Google+

  • Креатор на темата Грејвдигер
  • Време на започнување

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Можеби подобро е после половина година, ама и сега може да се направи кратка рецензија на мрежава.
Искрено, мислам дека Плус го губе здивот, а уште повеќе војната со Facebook. Навидум изгледаше технолошки и дезајнерски солиден ама изгледа дека нема кај луѓето интерес за промена на (да бидеме реални) супериорниот ФБ. Со мали додатоци како видео-чат и листи, ФБ практично нуди се што има на ГП плус корисници со кои всушност може да се социјализираш... ако сакаш.
Јас сум член практично од првиот ден, се уште не сум се откажал, ама еве после 5 месеци скоро не сум имал апсолутно никаква корист од сервисот. Дури и мобилната апликација, која е фина, не ја користам. Отварам еднаш неделно да видам што има, и нема ништо. Можеби е рано, не мислам ни да се откажам комплетно, но ми мириса на фејл. Ќе видиме.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
По бомбастичниот старт на Google+, буквално како да пропадна во земја, ама некако ми се чини дека во последниве неколку денови пак се дига некој hype околу него... Фан страниците на Facebook објавуваат линкови до нивните фан страници на Google+, еве сега и на насловната на Google има реклама... И вестите воопшто што циркулираат за мрежава се зголемуваат... Ќе видиме што ќе биде.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
250 милиони регистрирани корисници, од кои Google тврди дури 150 милиони го користат од мобилен/таблет. Во чест на тоа Google+ имплементира страшен Еvent систем кој мора да го проверите и апликација за таблети на Андроид. Едвај чекам да продре во Македонија во масата.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Јас го направив ова уште на почетокот кога беше, ама не ми направи некој мерак, па го избришав...сега, во последните денови, од разноразни причини почнав секојдневно да одам на гугл и после во делот news и да листам да гледам шо има...па ме сфати чудово шо ме интересира и ми вика, регистрирајте се, сами ќе ви стигаат а у....и викам ај да видам дали го поправиле...и си одбрав таму кои страни да ги follow... па мора да кажам дека засега ми изгледа како многу повеќе да ги апдејтуваат тие страни на ова него на фејсбук...плус некако по средено ми изгледа кога си вртам надоле (можда и затоа шо неам нешто пријатели додадено, па нема глупави статуси и линкови и слично...). Така да, ако не друго, би можел да го користам за интересите да си ги пратам, а фб да ми остане за комуникација со другарчињата од светов :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Јас го направив ова уште на почетокот кога беше, ама не ми направи некој мерак, па го избришав...сега, во последните денови, од разноразни причини почнав секојдневно да одам на гугл и после во делот news и да листам да гледам шо има...па ме сфати чудово шо ме интересира и ми вика, регистрирајте се, сами ќе ви стигаат а у....и викам ај да видам дали го поправиле...и си одбрав таму кои страни да ги follow... па мора да кажам дека засега ми изгледа како многу повеќе да ги апдејтуваат тие страни на ова него на фејсбук...плус некако по средено ми изгледа кога си вртам надоле (можда и затоа шо неам нешто пријатели додадено, па нема глупави статуси и линкови и слично...). Така да, ако не друго, би можел да го користам за интересите да си ги пратам, а фб да ми остане за комуникација со другарчињата од светов :)
Идејата е двете во едно да биде, ама никако да се реализира ова.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Спласна меракот за чудово, или само кај нас?

500 милиони регистрирани корисници, од кои 235 милиони активни корисници кои го користат барем еднаш месечно. (as of Декември 2012)
Најпозната „фаца“ на G+ е Бритни Спирс со 5,5 милиони следачи.

Инаку го тестирав последно време, има прилично големи промени со кои се приближи до Твитер, убава работа е што има однапред одредени категории кои можиш да ги следиш, на пр. Sport, Film, Music а G+ автоматски ти ги категоризира личностите во секоја од нив.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
Данас од Бугарија google изгледаше така:


Слави се 150г. од родението на Алеко Константинов а на сликата е со героја си Бај Ганьо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom