Editors

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Editors се британски рок/алтернатив рок/пост панк бенд, а ги спомнуваат и како инди рок. Во Бирмингем, Англија, бендот бил основан од Thom Smith воедно и главниот вокал на бендот, покрај тоа и гитарист. Russel Leetch на бас гитара и Chris Urbanowicz на гитара беа останатите членови на бендот кои се запознале додека учеле во Staffordshire University во 2003 година кога и бендот официјално е формиран. После напуштањето на бендот од страна на Chris Urbanowicz минатата година, Justin Lockey и Elliott Williams му се придружуваат на бендот најмногу заради живите свирки но и имаат учество во снимањето на нивниот четврти албум.



Првичното име на бендот бил (The) Pride, потоа биле познати како Snowfield но без продукциска куќа. Со ова име остануваат се до септември 2004 година кога потпишуваат за Kitchenware Records.
Нивниот дебитантски сингл, излегува на 24 јануари 2005 и набрзо станува стекнува популарност поддржан од локалните и некои познати радија како BBC 6 Music.


Додека нивниот прв албум, The Back Room бил пуштен на 25 јули истата година и заработува огромни импресии и воодушевувања. Бендот истата година прави турнеја комбинирајќи се со уште еден бенд, We Are Scientists.

На крајот на истата таа 2005 тие доживејаа огромен успех и со синглот Munich кој го претставија со поддршка од Franz Ferdinand’s Arena, а истиот официјално излезе 2006 година кога ги искачи на топ 10 листите во Британија.


Јуни, 2007 година, излегува и нивниот втор албум, An End Has A Start во кој спадна и познатата
Smokers Outside the Hospital Doors. Првенчето од овој албум излезе на 18ти јуни истата година во Британија а 8 денови подоцна и во САД. Песната со име исто како и албумот беше пуштена во јавност
на 3ти септември и албумот се прослави и доживеја успех искачивајки се на прво место во Британија.



‘In This Light and on This Evening’, нивниот трет студиски албум, беше пуштен 12ти октомври 2009 година. Во овој албум се осеќаше нагла промена на нивниот стил. Том изјави дека тоа се должи на експериментирањето на бендот и напорот да се направи нешто ново. Прв сингл од овој албум беше Papillon, проследен од You Don’t Know Love. И овој албум инспириран од градот Лондон доби големи признанија и оствари огромен успех.



Четвртиот албум, снимен со новата постава на Editors, The Weight of Your Love офицјално излезе овој овој месец под водство на можеби нивната најпозната нумера A Ton of Love, која излезе во мај оваа година.


Знам дека на форумов има слушатели на ваквата музика, и на овој бенд па би сакал да се развие достојна дискусија. Бендов го претставив малце шаблонски па се надевам со коментарите ќе го разбиеме тоа. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Мене вториот албум ми е најдобар досега. Овој четвртиот сеуште не сум го преслушал.

Едиторс имаа и концерт во Скопје, јас тогаш не бев Македонија, ако некој беше на концертот нека сподели импресии...

 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Звучат добро и во живо
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Jaс сакав да одам на концертот во Kолосеум, картата преефтина беше, но идиотот со гимназиски мозок правеше тест по математика наредниот ден............Сега да се вратам со овој ум, еден КЕЦ со налив в дневник трампам за концертот.
Околу омилен албум, малку дилема ми беше еден период дали првиот или вториот, но чинам дека првиов малку повеќе мерак ми прави, веројатно поради импресиите кога за прв пат имав контакт со бендов. Омилена песна Munich која ја постирал ЕндрУ.
Последниот албум е добар, малку има помек алтернативен звук но со неколку преслушувања ми легна. Поразличен е но горе долу добро склопен.
И да си кажиш момче од кај го заслуша бендот :P
Воедно со Интерпол(баткава од мој потпис) ми се едни од подобрите бендови кои изникнале од поновата сцена. Можеби зборот понова и да не е соодветен бидејќи има повеќе од 10 години изминати, но нека остани така.
Инаку.......
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Сум забораил да те кажам.:D
Да официјално баце turvi е кривецот што ги заслушав овие и не му се лутам. :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Fear of getting older
Stay with me.

It ends with a kiss
It ends with a tear
It ends with the lights up
Bathing our fear...

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ваа е исто добра ногу

 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Една од поомилените :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Еден од најубајте бендови за возење со кола

 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
како ане у нин, ја тука :noze:
ајде дечки, gota love these guys
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ja нема во албумите иако е страшно добра песна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom