Edubuntu 7.04 Tutorials Hacks & Tweaks [School]

Статус
Затворена за нови мислења.

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Сите комади се внесуваат во Терминал!
Апликации>Услужни>Терминал

1.
Како да го променеш твојата лозинка за логирање:

Код:
passwd ucenik**
потоа внестете ја вашата моментална лозинка (ucenik)
и 2 пати потврдете ја новата
(кога ќе ја пишувате лозиката не се гледа)

2.
Како да ја променте позадината:

Симнете ја сликата што сакате да ја поставите како позадина на Desktop, кликнете на нејзе со Scrollot од маустот и завлечете Desktop кога ќе го пуштите scroll ќе се отворо мени во кое имате "Постави како позадина"



Поздрав!
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Да си жив и здрав ги принтам сеа и у понеделник у школо со мерак ке идам :D:smir:
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ги правев и јас овие глупости пред година дена и си играв онаквото со компјутерите, али што корист од тоа? Ништо... Штом некој сајт е блокиран значи не е за посетување од школо. Па научете да живеете без Фејсбук бре, аман... издржете 6 саати без него. Ако треба видеа да гледате по некој предмет ќе ви пушти професорот, нема потреба вие да го цицате интернетот... Фаци ќе сте кога вашиот компјутер нема да е заклучен?

Ама ај вие си знаете најдобро... не сум ја тука да солам памет :) ќе ви го пуштам @Bidikov. :D
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Опааа...

Така кажете си ти проблемите - не дека не ви ги знаеме ... сега одма анти-хакинг мерки ќе ви примениме ...

Затоа јас на корчагинчињата одмна им имам некои промени направено ...
 
Член од
13 декември 2010
Мислења
102
Поени од реакции
4
Опааа...

Така кажете си ти проблемите - не дека не ви ги знаеме ... сега одма анти-хакинг мерки ќе ви примениме ...

Затоа јас на корчагинчињата одмна им имам некои промени направено ...
хаха џабе е сето тоа... имаме доста сајтови најдено кои прават ,,бај пас,, да речам и пак се логираш на фб итн.. така да...
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Google [BoT];3963215 напиша:
хаха џабе е сето тоа... имаме доста сајтови најдено кои прават ,,бај пас,, да речам и пак се логираш на фб итн.. така да...
Сите тие сајтови работат преку Proxy Server шо не е баш убо кочи и + не ти е сигурен пасвордо
 
Член од
13 декември 2010
Мислења
102
Поени од реакции
4
Сите тие сајтови работат преку Proxy Server шо не е баш убо кочи и + не ти е сигурен пасвордо
да точно е дека работат преку прокси... али кога не можиш поинаку.. и така е супер :smir:
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Google [BoT];3963233 напиша:
да точно е дека работат преку прокси... али кога не можиш поинаку.. и така е супер :smir:
За кого како :) Сепак друго е да користиш твојт сервер :D
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Опааа...

Така кажете си ти проблемите - не дека не ви ги знаеме ... сега одма анти-хакинг мерки ќе ви примениме ...

Затоа јас на корчагинчињата одмна им имам некои промени направено ...
ја дур бев се заебававме со vncviewer-от уште може тоа сега ? :))))
 
Член од
13 декември 2010
Мислења
102
Поени од реакции
4

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Ги правев и јас овие глупости пред година дена и си играв онаквото со компјутерите, али што корист од тоа? Ништо... Штом некој сајт е блокиран значи не е за посетување од школо. Па научете да живеете без Фејсбук бре, аман... издржете 6 саати без него. Ако треба видеа да гледате по некој предмет ќе ви пушти професорот, нема потреба вие да го цицате интернетот... Фаци ќе сте кога вашиот компјутер нема да е заклучен?

Ама ај вие си знаете најдобро... не сум ја тука да солам памет :) ќе ви го пуштам @Bidikov. :D
Фаци ќе сте кога ќе научите да програмирате и да се разбирате за да научите како точно функционираат компјутерите на на некои од вас тоа ќе ви биде животна пасија ...
 

»gêlê«

Delete!
Член од
17 декември 2010
Мислења
254
Поени од реакции
77
Google [BoT];3963245 напиша:
епа сеаааа :):)

--- надополнето ---


почнаа да го блокираат да немаме пристап :)
Vncviewer сакаш? и да погодам ITAlC нејчиш?
 
Член од
13 декември 2010
Мислења
102
Поени од реакции
4
Фаци ќе сте кога ќе научите да програмирате и да се разбирате за да научите како точно функционираат компјутерите на на некои од вас тоа ќе ви биде животна пасија ...
зошто си сигурен дека никој од нас не програмира или не се разбира од компјутери?

--- надополнето ---

Vncviewer сакаш? и да погодам ITAlC нејчиш?
да VNC сакам, а ITALCOT воопшто не :):) :smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom