Facebook - официјална тема (новости, прашања, проблеми)

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Има начин ТајЛине да се скрие од тие што не ти се пријатели

Упатство за новиот Facebook Timeline

Технологија | 16. декември 2011 - 14:01
Деновиве Facebook масовно ја пушти новата верзија за профилите кој сега е достапен за сите, а ние ви даваме неколку совети како да го користите

ShareNew


Timeline ви овозможува на лесен начин повторно да откриете што сте споделувале онлајн во минатото и ги истакнува најважните моменти кои сте ги поделиле со Facebook заедницата.
Откако ќе започнете со користењето на оваа опција, ќе имате пробни седум дена за самите да одлучите кои содржини може повторно да ги споделите со пријателите. Можете да одлучите што да објавите во текот на целиот пробен период.
Доколку се одлучите да почекате, вашиот профил автоматски ќе започне со опцијата "Timeline" по седум дена. "Timeline" ќе го замени вашиот профил, но сите содржини и фотографии и понатаму ќе ви останат.
Доколку сакате да видите како ќе изгледа вашиот "Timeline" профил кога вашите пријатели ќе го гледаат профилот, изберете ја опцијата "View as", а потоа ќе можете да избирате помеѓу вашите пријатели и да видите како за нив изгледа вашиот профил, советуваат на blog.facebook.com.
Додека го истражувате вашиот "Timeline" профил, ќе можете да одберете кои содржини од вашиот профил ќе бидат повторно објавени, а истовремено ќе можете и да отстраните одредени материјали.

За да истакнете одредени содржини, кликнете на ѕвездичката или кликнете на моливчето доколку сакате да додадете или да прикриете одредени содржини.
Што се однесува на приватноста, исто така и понатаму може да контролирате кој ќе ги гледа вашите активности.
Од денес имате можност да ја користите и опцијата "Activity Log". Оваа опција ви овозможува да ги видите сите свои активности откако првпат сте го стартувале вашиот профил и само вие можете да ја видите таа листа.
Потоа можете да одберете што од таа листа сакате да прикриете, а што ќе дозволите јавно да се прикажува на вашиот профил.
Доколку сакате да пронајдете одреден вид на активности одберете ја опцијата "Actvitiy Log" и на пример, одберете само фотографии или само статуси.
За да започнете со користењето на "Timeline" профилот едноставно кликнете на овојлинк или пак можете да почекате да добиете известување на вашиот профил.


еве како го криете и нема потреба од бришење пријатели кога имате опција како ви го гледаат профилот
How you connect

  • Who can look up your timeline by name or contact info?
    Friends
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
И јас го критикував како вас претходно Времеплов, но кога го ставив стварно е добар. Сеуште го учам.
 

Дејмон

why not
Член од
17 мај 2011
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.886
Активиран ми беше тајмлајнот уште септемврито, кога го промовираа. Ми се допаѓа баш, се си е распределено, добри се и новите опции како Activity Log, Life Events, Cover picture etc. Добра работа направи Зукерберг со ова, веќе се здосади претходната профилна страница.
Е сеа пак има тие што плукаат, што не им се допаѓало, ама ќе се навикнат кај да е.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ептен ми е убав! Еј, најбољи изглед до сеа. Најголема утка ми беше овој што беше пред тајмлајнов, значи последниот изглед. Катастрофа беше. Ама овој е одличен, како бонбонче е. Одлично и естетски поубаво изгледа и пофункционално е! Топ е! Браво!
 
T

Torchyrus

Гостин
Ептен ми е убав! Еј, најбољи изглед до сеа. Најголема утка ми беше овој што беше пред тајмлајнов, значи последниот изглед. Катастрофа беше. Ама овој е одличен, како бонбонче е. Одлично и естетски поубаво изгледа и пофункционално е! Топ е! Браво!
Ват д фак :eek:
Јас го немам уште актвирано ама вака кога гледам на другите профили ептен ми е глупо и неможам да се снајдам со објавите баш нај нај :/ Ова стварно дека навистина добар или се зафркаваш ? :D
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ват д фак :eek:
Јас го немам уште актвирано ама вака кога гледам на другите профили ептен ми е глупо и неможам да се снајдам со објавите баш нај нај :/ Ова стварно дека навистина добар или се зафркаваш ? :D
Не знам зашто не би била сериозна. Одличен е новиот дизајн, односно тајмлајнот. Многу е лесно да се снајдеш, може на почеток дека си навикнат на стариот па ти е потешко, јас немав проблеми, одма се навикнав... Најзадоволна сум сега. Овој што беше до сега ми беше апсолутно одвратен. Најгрд дизнајн што фејсбук го имал откако јас имам фејсбук. Тој пред него беше добар и овој сега.
 
T

Torchyrus

Гостин
Не знам зашто не би била сериозна. Одличен е новиот дизајн, односно тајмлајнот. Многу е лесно да се снајдеш, може на почеток дека си навикнат на стариот па ти е потешко, јас немав проблеми, одма се навикнав... Најзадоволна сум сега. Овој што беше до сега ми беше апсолутно одвратен. Најгрд дизнајн што фејсбук го имал откако јас имам фејсбук. Тој пред него беше добар и овој сега.
Уште пред да ме цитираш го активирав и засега ептен е кул ! не ми изгледаше така ама сега за сега на почеток ми е добар а се кладам уште подобар ќе биде кога ќе се навикнам и ќе го расчепкам малце повеке ... ова со сликава горе е добра работа :D Гледам само некои неважни работи недосатсуваат како луѓе кои те инспирираат не најдов каде се сега и некои други ситници ..
аххх ете ги .. сите лајкови се заедно на исто место баш кул
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Има некој од вас што има интернет од T-Home и го има новиот (timeline) изглед на FB?

Или дали ви се појавува на сајтов доле зелено копче GET IT NOW! ?
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Кај мене уште е стариот изглед. Сам ќе се смени, или треба јас да сменам?
 
V

Vollstandig

Гостин
Eдинствено шмто го утнале, е менито под профил сликата. Не излегуваат целосно менијата албумите се настегани многу подобро ќе беше како странично мени од лева страна нешто како веб сајт...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom