Ford Mondeo Mk3 (2000 - 2007)

L

Luki Junior

Гостин
Ова од рекла казала ? Јас возам 156 и апсолутно неточно. Може изгледот лаже, на ниеден полицаец нити на тротоар ми нема закачено !
Фабричка суспензија со 205/55/16
Не го говорам у лоша конотација. И бмв-то е ниско.... И ми закачуваше на некои полицајци.
Барем на еден колега 156ката закачуваше на сите легнани полицајци у Благоевград. Можно е да е било до колата (да ја е спуштал за ќеф). Или бугарските легнани не са биле по прописи... Едно од двете е сигурно.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Alfite se mnogu podceneti a odlicni kolicki. Narodot se plaši od alfa zaradi slaboto renome sto sami si go nacukaa so postarite modeli. Dobro,malku i skapički se za održuvanje,imaat maka so prednicata ama i za to ima lek,kompletna sega se reparira za 100tina evra. Inace 85kw JTD e eden od najdobrite dizel motori na pazarot,moj vtor izbor posle 1.9tdi na VW.
 
L

Luki Junior

Гостин
TDDi gi ima istite bosch pumpi kako Opelite DTi,znaci katastrofa. TDCi poarno i da ne go spomnuvame. Ako malce se pregree motorot sveedno Di ili Ci strašno zaribuvaat,od motorot samo salata ke ostane i ne se popravaat.
Ako si meraklija na mondeo ja bi kupil benzinec,pa na plin.
И бмв 320д 136 која ја има истата ВП44 пумпа од Бош. Фолксваген/Ауди исто ја користе у модели, не е само форд у истата каша.
http://www.lbm.lt/Eng/vp_44.htm
http://www.vp44diesel.de/en/vp3044-list-of-cars

Тука ја има листата на афектирани коли. Најчесто изгорува електрониката на самата пумпа.
А прегреват, оти водната пумпа превртува, а не протечува. Со тек на време се намалува дебито на самата пумпа и реално не можеш да знаеш дали ти е откажана пумпата..


За бензинците, најногу ме е страх од клапните шо ги имат на усисната грана (swirl flaps). Со тек на време може да се отцепе парче и да падне у натре у цилиндрите.
Вадат се, процедурата не е сложена, ама треба си кадарен мајстор, плус сите дихтунзи е убаво да се сменат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kaj VW ozloglasenata vp44 ja ima samo vo 2.5tdi v6,totalen promašaj od motor najgolem krš sto go napravil VW. Zatoa se normalno i modelite so ovaa masina upola poeftini nego so 1.9tdi.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Alfite se mnogu podceneti a odlicni kolicki. Narodot se plaši od alfa zaradi slaboto renome sto sami si go nacukaa so postarite modeli. Dobro,malku i skapički se za održuvanje,imaat maka so prednicata ama i za to ima lek,kompletna sega se reparira za 100tina evra. Inace 85kw JTD e eden od najdobrite dizel motori na pazarot,moj vtor izbor posle 1.9tdi na VW.
Па да ти кажам право, па и ефтини делови = неквалитетни делови. Еден куп примери можам да ти дадам дека цените се мање више исти со Цитроен(од искуство) и Тојота. Јас го возам 77kw моторот и доста ја извозев, неполни 20000км за една година, што на отворено што низ град. Без жалење без пазење, не дека имаш можност да избегнеш дупка низ градов - повеке дупки него мини во Авганистан
 
L

Luki Junior

Гостин
Kaj VW ozloglasenata vp44 ja ima samo vo 2.5tdi v6,totalen promašaj od motor najgolem krš sto go napravil VW. Zatoa se normalno i modelite so ovaa masina upola poeftini nego so 1.9tdi.
Еми не за џабе у подоцнежните модели го сменија со 2.7тди. Тај мотор никојпат не е имал шанса да успее со таа конструкција и таа бош пумпа.. 2.5 тди со 5 клипа од старата А6/Ауди 100ка е ногу постар мотор ама е како Куче, нема докап...

Иначе, не пробувам да се убедувам дека мојто мондео нема да се расипе (бош пумпа) или подвозје. Ќе се расипе, дај боже да имам пари да го опраам :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Најногу се надевам оти е од еден газда, и оти сите нешта му са навремено менени и запишувани у сервисната книшка, и ќе потрае повеќе... Иако и тава не е гаранција.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Двоен замавник? Мислам дека сите дизели имаат таков, можеби кај Форд се поосетливи?

И требало Мондеото Мк1 да го продајте, не БМВ-то, греота... ;)
Dvomasen zamaec,e toa go imaat skoro site koli nad 98 god,barem ovie kao poluksuznite. Ako rikne cenite se od 600 pa do 1000 evra za nov,skapi se za site koli. E sega kaj VW 1.9tdi modelite golema prednost e toa sto moze komplet kupluk sose zamaec da se smeni so obicen od golf3 ili golf4(audi,pasat,skoda itn kaj site se isti) vo zavisnost od tipot na motorot.
Dvomasen zamajac ti e najglupa rabota uopste napravena za kolite,edina funkcija mu e to da kolata pomalce trese vo ler i nisto drugo. Kaj benzincite ne se rasipuvaat tolku cesto oti benzincite nemaat tolkav vrtezen moment kako dizelite.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Хехе.. Мора татко да се слуша. Иако е една глава понизок од мене, од друга генерација е, и е длабоко субјективен за коли, машини, и други тракатанци.

Тешко е да се купе кола, да се одржува правилно (мајстори да ти обрнат внимание, да не ја расипат повеќе отколку да ја поправат, да не те лажат за расипани работи), барем кај мене дома без поддршка од него.
Татко ми познава доста човеци, ако иде прашање за делови(ујле, филтери), мајстори шо нема да го лажат, или да си играт играчка со него, а би си играле играчка со мене.

После БМВ, и Мерцедес, би земал Алфа... иначе да, ниски се алфите... ќе ти закачуват на секој полицаец. На бмв-то јас и брат ми сами му го сменииме ујлето... Ептен лесна процедура... Иначе елементите се вадат, само ќе изгледа малку шуто без них.
Кај Алфата В6 било покомплицирсно да се дојде до филтеро... Как и да, да не си праам бајрам на акло, веројатно ќе биде некој пасат од 98-00, ги има релативно ефтини (имаме един дома добро се покажа), ама ќе инсистирам на 1.8 Т со или без плин (сам ќе си го ставам плин)... Ако веќене може 156 V6 или можеби 166 2.4 дизел.

разумно решение би било: http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/996653?searchID=9574667&Idx=23
 
L

Luki Junior

Гостин
Кај Алфата В6 било покомплицирсно да се дојде до филтеро... Как и да, да не си праам бајрам на акло, веројатно ќе биде некој пасат од 98-00, ги има релативно ефтини (имаме един дома добро се покажа), ама ќе инсистирам на 1.8 Т со или без плин (сам ќе си го ставам плин)... Ако веќене може 156 V6 или можеби 166 2.4 дизел.

разумно решение би било: http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/996653?searchID=9574667&Idx=23
Не се залетувај за кола шо не можеш да ја одржуваш.Кола се купува ногу лесно, тешко се одржува. Те стабилизаторче, нови свеќици, греачи, па ако сакаш и радио да и ставаш. па гуми, консумативи (каиши, термостат, филтери, ујле) сметката дебелее...

Тај пасат 1.8 турбо, ќе е извозен, моторо генерално е калпав, турбото дува само 0.6 атмосфери (дали е и толку), и немаш идеја как е одржуван.
Ако си почетник возач, најубаво ти е еден голф 3ка, 1.6 моно, да му бапнеш плин, ем не е скап, ем ќе се навозеш....

Ако не печалеш за моменто, или немаш настрана 10тиина илјади евра, не се нафаќај да купуваш 15 годишна црна дупка за пари. Личен совет..
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Не се залетувај за кола шо не можеш да ја одржуваш.Кола се купува ногу лесно, тешко се одржува. Те стабилизаторче, нови свеќици, греачи, па ако сакаш и радио да и ставаш. па гуми, консумативи (каиши, термостат, филтери, ујле) сметката дебелее...

Тај пасат 1.8 турбо, ќе е извозен, моторо генерално е калпав, турбото дува само 0.6 атмосфери (дали е и толку), и немаш идеја как е одржуван.
Ако си почетник возач, најубаво ти е еден голф 3ка, 1.6 моно, да му бапнеш плин, ем не е скап, ем ќе се навозеш....

Ако не печалеш за моменто, или немаш настрана 10тиина илјади евра, не се нафаќај да купуваш 15 годишна црна дупка за пари. Личен совет..
Eeeee, ти па, Голф тројка... И не сум тазе возач, туку ќе бидам тазе заработувач (се надевам) за некој месец :icon_lol: Иначе Пасато 1.8Т (и тоа на плин) ми остана у лепо сеќавање оти се возаав у един таков такси у Скопје - возе како дизел, 1500-2000 обртаи, а “не чује се“ (за разлика од нашио ТДИ) :icon_lol: А за стара кола рачунам освен набавната цена да има уше минимум 1000 евра на страна за поправки, потрошни делови шо треба да се сменат итн... Него, ај да не сме ногу оф-топик.
--- надополнето: 27 октомври 2012 во 12:32 ---
Ако не печалеш за моменто, или немаш настрана 10тиина илјади евра, не се нафаќај да купуваш 15 годишна црна дупка за пари. Личен совет..
:eek: Е тоа ми е една нула премногу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom