HD Voice i VOLTE(Voice over LTE)

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и телекомуникации' започната од NiceNaumoski, 16 јули 2017.

 1. NiceNaumoski

  NiceNaumoski

  Член од:
  8 април 2014
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  1
  Здраво !!
  Дали некој знае какви се овие функции на смартфониве,дали се достапни на некои од нашиве мрежи,како се активираат и сл?
  Има доста видеа во Америка со споредување на HD глас и non-HD и има навистина огромна разлика.
   
 2. Nemorosus

  Nemorosus

  Член од:
  5 ноември 2008
  Мислења:
  2.555
  Допаѓања:
  588
  Имам јас телефон со VoLTE, ама мислам дека операторите кај нас не го поддржуваат...? Не сум многу сигурен, али не ми изгледа дека работело некогаш кај мене.
   
 3. Не-го-знам

  Не-го-знам svetac ivan iscelitel

  Член од:
  3 мај 2015
  Мислења:
  504
  Допаѓања:
  197
  HD voice или Wideband audio има кај нас. Работи и на 3G и на 4G(LTE). Ако сакаш да ја осетиш разликата намести го телефонот 2G only и разговарај со некој , потоа намести го телфонот 3G only и пак разговарај со некој ама натерај го и тој да има 3G only оти не стално се користи 3G или 4G(LTE) за разговори. VoLTE мислам дека сеуште немаме ама и тоа за брзо ќе биди.
   
 4. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  884
  Допаѓања:
  417
 5. The Wild Boy

  The Wild Boy Never tell everything you know...

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  6
  Тешко кај нас voLTE.Едвај 4G донесоа а не па ова.Најмалце едно 2 години за voLTE и едно 4 или 5 за 5G рачунајки ако 5G ке искочи до крајта на 2018 во ОК.
   

Сподели преку: