Разумно е, да се биде поумерен во очекувањата – барем да се направи поздрав избор на храната.Можеби наједноставниот начин да уживате во брзата храна, без при тоа да консумирате премногу масти, е да не земете чипс или помфри. Голема доза на чипс содржи околу 50 гр масти. Ако сакате да ја намалите тежината, не треба да земата повеќе од 40 гр масти/ден. Оние кои се физички активни може да земаат 70 гр масти/ден. Следните оброци на „брза“ храна содржат релативно помалку масти и солЧ
  • Вегетаријанска пица, пица од морски плодови, пилешко без кожичката.
  • Пиле на скара, суфлаки, посно месо, плескавица на скара, риба на скара.
Дури и „јunk“ храната има одредена нутритивна вредност и таа може да се зема повремено. Клучот е во самоконтролата. Генерална препорака е околу 90% од храната да биде свежа и здрава, а т.н. „јunk“ храна да не е застапена повеќе од десет посто.
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
ne jadev fast food mnogu cesto,ali sega ja jadam cesto zasto nemam vreme da se priberam doma i da jadam,cudno ne se imam ni gram zdebeleno a konzumiram fast food skoro sekoj den hamburger,cheseburger,tostovi,chicken....normalno so mnogu koka kola
 
H

HCL

Гостин
Строго против брза храна сум.Многу ми е глупаво што сум принуден понекогаш да ја јадам,кога немам време,или ако во близина нема ништо друго освен сендвичари.Пробувам хамбургерите да ги заменам со буреци и слично.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
не поштувам брэа храна ама понекогаш едноставно имам потреба од неа;))) oд време на време ми доаѓа преку глава од эдрава храна и така, ми бара органиэмот нешто гадно, некој чиэбургер да мавнам
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
The`bItCh напиша:
Шеќер
Следните „јunk“ храни содржат многу бел шеќер: бисквити, колачиња, бомбони, сладолед и други слатки. Познато е дека ваквата храна може да доведе до здебелување и до појава на шеќерна болест. Покрај тоа, високиот внес на шеќер е причина за зачестена појава на забен кариес, зголемена тенденција кон тромбоза, го намалува нивото на „добриот“ холестерол, го зголемува нивото на масти кои се поврзуваат со развојот на шеќерната болест и срцевите заболувања, го зголемува ризикот за колоректален канцер.

никако беэ шеќер! бонбончиња, колачиња, чоколади обавеэно 100гр на ден, чокохолик ;))))
 

BobRock

Middle-Earth Dude
Член од
2 ноември 2005
Мислења
126
Поени од реакции
0
Филмот Supersize me е добар пример какви можат да бидат последиците од junk food
друга работа е што се однесува за америка, и претежно за мекдоналдс
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
da vi kazam pravo jas ziveam od fast food neznam koga posleden pat suum sednal onaka na ruchek osven ako ne e nekoja proslava u familija
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
ОСЛАБНАЛА 15 КИЛОГРАМИ СО - МЕКДОНАЛДС!



Мераб Морган (35) од Хендерсон во Северна Каролина тврди дека изгубила 15 килограми, а притоа не јадела ништо друго освен храна од синџирот за брза храна Мекдоналдс.
На диета се ставила бидејќи ја навредил документарецот „Супер Сајс Ми”, чиј автор тврди дека се поправил 12 килограми јадејќи еден месец само храна од Мекдоналдс. Таа се ограничила на 1.400 калории дневно и најчесто јаде два чизбургери дневно. Тоа е „диета за сиромашните”, изјавила Мераб.
Нејзина цел е за три месеци да ослабне меѓу 20 и 30 килограми, а до 67-тиот ден од диетата веќе изгубила 15. Нутриционистите предупредуваат дека ваква диета не е здрава, бидејќи и на организмот му требаат дополнителни витамини, минерали и млечни производи.


 
Член од
9 ноември 2005
Мислења
170
Поени од реакции
3
Зошто да не,мора некогаш да се јаде и тоа.Кога дома има глупости на менито како што се борании и слични глупости или пак кога немам време да јадам дома тогаш немам ништо против едно сочно хамбургерче со кока кола.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Iako site tvrdat deka takvata hrana e stetna,debelee i sl... ne se moze bez toa.Site probale sigurno eden hamburger,kombiniran,ciken od sedmica,pope ili king(momentalno najpoznatite sendvicari vo skopje) i ne ostanalke samo na probuvanjeto-se vratileuste ednas da go osetat toa zadovolstvo,koga ke griznes od sendvicot,malce kompircinja.Nema sansa bes toa da se zivee
(pisuvajki ovde mi se prijade)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Ништо не заменува еден хамбургер од 7мица.. освен можда Extra Large (или Long беше) од Burger King (=
 

Kajgana Shop

На врв Bottom