FILM CLUB (КРУГ 5) (200. All Quiet on the Western Front (1930): 12.05-26.06.2024)

G

grande-juve

Гостин
Не ми беше Мери и Макс ниво, ама и така малку се на тоа ниво... Многу добар. Допира. Сакам вакви црни комедии/драми. Иначе зашто скоро се' сте кажале, да не се повторувам со зборови, се приложува слика.



Од мене, 8/10

Штета што нема поише филмчиња режисеров.. има некој нов краток ама нема снимка, Ernie Biscuit
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Кратково филмче ако треба со еден збор да го опфатам би било-Магичен.

Најпрвин прекрасна нарација, значи прекрасна, погодена според анимацијата.
Дијалозите имаа добар шмек, со оние интересни заминувања во недоглед, преку несекојдневни активности, до посебни животни поенти. Во овие 20тина минути максимално се заситив од тој аспект. Анимацијата навидум едноставна, но доста топла атмосфера, онаа да посакаш да седниш на маса со сите старчиња и да ги слушаш нивните маки пример до недоглед. Делот со морфиумот, иако црн хумор, добро ме засмеа :D Си сакам црн хумор во овој правец. Единствено му замерувам што траеше само 20 минути. Сакав уште после завршувањето.

Силна 9 од мене.
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Не ми се допаѓа баш таквата анимација, од таа причина Мери и Макс веќе 3-4 години ми стои на листата на гледање и уште не е изгледан. Го изгледав Харви Крампет и уживав во него. Може анимацијата не е по мој вкус, ама приказната е дефинитивно супер и успева да ти задржи внимание, 20 минути и така не се многу, а се осетив како да ми поминаа за 20 секунди. После сите работи што му се исподесија ќе си умре среќен, правејќи го тоа што го сака, that's the spirit! 9/10
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Прв пат глеам анимиран филм и веќе никад нема да гледам. Не ни знам како да се понашам и што да очекувам од цртан филм. Ко да го глеав оној чешкион цртан филм со двајца другари што се, од пред 900 години.
Лоша снимка, пола превод не се покажуваше. Да не речам глупости.

Харви е Форест Гамп а? :D

Не пишувај оценка кај мене пошто не знам што да дадам, што е ова.
На почетокот кажав, никад нема да глеам стар црно бел филм ако не е на Хичкок, сеа, никад нема да глеам цртан филм.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Прв пат глеам анимиран филм и веќе никад нема да гледам. Не ни знам како да се понашам и што да очекувам од цртан филм. Ко да го глеав оној чешкион цртан филм со двајца другари што се, од пред 900 години.
Лоша снимка, пола превод не се покажуваше. Да не речам глупости.

Харви е Форест Гамп а? :D

Не пишувај оценка кај мене пошто не знам што да дадам, што е ова.
На почетокот кажав, никад нема да глеам стар црно бел филм ако не е на Хичкок, сеа, никад нема да глеам цртан филм.
Со темпово, до Нова Година без жанрови ќе останеш, ќе биде последното нешто од тебе „никогаш нема да гледам филм“. :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Лоша снимка, пола превод не се покажуваше. Да не речам глупости.
Солиден dvd рип имаше, и превод исто така има добар на podnapisi.net
Ти којзнае што си симнал што си гледал.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
На почетокот кажав, никад нема да глеам стар црно бел филм ако не е на Хичкок, сеа, никад нема да глеам цртан филм.
Кo тaкa не знaеш штo прoпуштaш.

И сегa некoј тукa дa предлoжи црнo-бел или aнимирaн немa дa гo гледaш? Акo е дa, јaс глaсaм дa те исфрлиме oд клубoт. :P
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Солиден dvd рип имаше, и превод исто така има добар на podnapisi.net
Ти којзнае што си симнал што си гледал.
Од пајрат, не беше лоша ама не беше ни добра. :D

Кo тaкa не знaеш штo прoпуштaш.

И сегa некoј тукa дa предлoжи црнo-бел или aнимирaн немa дa гo гледaш? Акo е дa, јaс глaсaм дa те исфрлиме oд клубoт. :P
Да бе, забораив, треба ноари да глеам. :D Иначе анимирани никад.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.501
Поени од реакции
42.887
Џонтра која легенда е, сите 9ки, 10ки овој доаѓа и му ебе матер на филмот. :pos:


Јас ќе го гледам утре изгледа, да си кажам со време, да не јадам картон за џабе. xD
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.097
Поени од реакции
34.882
15-мина го гледале Harvie + @ManUtdChampions го чекаме денес да биде 16-тиот. Средна оценка - 8,4. @Spiegel , @Krk1 , @Хефест и сите оние исклучените, сепак не успеаја да одвојат само 23 минути од животот. :P
---------------------------
11-ти требаше да предложува Mich0MKD , но освен првичната желба да се приклучи во клубот, не видовме ништо друго, па бидејќи има дури 0 изгледани од 10 филмови, го прескокнуваме.

12-ти на листата е @ob1 кој веќе го одбра 11-тиот филм, но бидејќи јас сум на годишен одмор, сѐ ми е измешано, па денес си мислев дека е недела. За ова сериозен сум, не дека се правдам. :P Затоа толку доцнам со презентацијава, плус и дека нова епизода од Game of Thrones која не смее да чека. :P Со @ob1 се селиме на уште еден нов континент и одиме во Јапонија. За прв пат ќе гледаме аниме, и воедно по Харви Крампет, ова ќе биде вториот мој филм кој го имам гледано.

Grave of the Fireflies / Hotaru no haka
1.jpg

Еден од најтажните филмови кои сум ги гледал во животот. И меѓу најубавите јапонски анимирани филмови. На IMDB Top 250 е на 60-то место моментално. Дефинитивно нема да ве остави рамнодушни!

Торенти мислам дека е лесно да се најдат за филмов.

@wot, смени насловот - Film Club 2016 (Grave of the Fireflies: 09.05 - 22.05)

Letterboxd листата update-увана: http://letterboxd.com/zlatikevichius/list/film-club/

Листата на членови исто така.

Уживајте! И земете си марамчиња. :place:[DOUBLEPOST=1462823439][/DOUBLEPOST]Заборавив да спомнам - на @Хефест е ова трет по ред неизгледан, па знаете каква е процедурата. ;)
 
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Јaс седум денa се мaчев дa гo гледaм, цел кoмпјутер ми се кoчеше oд негo, сo секoј тoрент тaкa ми беше и сo тешкo срце се oткaжaв и гo избришaв.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom