HD Voice i VOLTE(Voice over LTE)

Член од
8 април 2014
Мислења
146
Поени од реакции
17
Здраво !!
Дали некој знае какви се овие функции на смартфониве,дали се достапни на некои од нашиве мрежи,како се активираат и сл?
Има доста видеа во Америка со споредување на HD глас и non-HD и има навистина огромна разлика.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Здраво !!
Дали некој знае какви се овие функции на смартфониве,дали се достапни на некои од нашиве мрежи,како се активираат и сл?
Има доста видеа во Америка со споредување на HD глас и non-HD и има навистина огромна разлика.
Имам јас телефон со VoLTE, ама мислам дека операторите кај нас не го поддржуваат...? Не сум многу сигурен, али не ми изгледа дека работело некогаш кај мене.
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
592
Поени од реакции
392
HD voice или Wideband audio има кај нас. Работи и на 3G и на 4G(LTE). Ако сакаш да ја осетиш разликата намести го телефонот 2G only и разговарај со некој , потоа намести го телфонот 3G only и пак разговарај со некој ама натерај го и тој да има 3G only оти не стално се користи 3G или 4G(LTE) за разговори. VoLTE мислам дека сеуште немаме ама и тоа за брзо ќе биди.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Тешко кај нас voLTE.Едвај 4G донесоа а не па ова.Најмалце едно 2 години за voLTE и едно 4 или 5 за 5G рачунајки ако 5G ке искочи до крајта на 2018 во ОК.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom