A Song of Ice and Fire

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
рикаст му направија на берик дондарион ??
пошто знам дека во првата книга нед го праќа да го среди сир грегор клеган, во серијата мислам дека го покажаа.

мое дело, можи има некоја грешка :D
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Гледаќи ги сликите се потсетив колку моќна актерска екипа има серијава.

Уште 65 дена...
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
рикаст му направија на берик дондарион ??
пошто знам дека во првата книга нед го праќа да го среди сир грегор клеган, во серијата мислам дека го покажаа.

мое дело, можи има некоја грешка :D
:icon_lol:

Да, не е истиот глумец што го гумеше Beric во првата сезона. Тој беше некој екстра, како што викаат. Овај е релативно познат глумец. Мораа да најдат некој со добро резиме, Beric е важен лик во приказната на Arya. :)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
ја средив првата, стварно знаев што ќе се случи но сепак навистина Мартин е мајстор на пишаниот збор, прва книга на англиски и немав апсолутно никаков проблем, ме интересира само да ли во втората книга битките се опишани или само како во серијата(ај разбирам во серијата кратеа на такви работи заради буџет едно друго, освен во blackwater bay)
и исто ме интересира саундтраков во позадина на клипов :)
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Hurin Петтата песна од Game of Thrones Soundtrack - The King's Arrival.
Battle of the Blackwater е опишана малце поопширно, преку POV's на Tyrion, Davos и Sansa. Други битки такви не очекувај, земи ја за пример Battle of the Whispering Wood од првата книга, и како е опишана од страна на личност (Catelyn) која не учествува директно во истата (слично како Sansa кај Battle of the Blackwater, што ни овозможува да видиме што се случува внатре во замокот за време на битката). Најчесто, деталите за битките се дознаваат по нивното завршување, воглавно затоа што се водат помеѓу non POV characters.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Caesar го глуми King beyond the Wall, sweet! :vozbud:
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
оваа мелисандре, тешка курва ми изгледа, само да не го заеби станис па да запалам пола зграда
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.966
Во интервјуто од лани (Шпанија), Џорџ и новинарот прават паралели помеѓу сецесионизмите на Старкс и остали, виа состојбата во ЕУ (Каталонија, Шкотска), со американскиот модел и со, што е интересно, бивша СФРЈ.

"Yes, and it’s puzzling for me. I mean, when I visited the countries of the former Yugoslavia it was very impacted because they attempted to do the American model taking these five countries to construct Yugoslavia. So long as Josip Broz Tito was alive it seemed to be working, I mean, that people would say: “I am Yugoslav”. But nobody says that anymore; there are all are Serbs, or Croats, or Bosnians, and the ethnic identity is clearly more important than jumping out of the melting pot. They don’t wanna melt into Yugoslavs like we melted to Americans, so I don’t know... It’s interesting. You probably know it more than me. I am not an expert and you may understand that process a lot better, certainly what is happening in Spain, a lot more than I do."
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Во интервјуто од лани (Шпанија), Џорџ и новинарот прават паралели помеѓу сецесионизмите на Старкс и остали, виа состојбата во ЕУ (Каталонија, Шкотска), со американскиот модел и со, што е интересно, бивша СФРЈ.

"Yes, and it’s puzzling for me. I mean, when I visited the countries of the former Yugoslavia it was very impacted because they attempted to do the American model taking these five countries to construct Yugoslavia. So long as Josip Broz Tito was alive it seemed to be working, I mean, that people would say: “I am Yugoslav”. But nobody says that anymore; there are all are Serbs, or Croats, or Bosnians, and the ethnic identity is clearly more important than jumping out of the melting pot. They don’t wanna melt into Yugoslavs like we melted to Americans, so I don’t know... It’s interesting. You probably know it more than me. I am not an expert and you may understand that process a lot better, certainly what is happening in Spain, a lot more than I do."
Ова, секако, остава доволно простор за играње бајрам со умот, и за претпоставки која бивша ју република е одреден регион од Вестерос. :)
Со оглед на тоа што ние сме најјужно, а си имаме и сонце како еден од националните симболи би можеле да бидеме Dorne, иако не излегуваме на море :unsure:).
Riverlands - поради сите срања што се случува таму би можеле да бидат БиХ
Iron Islands - Голи Оток
Stormlands - Хрватска?
The Vale of Arryn - Црна Гора
The Westerlands - Словенија, мали и богати
Crownlands - Белград
The Reach - Војводина
The North - Србија (иако никако не ми оди споредбава, од повеќе причини, но се решив поради Ѕидот)
Отаде Ѕидот - Косово, со се Крастер


Роберт Баратеон - Тито ;)
Варис- Александар Ранковиќ
Петир - Едвард Кардељ
И остануваат споредбите за Глигоров, Туѓман, Изетбеговиќ, Милошевиќ :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.966
^ - кога се појави ова ова интервју, не губеа време, туку направија OnionNews приказна за тоа како Мартин наводно стварно бил инспириран од СФРЈ, коа ги смислувал приказните и го имаше дури и ова ти што го праиш, демек Словенија била Ланистер и така натаму....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom