Instaling Win8

Член од
8 април 2014
Мислења
146
Поени од реакции
17
Веќе подолго време сакам да инсталирам Windows 8.Сакам да знам која е најслабата конфигурација на која може да се користи Windows 8?
PS:За на стар компјутер е !
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Ако е Pentuim 4 од 2004 одма ке ти кажам дека не може поради подршката на процесорот PAE, NX, и SSE2 не е компитабилен со NX и не ке можеш да го инсталираш
 
Член од
8 април 2014
Мислења
146
Поени од реакции
17
Ако е Pentuim 4 од 2004 одма ке ти кажам дека не може поради подршката на процесорот PAE, NX, и SSE2 не е компитабилен со NX и не ке можеш да го инсталираш
 

Attachments

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Можеш да инсталираш ама како ке ти работи на 1 гб рам треба да имаш живци а и процесорот ти слаб поарно стави си XP
 
S

Sagan

Гостин
Ќе оди поспоро, ама сепак не толку лошо. Нема да можеш да имаш вклучен броузер и некој плеер у исто време, или па скајп, ама поединечно ќе ги вози.
И 2 гигахерци процесор воопшто не е „слабо“.
Ако веќе одлучиш XP, поарно стави си Lubuntu. XP е завршена прича.

If you want to run Windows 8.1 on your PC, here's what it takes:
  • Processor: 1 gigahertz (GHz) or faster with support for PAE, NX, and SSE2 (more info)
  • RAM: 1 gigabyte (GB) (32-bit) or 2 GB (64-bit)
  • Hard disk space: 16 GB (32-bit) or 20 GB (64-bit)
  • Graphics card: Microsoft DirectX 9 graphics device with WDDM driver
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/system-requirements
 
Последно уредено од модератор:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ако процесорот ти дозволи да инсталираш 8.1, 32-bit верзијата ќе ја вози и на 512мб рам.
Тоа да ама ептен спор ќе му биде. Јас би му препорачал 2 гига минимум, реално рамот и не е скап за надоградување па и за оние со плитки џебови.

И со 1гб ќе работи ама не е тоа тоа живци да губиш додека чекаш.

Јас би му препорачал линукс/уних дистрибуција некоја пример убунту. Реално со 1гб он не ќе може ниедна програма потешка од броусер да извршува па предностите што ги има виндоусот се губат.
 
Член од
8 април 2014
Мислења
146
Поени од реакции
17
а доколку надоградам рам?
 
S

Sagan

Гостин
Тоа да ама ептен спор ќе му биде. Јас би му препорачал 2 гига минимум, реално рамот и не е скап за надоградување па и за оние со плитки џебови.

И со 1гб ќе работи ама не е тоа тоа живци да губиш додека чекаш.

Јас би му препорачал линукс/уних дистрибуција некоја пример убунту. Реално со 1гб он не ќе може ниедна програма потешка од броусер да извршува па предностите што ги има виндоусот се губат.
Да, дека ќе е поспор тоа секако.
Иначе Убунту и со 2гб рам е тиња. Поарно нека иде директно на Лубунту.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Момци у спат ќе може ли некој да ми прати активатор за win 8 1 преку ПП ?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Да, дека ќе е поспор тоа секако.
Иначе Убунту и со 2гб рам е тиња. Поарно нека иде директно на Лубунту.
Па и јас мислев на тоа, некоја што му одговара Убунту ми дојде на памет, а ги има повеќе.
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Друже кај тебе ни Windows 7 нема да биде како што треба. Стави си XP како што ти кажа @Dark HaCkeR. Ако мислиш да појачуваш РАМ би ти препорачал 4 ГБ да си направиш па шибај. :)
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Ајде едно прашање, како правилно го правите бутабилно двд цд со неро? Ако сака некој да објасни чекор по чекор
 
H

HoT IcE

Гостин
Ајде едно прашање, како правилно го правите бутабилно двд цд со неро? Ако сака некој да објасни чекор по чекор
Не знам дали е бутабилно ама го ставам .iso фајлот преку Daemon, и после идам Copy DVD without multisession, подесувам брзина на 16х и тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom