FX3X работи за Холивуд, но како ги плаќа вработените?

Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Може некој да ми каже дали воопшто е барано 3Д артист/Аниматор кај нас. Во Вертиго или Видео Хаус? Или незнам кој други фирми прават 3Д кај нас.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
7
Не знаев дека постои темава.. а веќе нешто слично пишав на 3д анимации форумот.. како и да е .. еве ќе се цитирам самиот

Гледам многу се крева прашина околу Fx3x.. па ајде да разоткријам како навистина се одвиваат работите кај нас...
Јас сум вработен веќе година дена во фирмава..

Значи има многу за пишување... од кај да почнам..

Има 3 главни департмени а тоа се- 2Д, 3Д и MatchMove
Под 2Д спаѓа - roto, paint, comp - 3Д моделиранје анимација и боење
Ако сакате да се спремате за работа у Fx3x еве кој софтвери ги користиме..
Sillhuette za Rotoscoping (Понекогаш и Fusion), Sillhuette исто така за рачен paint, а воглавно и најмногу барано е да имаш познавање од Nuke кој се користи за compositing и paint.
AfterEffects... hehhehe НИКОЈ не знае да работи АЕ кај нас.. имаше еднаш потреба од АЕ и сите не собраа да се консултираме кој шо знае да склопопиме нешто шо ни треба... значи наместо АЕ се користи Nuke.. ПРЕТЕЖНО. Во 3Д деп. најмногу се бара да знаеш maya modeliranje rig i animacija... isto golem plus e zbrush i za texturi se koristi mari..
Јас сум во 2Д департментот така да не знам баш шо се случува таму...
MatchMove departmentot претежно користат 3DEqualizer

Ако идете без работно искуство првин следува обука.. неколку месеци.. (знае да трае и до 7-8 месеци).. Во 2Д даваат 4600денари месечно додека си на обука.. додека во 3Д департментот не даваат воопшто.. генерално 3Д имаат полоши услови од 2Д но тоа е тоа...
Инаку не очекувајте не знам ти каква обука.. ќе ви се даде компјуер и сервер полн со туторјали .. другото останува на вас.. да гледаш тут... да замараш поискусни вработени да се распитуваш и да си го избуткаш патот нагоре.. но верувајте ми има силна компетиција...
Во фирмата ќе имате можност да работите на блокбастер филмови fx3x.com и ќе видите на што се се работи...
Значи ќе имате можност да работите директно на кадри на некој од вашите омилени филмови хехе...
Се учи многу ако сакаш да научиш но и ти треба малку среќа... дека ако влезеш како роташ и претпостаените ти ја одредат иднината на самиот почеток како роташ дџабе некако.. ке помине многу време додека ти дадат да работиш нешто друго...

На фирмата моментално и треба роташи паинтери и компери исто така има потреба и од мечмувери.. за 3Д департментот не знам... таму има луѓе што се на обука по повеке од 8 месеци и абер си немаат за вработување сеуште..

Воглавно работните услови се добри.. немаш типични шефови да ти стојат над главата и да ти серат цело време.. имаме 2 годишни одмори во годината еден е летниот и зимскиот по 15 дена.. (платени)... не прават проблеми ако ти треба слободен ден инаку сабота и недела не се работат.. НО додека има работа.. се работи прекувремено и од тебе бараат да остануваш.. овертимеот ти е платен.. но се бара да си таму кога им требаш.. а кога има многу работа се работи редовно и сабота а прекувремено сум идел и недела.. еднаш останав 22 саати на работа.. деадлинес.. то ти је то..
но претешно ова се случува одкај октомври до март и после е опуштено...
Во фирмата воглавно работат млади луѓе.. не постои кодекс на облекување, може да си излезеш кога сакаш да испушип една две три цигари... итн.. значи опуштено... имаме и пинг понг маса и мини теретана..

Е сега платите.. не експлоатираат како и сите други фирми во Македонија...
Стартувачка плата во 2Д е 13 илјади.. као демек на секој 2-3 месеци ке ти ја накачуваат за 2-3 илјади но.. ова не е вистина.. кога ќе дојде да ти ја накачат ке ти кажат немаш доволно сработено ај ќе им кажам на одговорните да ти даваат повеќе работа за наредниот месец да те ставиме на 15 илјади... а знам луге шо повеќе од година дена се на 13 илјади и тоа добро си ја работат работата.... значи платата е индивидуална во фирмава.. како ке се договориш како ке се избориш.. а има луге кои земаат и над 30 илјади.. но многу малце...
За пари.. заебано е... хех... за жал...

Главно мислење.. Многу добри услови за работа.. во споредба со другите компании во МК... платите се ниски за тоа што се работи.. инаку може многу да научиш додека си таму... но не очекувај некој да ти посвети внимание.. сам треба да крадеш и учиш..


Ако имате уште прашања повелете... се надевам ќе можам да ви одговорам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom