Gazdi~Kiragii~iskustva~soveti

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Taka e denes,nekoj se gazdi a nekoj kiragjii. Javete se vie vo koja grupa ste i spodelete iskustva,slucuvanja i soveti.
A jas sum bil i kiragjija i toa vednas posle svadbata,tatkomi mi rece> 6 km. podaleku od tuka. I taka bese od centar otidov prvo vo zelezara pa potoa Magjari pa ponatamu .
Ama toa kratko traese,dvete deca mi se rodija kako kiragjiki i na vreme pred da trgnat vo skolo otidovme vo sopstven stan.
Ama sega sum vo grupata gazdi ? Ne od onie,tuku od onie koj so maka i pot nekako kupile uste eden stan, se razbira za decata ili kolku da se vlozat negde parite.
I eve go izdavav nekolku godini na poveke KIRAGJII i AIR kolku vidov ke piseme ponatamu.
Ama sega znam. Na rodnina ne se dava stan pod kirija,ni na studenti (posebno zenski nikako) a i ne na familija so deca tinejgjeri.
Ne sum probal,ne sum nasol mislam najdobro e na mladi bracni parovi i ne smeta se razbira da imat i deca(i treba da imat).
-------------
Sega da iskoristam i muabetov tuka,stanot mi e sloboden od vcera i go izdavam pod kirija pod ovie uslovi.
Od sega vo narednite 6 meseci kirija vkupno ke bide 6000 denari ili 1000 denari mesecno.
Nrednite 6 meseci ili 1/2 vo 2021 godina kirijata ke bide po 2000 denari.
Stanot e vo Avtokomanda vo prilicno nova zgrada no istiot e rogoldisan sto se veli i treba sekako prvo cistenje i nekoj mali poravki.Za belenje e samo ovoj del od slikata pred kupatiloto.Ama eve i slki.( i vo djeg dis aut )

Zaboraviv 2 soben e,golema dnevna i spalna, i baska kujna golema kako soba,+ mala kujna vo edna zagradena terasa a ima uste edna terasa na istok.Zgradata e karsi veterina.
 

Attachments

Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Заборави да пишеш и дека е со распаднат паркет и дека може чоек да се повреди за да излезе на балконот.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.416
Поени од реакции
4.248
Заборави да пишеш и дека е со распаднат паркет и дека може чоек да се повреди за да излезе на балконот.
Паркет нов лесно се става...во нормални услови...
Да најдеш чоек што ќе го стави...
Е тоа е нешто друго..
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Паркет нов лесно се става...во нормални услови...
Да најдеш чоек што ќе го стави...
Е тоа е нешто друго..
Оф-топик

Познавам една постара жена со два докторати низ муабет ми вика сама се научив водоинсталација пошто за жива глава не можеш работник да најдеш. :pos: :pos: :pos:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.416
Поени од реакции
4.248
Оф-топик

Познавам една постара жена со два докторати низ муабет ми вика сама се научив водоинсталација пошто за жива глава не можеш работник да најдеш. :pos: :pos: :pos:
Не баш...за да бидеш газда треба да издаваш нешто/А за да издаваш нешто треба да биде во состојба да можеш. Ја сум ти многу близок роднина на потенцијален газда...така да дефинитвно он топик...
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Да не беше човеков од 68.051 теми кајгана ќе имаше 15.000
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
1000 денари месечна кирија?! Разбирам не е реновиран станот, ама 1000 денари?! До толку ли е опадната побарувачката за станови ? Или има грешка некоја во постот?! :eek:
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
Планирам да се селам од дома летово, односно планираме со другарче да земеме стан под кирија. Сега гледам да направам калкулации некое пред-рака каде што како би било можно со мојата мала студентска платичка.
Првпат во мојот живот планирам да го направам овој чекор на *живеење под кирија*
Сакам да прашам:

*Кои други трошоци да ги имам во предвид *ПОВРЗАНИ СО СТАНОТ* освен: месечна кирија / сметки (струја, вода, греење)?
*Дали месечните сметки треба да ми се предадени на мене каде што чисто си ја гледам сумата и истите си ги плаќам?
*Дали газдата го плаќа данокот?
*Слушнав, но колку е така...некои кираџии си практикуваат на црно, дали е тоа подобро/полошо, која е приказната позади таа ситуација?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ostaj toa,ama i po cel stan na plocki i parket zalepeni isplukani mastiki,mislele na izlet se vo Mariovo. Слика6686[1].jpg
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Планирам да се селам од дома летово, односно планираме со другарче да земеме стан под кирија. Сега гледам да направам калкулации некое пред-рака каде што како би било можно со мојата мала студентска платичка.
Првпат во мојот живот планирам да го направам овој чекор на *живеење под кирија*
Сакам да прашам:

*Кои други трошоци да ги имам во предвид *ПОВРЗАНИ СО СТАНОТ* освен: месечна кирија / сметки (струја, вода, греење)?
*Дали месечните сметки треба да ми се предадени на мене каде што чисто си ја гледам сумата и истите си ги плаќам?
*Дали газдата го плаќа данокот?
*Слушнав, но колку е така...некои кираџии си практикуваат на црно, дали е тоа подобро/полошо, која е приказната позади таа ситуација?
Сега го гледам ова, можеби сте веќе отидени со другарчето под кирија, но еве некои одговори:
*Телефон, ТВ, интернет ... ако е зграда - за влезот месечната сума, и за лифт ако го има
*Месечните сметки доаѓаат во станот, и ти ги плаќаш. Некои газди бараат да ги видат платени секој месец киријата кога ја земаат
*Данок плаќа газдата, но секој договор си е посебен, па како ќе се договорите - така. Еднаш плаќав пола-пола со газдите, односно киријата ми беше повисока за половина од сумата за данок
*Правилно е да потпишете договор со газдата, и ти се штитиш така. Во договорот се наведува она што ќе се договорите: колкава е киријата, месец однапред најава ако те брка или си одиш сам, дека оставаш една кирија на почеток екстра која најчесто служи за плаќање на последните сметки (ако останат пари, ти ги враќаат), како и замена/ поправка ако скршиш нешто или поправка на расипан фрижидер (на пример) на чија сметка е (ако станот е наместен), ако е празен - дека го оставаш како што си го зел, пример искречен, исчистен, или валкан и неискречен ако си влегол во таков. Со договорот потпишан на нотар веќе имаш и сам заштита, а и газдата има.

За разлика од тоа, на црно ако си, само газдата ќарува да не плаќа данок, ти ништо не ќаруваш. Но и газда како Anco без договор не ќарува - му го уништиле станот, може сметки да не му платат, а нема начин ни да ги тужи, ни да им задржи од екстра парите, затоа што не ги зел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom