Game of Thrones

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Полека но сигурно и сценаристите на серијата забегаа тоталка..:facepalm:
Ауууу,не ми се верује чувече колку само боса воведна епизода на сезоната која ја "скромно" ја најавија како "најдобра ever"...:pijani:
Не мораа стриктно по книгите да се држат,ама можеа да смислат нешто подобро(за голтање)...
Ептен провидно,посебно со разрешницата и пучот во Дорн,а колку само жустар план има(ше)или можеше и требаше да има еден мадафака сники санавабич како Доран Мартел,колку појјако ќе беше да се одеше со тој план,тоа ќе беше како да губиш во фудбал до 90минута 1-0 и во судиско продолжение да закуцаш два гола за прелаз од 2у1,ама не сакаа да го послушаат чика Мартин,епа :kuracc:..
Арно ама,ако веќе ја кинат серијата после 8ма сезона вака им беше најлесно,ама уште по прва епизода на толку наивен начин да се ослободиш од владетел кој преживеал се и сешто и останал на власт на чело на едно независно кралство е малку premature,ама ОВА ТИ ЈЕ АМЕРИКА и се е можно...
Еден елитен воин како Areo Hotah еден миџет од жена(макар и сенд снејк да е) со само еден потег да го УТЕПА У МЕСТО ЧУВЕЧЕ е смешно...:pos:
И сеа ќе не потат со едно сосема нормално провидно сценарио за наредни епизоди TOTAL WAR:duel:,тоа го спомна и Џејми во разговорот со Серси,а и го наговести Рус Болтон кога на својот копиљ му објасни некои работи дека едно е да победиш против толпа на платеници како тие на Станис,а сосема друго е да се соочиш со војската на The Fucking Lannisters...
Ситуацијата со Џон,и самиот актер во интервујата најави дека е дефинитивно аут(и дека ќе се појави во неколку сцени,но само како dead guy),така да си еба матер и тоа поглавје таму,на ѕидот..
Еден од главните ликови го пуштија низ вода,изгледа не им се чекаше лудакот Мартин да ја заврши шестата книга,како тргнал тој ќе ги фрли патките додека да ја заврши приказната...:pos:
Сега очекувам таму некоја разврска кога THEE FREE FOLKS ќе им помогнат на другарите на Џон и ќе му ебат матер на Сер Алисер и неговата тајфа предавници и конечно да заврши Ноќната Стража,а белите шетачи да си се префрлат слободно преку ѕидот или да најдат некоја визба:icon_mrgr:и од таму да поминат па да започне забавата:jeeee:..
Време е да кажат шо е работата со Брендон и Рикон,ги заборавивме децата,пораснаа да си ебат векот,нема да ги препознаеме сигурно,ќе покажат некои фаци со брадишта:pos:.....
На другата страна,кон слободните градови,Калиси наеба со тие јавачите:pos::popce:,Сер Џора и СУПЕР ДАРИО се во потрага.уште појјако е со ситуацијата си десната рака на Сер Џорах,гајле нема другаорот,испотепа се во дупките во Меерен,сеа ќе оди се до Ваес Дотрак:motorce:,ашкалсун,браос:D,Супермен,Бетмен кој се тие бе?:kuracc:
Ser Fucking Jorah Mormont:cool:

Во Меерен работата е дојдена нож до коска,не се знае ни кој пие ни кој плаќа,и сер Баристан го скинаа:popce:,остана Grey Worm да решава таму,човекот без јајца:icon_mrgr:,ако има време нормално,..
Ситуацијата со Арја само држи некоја тензија и напнатост,тоа ми се допаѓа,за разлика од другите сценарија околу останатите главни ликови во серијата..
Ај да не ширам песимизам за џабе,можеби ќе се поправат...:pipi:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Епизодава ништо посебно, освен крајот нели.
Овие од Дорн се нешто најмизерно што го иам гледано во последно време од серииве, се надевам ќе ги тргнат некако, комични се од што се глупи.
Давос ми е најјак лик моментално.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
396
Поени од реакции
212
Мелисандре се жртвува,за да го оживее Џон Сноу.
Моја теорија.
три теории според мене црвенокосата да го жртвува волкот црвенокосата да се префрли во неговото тело или оние кои го убија џон црвенокосата ке ги жртвува нив повеке волкот ми иде логика изгледа он ке е курбан // другар ми на последната сцена со црвенокосата ептен се возбудил на цицињата таман добил на ерекшоно и оп бабата и од бес го рокнал мониторот со пепеларата инаку се на се не епизодава баш и не беше лоша :bravobe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.100
Поени од реакции
81.059
Ќе биде интересно за Ланистер, во една епизода војна им објави Дорн и Болтон а тие кутрите неможат да се справат ни со проблемите во сопствениот двор.
Никој сеуште не им објави војна на Ланистерс, посебно не Болтонс. Тоа беше хипотетичка поставка, од страна на Руз.


п.с ајде барем овде исчезнаа кучиња, туку каде отиде Берик Дондарион
Во Речните Земји со дружината. Они се цело време таму.
Само мене ме беше очаен обидот за хумор во сцената со Дотраките, гледам никој за тоа не пишал :ROFLMAO:
Таа сцена беше, очигледно, веќе четврта референца на Монти Пајтон, во серијава. Ова од Брајановото Житие ќе да е.
Не приметив од прва дека сцената со Тристан е всушност на бродот во престолнината. :eek: Огромна нелогичност ми е ова. Последаната епизода трите сестри беа заедно во Дорн кога отплови бродот. Како успеале овие двете да се инфилтрираат, да го убијат принцот и, претпоставувам неприметно да си одат?
Само една од многуте нелогичности во серијава. Баш ме интересира кое е објаснувањето за ова.
Во контекст на овој мој пост, сметам дека и на самите нив (D&D) им е јасно дека Дорна е најлошиот дел од серијава, комплетно, со приказна, кастинг, сценариски... Продукција на ниво на Македонски народни приказни (двајца-тријца глумци у двор - тоа е све).
Решиле да ја расчистат. Ова ми се чини како почеток. Доран е убиен, од продукциски аспект, непланирано, лошо изведено. Личи на оние ад хок промени, спомнати во линкуваниот пост. Доран и Станис ми личи дека беа спремани за нешто друго, али отпосле поради икс причини кои се појавија во продукцијата, ги убија.
Механизмот на D&D не е швајцарски прецизен и комплексен како механизмот на Мартин. Они не планираат во иднина толку детално, затоа после има доста нелогичности, заради тие ад хок промени. Да бе, сеа ќе мислат они на ѓерданот три сезони порано
Еј многу битен момент кој не смее да биде испуштен е тоа што Лорд Болтон му се закани на Ремзи дека ако не ја најде Санса, ќе го замени Ремзи со синот на дебелана му жена кога ќе се роди. А искрено не верувам дека ќе успеат да ја вратат Санса, такада ќе има фрки меѓу таткото и синот. Реално Ремзи моментално е единствен наследник, ако ги кикне татко му и жената дур уште е трудна, он ќе си биде главен лорд. Верувам дека ако тоа му е единствена опција, и те како ќе ја искористи.
Руз е многу практичен човек. Но, тој со својот законски син не прави ништо. На него му треба Ремзи, заради Санса, заради Северот. Еве, Ремзи го нема, он е наследен од законитиот син со Валда и Северот не е негов, by right (не дека ќе го напушти Винтерфел, туку тука има еден, да го наречам PR момент, во очите на северњачките лордови/куќи). Затоа му треба Ремзи, али ако Ремзи не успее да ѝ донесе крвна врска на Болтон фамилијата со заштитниците на Северот кои се тоа со илјадници години, па тогаш без Ремзи ќе мора некако да оди работата, пошто и така тој (Руз) е прогласен за Заштитник на Северот, само подршката на северњачките куќи, која и така сега е никаква, би била уште полоша. Санса му е битна за таа работа.
Најмалку очекував да има акција во бегството на Санса и Теон, ама од нигде се појави Бриен како Бетмен во Вестерос. Добро, уште од лани се знаеше дека кога-тогаш ќе се сретнат, ама некако вештачки и исфорсирано ми беше како се појави како синхронизирана со луѓето на Болтон. Ама добро, тепачката па беше интересна така да не се замарам многу со ова.
Бриена уште од влегувањето на Санса во Винтерфел, дреме у блиска куќа/ин и се звери накај Винтерфел очекувајќи го знакот. Сите работи околу Винтерфел ги приметува (кој влегува, кој излегува,Станис енд стаф...).


Давос беше добар, само не ми текнува дали во финалето разбра за поразот на Станис или уште ништо не знае. Ова второто би било многу голем пропуст, ама не се сеќавам шо се слули лани, така да немам коментар.
Он беше пратен од Станис, уште пред битката, да бара помош од Џон Сноу, да прати трупи накај Винтерфел (Дивјаците се единствени трупи со кои "располагаше" Сноу). Во меѓувреме Мелисандра кидна на денот на битката и дојде во Црниот Замок, кај што беше и Давос. Таму посведочи за тоа што се случило (или што најверојатно ќе се случи, со оглед на околностите кои искрснаа ден пред битка).

Генерално океј, вака нека тераат, само се надевам дека набрзинка ќе ги решат работите во Дорн за да не мора веќе да ни вршат тортура со тие глупости.
Ете почнаа. Набрзинка баш.
Прочитав неколку страни наназад, ама не најдов коментар за престенот на Денерис. Солидна епизода во секој случај, ама тоа со прстенот не го можам. Ај ќе си речеш Бриен ги чула коњите, па ги следела Болтонци и така случајно се најде да ја спаси Санса, ама да го најдеш прстенот во сите тие планини, that is way too much of a telenovela moment. HBO pls.
Па не е само тој момент на нелогичност во серијава, ги има многу, да бидеме искрени. Логиката им е дека кога барателите на Дени бараат наваму- натаму, лесно е, да налетаат на траги од еден каласар, па ако ги пратат ќе дојдат, евентуално до местоно кај што кружат у круг сите тие коњи (ко што видовме у финалето лани), па у центарот на кругот виделе прстен.
Прилично срање, али има и поголеми глупости (во оваа епизода тоа е со Змиите на бродот, но има и други).
А еден многу дебилен момент имаше кога Санса и Тион рипаат од врв на замок и така магично преживуваат, ни свиткана нога, ни ништо...следна сцена трчаат по снегови како да немале пад од 50 метри пред малку.
Многу дебилно како за HBO беше ова, да е друга телевизија ќе го сфатам, за нив е дебилно. Ама добро ако испадне вистина ова со ѓерданов и дека направиле таков пропуст, ова со Санса и Тион е нула во врска со тоа.
Висината на надворешниот ѕид на Винтерфел е 24 метри, така и личеше во серијата. Зимата дојде и завеја огромен снег (до самиот ден на битката). Снегот натрупа два метри покривка, одприлика. Кога вее снег натрупува испред големи препреки како што е толкав ѕид и до ѕидот неговата дебелина (на снежната покривка) е поголема одколку на други места. Таму повеќе натрупува, заради ѕидот. Дебелината на покривката до самиот ѕид, кај што скокнаа од висина од 24 метри ги спаси.
@Iceboy - Тоа е затоа што Faith Militant се една сенка од тоа што биле еднаш во историјата, а шоуранерите и таа сенка ја преставиле уште помизерно, и затоа е досадна прича. Инаку да знаеш наназад колку интересни ствари има :D. Ако се одлучат на Prequels, би сакал да ја видам и старата верзија на Faith Militant во склоп на некоја поголема приказна. Има што да се раскаже, има што да се види.
Faith Militant ти се јаки?
...воинствени мажи со rainbow шари на штитовите. Тоа ти е јако ваљда.

Иначе добра епизода, кога ќе се спореди со други GOT епизоди, у задње време.
Добро - малку филери (само Маргери и Арја), многу релевантни сцени.
Лошо - Дорна и неколку нелогичности (али тоа веќе се стандардно лоши појави во GOT)
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Faith Militant ти се јаки?
...воинствени мажи со rainbow шари на штитовите. Тоа ти е јако ваљда.
No need for disdainful and condescending attitude. Според историјата на вестерос од кратките анимирани приказни ми беше интересен тој аспект, особено за време на Таргеријанското владеење.

Ако сме веќе кај тоа кој што преферира, House Martell > House Tyrell, any day, any time. Иако вторава ужива "повиножитна" слика, воедно и ради нивниве симболи на Куќата.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Таа сцена беше, очигледно, веќе четврта референца на Монти Пајтон, во серијава. Ова од Брајановото Житие ќе да е.
Четврта? Која беше третата? Јас само две памтам, првата со книгитс, Давос кога учеше да чита и втората со your mother was a hamster на валириски пред ѕидините на Мeриин.
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Стварно мизерен обид за хумор кај кучкине у Дорн.:sick:

Ми изглеа мене дека ќе си чекаме Џон да го оживеат у 10та епизода :( Како и да е добар почеток на сезонава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.100
Поени од реакции
81.059
Четврта? Која беше третата? Јас само две памтам, првата со книгитс, Давос кога учеше да чита и втората со your mother was a hamster на валириски пред ѕидините на Мeриин.
Витезине што дремат на Bloody Gate, целата таа сцена потсеќа малку на сцената со витезите ни шо викаат.
 
H

HoT IcE

Гостин
Ја мислам дека нема повеќе од 2-3 епизоди да го должат со Џон, кај и да е во следнвие епизоди ќе се врати.
На никој не му е чудно што дадоа малце фокус на трагите од крв кај што легаше Џон или само ја зјапав ко будала и се мислев зошто е битно. Денес прочитав еден хинт околу ова и сум сигурен дека не беше случајно ставено во епизодата.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Полека но сигурно и сценаристите на серијата забегаа тоталка..:facepalm:
Ауууу,не ми се верује чувече колку само боса воведна епизода на сезоната која ја "скромно" ја најавија како "најдобра ever"...:pijani:
Не мораа стриктно по книгите да се држат,ама можеа да смислат нешто подобро(за голтање)...
Ептен провидно,посебно со разрешницата и пучот во Дорн,а колку само жустар план има(ше)или можеше и требаше да има еден мадафака сники санавабич како Доран Мартел,колку појјако ќе беше да се одеше со тој план,тоа ќе беше како да губиш во фудбал до 90минута 1-0 и во судиско продолжение да закуцаш два гола за прелаз од 2у1,ама не сакаа да го послушаат чика Мартин,епа :kuracc:..
Арно ама,ако веќе ја кинат серијата после 8ма сезона вака им беше најлесно,ама уште по прва епизода на толку наивен начин да се ослободиш од владетел кој преживеал се и сешто и останал на власт на чело на едно независно кралство е малку premature,ама ОВА ТИ ЈЕ АМЕРИКА и се е можно...
Еден елитен воин како Areo Hotah еден миџет од жена(макар и сенд снејк да е) со само еден потег да го УТЕПА У МЕСТО ЧУВЕЧЕ е смешно...:pos:
И сеа ќе не потат со едно сосема нормално провидно сценарио за наредни епизоди TOTAL WAR:duel:,тоа го спомна и Џејми во разговорот со Серси,а и го наговести Рус Болтон кога на својот копиљ му објасни некои работи дека едно е да победиш против толпа на платеници како тие на Станис,а сосема друго е да се соочиш со војската на The Fucking Lannisters...
Ситуацијата со Џон,и самиот актер во интервујата најави дека е дефинитивно аут(и дека ќе се појави во неколку сцени,но само како dead guy),така да си еба матер и тоа поглавје таму,на ѕидот..
Еден од главните ликови го пуштија низ вода,изгледа не им се чекаше лудакот Мартин да ја заврши шестата книга,како тргнал тој ќе ги фрли патките додека да ја заврши приказната...:pos:
Сега очекувам таму некоја разврска кога THEE FREE FOLKS ќе им помогнат на другарите на Џон и ќе му ебат матер на Сер Алисер и неговата тајфа предавници и конечно да заврши Ноќната Стража,а белите шетачи да си се префрлат слободно преку ѕидот или да најдат некоја визба:icon_mrgr:и од таму да поминат па да започне забавата:jeeee:..
Време е да кажат шо е работата со Брендон и Рикон,ги заборавивме децата,пораснаа да си ебат векот,нема да ги препознаеме сигурно,ќе покажат некои фаци со брадишта:pos:.....
На другата страна,кон слободните градови,Калиси наеба со тие јавачите:pos::popce:,Сер Џора и СУПЕР ДАРИО се во потрага.уште појјако е со ситуацијата си десната рака на Сер Џорах,гајле нема другаорот,испотепа се во дупките во Меерен,сеа ќе оди се до Ваес Дотрак:motorce:,ашкалсун,браос:D,Супермен,Бетмен кој се тие бе?:kuracc:
Ser Fucking Jorah Mormont:cool:

Во Меерен работата е дојдена нож до коска,не се знае ни кој пие ни кој плаќа,и сер Баристан го скинаа:popce:,остана Grey Worm да решава таму,човекот без јајца:icon_mrgr:,ако има време нормално,..
Ситуацијата со Арја само држи некоја тензија и напнатост,тоа ми се допаѓа,за разлика од другите сценарија околу останатите главни ликови во серијата..
Ај да не ширам песимизам за џабе,можеби ќе се поправат...:pipi:
Нема шанси Џон да лежи онака цела сезона, изјавата на актерот намерно беше таква, за да не кажува спојлери нели.
Ја мислам дека нема повеќе од 2-3 епизоди да го должат со Џон, кај и да е во следнвие епизоди ќе се врати.
На никој не му е чудно што дадоа малце фокус на трагите од крв кај што легаше Џон или само ја зјапав ко будала и се мислев зошто е битно. Денес прочитав еден хинт околу ова и сум сигурен дека не беше случајно ставено во епизодата.
Знаеме чиј син е Џон, демек спојлер ова она а уствари сите знаат. Затоа и таква беше сцената. Ете сега со Tower of Joy ќе се потврди тоа. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Супер си е приказната во Дорн замислена да тече, тоа со отровните ножиња, стрели итн е трејдмарк, само што глумењето на змииве од Дорн не е ни за на турскиве серии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom