Ford Mondeo Mk3 (2000 - 2007)

Член од
19 јули 2012
Мислења
19
Поени од реакции
1
Sto mislite za mondeoto dali imate nekavi problemi dali ste zadovolni ako go poseduvate :):):vozbud::vozbud:(y)
 
L

Luki Junior

Гостин
Супер е... 2001ва 2.0ДИ
Купих го лани у фебруари на 140 000 од Германија од прв газда (со сервисна книшка).. Сега е на 172 000.. 2 пати менено ујле и сите филтери... Ногу повеќе од кола од колку шо се надеваах.. И добро оде, мислеех ќе е ептен трактор оти е дизел. Шо поточно те интересира за него?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Sto mislite za mondeoto dali imate nekavi problemi dali ste zadovolni ako go poseduvate :):):vozbud::vozbud:(y)
Се имам возено во такво со Ghia опременост, страшно добро возење има. Ако не најдобро во класата, меѓу 3те најдобри е. На Top Gear гледав го тестираа со уште еден куп други возила од таа класа, најдобро се покажа мондеото. А овие што те маткаат не чини форд ич не ги слушај, си имаат некои лични предрасуди од типот „гољф е најдобар“...
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Супер е... 2001ва 2.0ДИ
Купих го лани у фебруари на 140 000 од Германија од прв газда (со сервисна книшка).. Сега е на 172 000.. 2 пати менено ујле и сите филтери... Ногу повеќе од кола од колку шо се надеваах.. И добро оде, мислеех ќе е ептен трактор оти е дизел. Шо поточно те интересира за него?
Зашо го смени БМВ-то со Фордо и дали ти е м`ка :icon_lol:
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
19
Поени од реакции
1
Супер е... 2001ва 2.0ДИ
Купих го лани у фебруари на 140 000 од Германија од прв газда (со сервисна книшка).. Сега е на 172 000.. 2 пати менено ујле и сите филтери... Ногу повеќе од кола од колку шо се надеваах.. И добро оде, мислеех ќе е ептен трактор оти е дизел. Шо поточно те интересира за него?
dali imas problemi so korozija toa najveke me intersira i kolku trosi
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 21:48 ---
Супер е... 2001ва 2.0ДИ
Купих го лани у фебруари на 140 000 од Германија од прв газда (со сервисна книшка).. Сега е на 172 000.. 2 пати менено ујле и сите филтери... Ногу повеќе од кола од колку шо се надеваах.. И добро оде, мислеех ќе е ептен трактор оти е дизел. Шо поточно те интересира за него?
dali imas problemi so korozija toa najveke me intersira i kolku trosi
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Тапа се... особено 2.0 TdCi моторот, од 2000 до 2003 баеги се жалат... е сега, секој со среќата, не рекле џабе. Мондео од 2001 со 150.000 ќе има помалце дефеци од Гољф истата година со 300.000.
 
L

Luki Junior

Гостин
Зашо го смени БМВ-то со Фордо и дали ти е м`ка :icon_lol:
Најного ми е криво оти ми беше најпрва кола купена со мои пари... И кога ја продадех, ми беше малку жал ама немаше как.
Дома се собраа 3 коли, брат ми се иссели у друга држава, јас не се вртам често дома, и требеше тате да остане со 3 коли (мондео МК1, Мондео МК3, и БМВ 320и) човеко. И на крај решииме да продадеме едната, изборо падна на бмв-то...

Иначе ногу убави моменти имаааме заедно.. Женски, менски, еднаш до Германија, миљон пати низ Бугарија и Србија, цела Македонија неколкупати ја обрнааме. Никојпат нема да го заборавам коа ја купих и се се “сексааме“ 1000+ километри по автопатите... Ни ме беше гајле колку троше, ни па знаеех дали е здрава, издржлива, или дефеклија.... Беше незаборавно.... Особено низ Хрватска летајне 190+++

Или греењето на седиштата.. Е таква опција е закон.. На зимо -20 и кусур, а ти топле газенцето (пресно коа ја палеш)... Или темпомат... закачеш го на 130 и леташ со саати без да ти се здрвува нога... Парктроник, за да знаеш додека да паркираш... Ехее, сега ми стана криво и жал..... Туку ми се врте

dali imas problemi so korozija toa najveke me intersira i kolku trosi
Значи јас ја земах гаражирана од човеко од Германија. Кај мене дома исто стое у гаража. Нема Грам рѓа, ни па мислам оти ќе има, оти самата каросерија е галванизирана, и не зарѓува. Пере се еднаш на 2 недели, има си 2 комплета гуми, 2 комплета патосници за у натре (гума и платно зависи од годишно време), само оригинални делове и синтетика се става у неа.. Гледаме ја убаво дома, оти тава ни е возило за големи релации... Затава има и голема километража за 1 година, а беше реално 3то возило дома....

Троше комбинирано 6. Август изминах 10 000 километра со неа (дојде и врна се од Германија) па на одмор со неа до Бургас, и неколку пати до Софија... 10 резервоара нафта (резервоаро е 59 литра)... 6 на 100.. Цело време со клима. Од германија до пред врање под 140-150 не ја спуштих...

Малку е слаба за автопат над 130-140.... За Балкано е идеална споредено сила/брзина со состојба на пато...
--- надополнето: 23 октомври 2012 во 22:25 ---
Тапа се... особено 2.0 TdCi моторот, од 2000 до 2003 баеги се жалат... е сега, секој со среќата, не рекле џабе. Мондео од 2001 со 150.000 ќе има помалце дефеци од Гољф истата година со 300.000.
Точно, на 180-200 000 на ТДци требе да се менат пиезо инјектори (Фабрички проблем + неубава нафта).
Јас точно заради тава земах ДИ..
У БУгарија ги репарират 400 лева, или нова 300-400 евра од Форд.
Тате ме натегаше да зеам комон реил со 130 којна ама јас нејќеех.. На ДИ проблем најногу превртуват водните пумпи (не протечуват а превртуват), и електрониката на ВП44 пумпата...

Знаа и демпферната шајма да праа проблеми.. Имат и Dual Mass Flywheel, не знам как се вика на македонски, шо требе да се прегледува и евентуално смене. На мојта са менени тија нешта и си ги пише у книгата.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Точно, на 180-200 000 на ТДци требе да се менат пиезо инјектори (Фабрички проблем + неубава нафта).
Јас точно заради тава земах ДИ..
У БУгарија ги репарират 400 лева, или нова 300-400 евра од Форд.
Тате ме натегаше да зеам комон реил со 130 којна ама јас нејќеех.. На ДИ проблем најногу превртуват водните пумпи (не протечуват а превртуват), и електрониката на ВП44 пумпата...

Знаа и демпферната шајма да праа проблеми.. Имат и Dual Mass Flywheel, не знам как се вика на македонски, шо требе да се прегледува и евентуално смене. На мојта са менени тија нешта и си ги пише у книгата.
А да ми си здрав и жив... Идиме до моменто дека има миљарда проблеми, не еден. Така да не би го возел тој модел никогаш.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Имат и Dual Mass Flywheel, не знам как се вика на македонски, шо требе да се прегледува и евентуално смене.
Двоен замавник? Мислам дека сите дизели имаат таков, можеби кај Форд се поосетливи?

И требало Мондеото Мк1 да го продајте, не БМВ-то, греота... ;)
 
L

Luki Junior

Гостин
А да ми си здрав и жив... Идиме до моменто дека има миљарда проблеми, не еден. Така да не би го возел тој модел никогаш.
Така е, не одрекувам оти немат проблеми.
Ама тија проблеми ги има секој помодерен дизел. Шо е гаранцијата оти на некое пежо, рено, ситроен, бмв, мерцедерс, фолксваген дека нема да откаже демпферната шајма? Самото име на колата ли?
Или Инјекторите на сите комон рејл дизели? Со тие пиезо-инјектори шо ги рекламират, мамата и се е*е со оваа нафта тука...

Да не говореме за осетливио (и донекаде луд) пумпа дизна систем на фолксваген...

Нејќам да се карам или расправам, само размислувам на глас. (y)(y)(y)



Двоен замавник? Мислам дека сите дизели имаат таков, можеби кај Форд се поосетливи?

И требало Мондеото Мк1 да го продајте, не БМВ-то, греота... ;)
Не е поосетлив, речиси е исти е како на бмв 320д (Закс). Едноставно коа му дојде времето, треба да се смене (тава е на секоја кола, не само на форд).
Абе јас тава старо мондео сакам барем 2 и пол години да го продадам, ама тате се е заинатил дека неjќе да го продава и готово. Не може на сила да биде. Требе да има мир у куќата. Он нејќе бмв да возе (нејќеше и у гаража, ногу му било нападно како марка)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Не е поосетлив, речиси е исти е како на бмв 320д (Закс). Едноставно коа му дојде времето, треба да се смене (тава е на секоја кола, не само на форд).
Абе јас тава старо мондео сакам барем 2 и пол години да го продадам, ама тате се е заинатил дека неjќе да го продава и готово. Не може на сила да биде. Требе да има мир у куќата. Он нејќе бмв да возе (нејќеше и у гаража, ногу му било нападно како марка)
Тии, па и татко ти... Јас наскоро планирам да дипломирам медицина (овој или наредниов месец) и како награда да земам/добијам нешто со што татко ми нема да се сложи ни оддалеку и се думам как да го изведам тоа... кандидати се, сега за сега: http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/661080?searchID=6326394&Idx=7 (многу низок клиренс, ќе закачува. ако моѓе да се среди, :200000 не се малку....втор е http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11345557489833757&f1=details&slink=7vg1bp , исто 200,000км, Ако земам нешто вакво че треба да се испраксирам во нркои мрханички работи - менување на улје и филтер сам (мајсторот зна да забушава и да не го смени филтерот, потоа ребрастиот ремен и затегачи, водн пумпа... можеби квачило....

освен тоа, В6 моторот е ѕвер, многу издржлив. Само бара редовно одржување. Н е голта улје или сл. Единдтвени би прашал далии онie side skirts се вадат? Ќе залачаат на секој нерамнина, не воџиме по аутобано овде.

Нормално, олекувам и суспензијата да страда по нашиве патишта,
 
L

Luki Junior

Гостин
Тии, па и татко ти... Јас наскоро планирам да дипломирам медицина (овој или наредниов месец) и како награда да земам/добијам нешто со што татко ми нема да се сложи ни оддалеку и се думам как да го изведам тоа... кандидати се, сега за сега: http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/661080?searchID=6326394&Idx=7 (многу низок клиренс, ќе закачува. ако моѓе да се среди, :200000 не се малку....втор е http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11345557489833757&f1=details&slink=7vg1bp , исто 200,000км, Ако земам нешто вакво че треба да се испраксирам во нркои мрханички работи - менување на улје и филтер сам (мајсторот зна да забушава и да не го смени филтерот, потоа ребрастиот ремен и затегачи, водн пумпа... можеби квачило....

освен тоа, В6 моторот е ѕвер, многу издржлив. Само бара редовно одржување. Н е голта улје или сл. Единдтвени би прашал далии онie side skirts се вадат? Ќе залачаат на секој нерамнина, не воџиме по аутобано овде.

Нормално, олекувам и суспензијата да страда по нашиве патишта,
Хехе.. Мора татко да се слуша. Иако е една глава понизок од мене, од друга генерација е, и е длабоко субјективен за коли, машини, и други тракатанци.

Тешко е да се купе кола, да се одржува правилно (мајстори да ти обрнат внимание, да не ја расипат повеќе отколку да ја поправат, да не те лажат за расипани работи), барем кај мене дома без поддршка од него.
Татко ми познава доста човеци, ако иде прашање за делови(ујле, филтери), мајстори шо нема да го лажат, или да си играт играчка со него, а би си играле играчка со мене.

После БМВ, и Мерцедес, би земал Алфа... иначе да, ниски се алфите... ќе ти закачуват на секој полицаец. На бмв-то јас и брат ми сами му го сменииме ујлето... Ептен лесна процедура... Иначе елементите се вадат, само ќе изгледа малку шуто без них.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Хехе.. Мора татко да се слуша. Иако е една глава понизок од мене, од друга генерација е, и е длабоко субјективен за коли, машини, и други тракатанци.

Тешко е да се купе кола, да се одржува правилно (мајстори да ти обрнат внимание, да не ја расипат повеќе отколку да ја поправат, да не те лажат за расипани работи), барем кај мене дома без поддршка од него.
Татко ми познава доста човеци, ако иде прашање за делови(ујле, филтери), мајстори шо нема да го лажат, или да си играт играчка со него, а би си играле играчка со мене.

После БМВ, и Мерцедес, би земал Алфа... иначе да, ниски се алфите... ќе ти закачуват на секој полицаец. На бмв-то јас и брат ми сами му го сменииме ујлето... Ептен лесна процедура... Иначе елементите се вадат, само ќе изгледа малку шуто без них.
Ова од рекла казала ? Јас возам 156 и апсолутно неточно. Може изгледот лаже, на ниеден полицаец нити на тротоар ми нема закачено !
Фабричка суспензија со 205/55/16
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
TDDi gi ima istite bosch pumpi kako Opelite DTi,znaci katastrofa. TDCi poarno i da ne go spomnuvame. Ako malce se pregree motorot sveedno Di ili Ci strašno zaribuvaat,od motorot samo salata ke ostane i ne se popravaat.
Ako si meraklija na mondeo ja bi kupil benzinec,pa na plin.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom