Нова Македонија”: Бивш македонски минист'р на здравеопазването се засели в Софија
11 јуни 2008 | 11:50 | Агенција "Фокус"
Скопие. Бившијат македонски минист'р на здравеопазването Владо Димов работи в јапонската болница „Токуда” в Софија, пише днес македонскијат вестник
„Нова Македонија”. Димов е започнал работа в болницата, отк'дето са потв'рдили, че са го наели, след като повече от година работи в болница в Турција. В негово отс'ствие македонското Управление за д'ржавни приходи го разследва за неплатени дан'ци в размер на около 450 000 евро. В случај че Димов не плати д'лжимите дан'ци, може да изгуби имотите, придобити с'с средствата, за които не е платил дан'к.
Миналата година Димов бе уволнен от Клиниката за абдоминална хирургија в Скопие, т'ј като не се в'рна на работа в срока, определен от Управителнија с'вет на болничното заведение, припомнја изданието.
Сунчица СТОјаНОВСКА