IT термини

Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Во оваа тема можете да пишувате или да прашувате за некои IT термини што ќе ги сретнeте некаде.
Бидејќи не најдов ваква слична тема, ако е на погрешно место и има веќе ваква тема, преместете
ја и спојте ја.
Еве прв ќе почнам. Што е тоа API(Aplication Programming Interface)?
Како што читав на интернет, тоа е библиотека во која содржи објектни кодови, рутини, структури на податоци за некои софтвери. API исто така е спецификација за тоа како софтверите ќе се однесуваат. Односно, некој софвтер мора да побара дозвола или да зависи од некој друг сoфтвер за да изврши некоја задача. Дали имам некоја грешка? Или па, можете да дополнете :D
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Темава мислам дека ќе фукнционира подобро ако е за прашање за IT термини. Кога некој не му е јасно ќе праша и ќе му каже кој знае. А вака тешко дека некој кога ќе дознае веднаш ќе ја бара темата да каже што научил. Пардон за офтопик. :)
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Темава мислам дека ќе фукнционира подобро ако е за прашање за IT термини. Кога некој не му е јасно ќе праша и ќе му каже кој знае. А вака тешко дека некој кога ќе дознае веднаш ќе ја бара темата да каже што научил. Пардон за офтопик. :)
Па да, може и така, мислам, и логички така ќе функционира. :D
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Или ако не знаеш што значи некој збор, фино лепо на google ќе си читнеш :D
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Или ако не знаеш што значи некој збор, фино лепо на google ќе си читнеш :D
Ех со вакви предолози, па сакам да видам и вие колку знаете, еве барав многу, ама сакам да видам дали некој знае на македонски, секој може да речи оди прочитај си на гугл. Мене ми е дали некој знае да ми објасни на македонски. Не дека не го разбирам англискиот ама главата ме боли од него. Сакам да видам како терминот API ќе го објасне некој на македонски. Никој не знае?
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Ех со вакви предолози, па сакам да видам и вие колку знаете, еве барав многу, ама сакам да видам дали некој знае на македонски, секој може да речи оди прочитај си на гугл. Мене ми е дали некој знае да ми објасни на македонски. Не дека не го разбирам англискиот ама главата ме боли од него. Сакам да видам како терминот API ќе го објасне некој на македонски. Никој не знае?
Подлога/програма/шема за програмирање на апликации? :)
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Подлога/програма/шема за програмирање на апликации? :)
мислам не, така звучи ако ја преведиш кратенката, ама на википедија и на други сајтови, неако друго пишување. Затоа чекам ваши мислења.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom