"Eј, види го овој..."!

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
"Eј, види го овој сељаков"!
"Еј, оваа гарант е курва"!
"Eј, види го овој, се замишља билдер"
"Eј, види го овој, се цепа додека иде"
"Eј, види му патика селска"
"Eј, види како игра овој"

Коментирате вака? Сте приметиле некој да коментира за вас? Мислам дека ова е само македонски феномен, феноменот на показната заменка! У "иноземство" никој не се замара со тебе, сите си бркаат работа. Толку ли сме желни за да се занимаваме со другите? :)
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Секој втор на улица вика така.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
тоа се вика искомплексиран народ, тоа беше една од причините поради која морав да ја ишишам долгата коса, ми се смачија коментарите за мене во средно школо
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Искрено, ми поминуваат такви мисли низ глава кога ќе видам некој кој личи на описот што го наведе Мистичен, али ретко коментирам на глас. Едноставно има типци кои се уфилмани и кои ми се смешни 8)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
А од кај знаеш дека ти не си му смешен на некого за нешто? Зошто сите мислат дека за нив нема што да се коментира? :)
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Мистичен напиша:
А од кај знаеш дека ти не си му смешен на некого за нешто? Зошто сите мислат дека за нив нема што да се коментира? :)
Не реков јас дека не сум му смешен на некого и дека не треба да коментира за мене ако сака. Нека си коментира - негово право. 8)
Како што мене ми е смешен некој со неговото одење, филмање дека е разбацан тип, фраер, така и јас сигурно некого засмејувам со моите движења и филмања 8)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не реков дека си смешен (барем мене не си ми), туку само како можност дека можеби на некого дека ќе му бидеш. А дискутираме баш за тоa "правото" на коментирање. Право, глупа навика, или? И дали како народ по дифолт сме такви само ние?
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Не мислам дека под дифолт сме такви. Мислам дека секаде го има тоа... Едноставно не можеш а да не искоментираш некоја смешна појава. Еве на пример:
Си седиш у маало пред зграда на клупа. По улицата поминува дреч зелен голф 1, спуштен со дреч зелени бандаши и зелено светло одоздола. Регистерските таблици обвиени со некое флуоресцентно светло, дреч зелени, или жолти навлаки за потпирачот за глава на седиштето, голема налепница O`Neil на задната шофершајбна, CD диск обесен на ретровизорот унатре, отворени прозори и пуштена музика од репертоарот на DJ Krmak, Миле Китич или некој таквки ...... КАКО ДА СЕ ВОЗДРЖИШ ДА НЕ ИСКОМЕНТИРАШ, ИЛИ ПАК ДА НЕ ТИ ПРОЛЕТА НЕКОЈА ОД ФРАЗИТЕ КОИ ГИ НАПИША ПОГОРЕ НИЗ ГЛАВА??? :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Стенмарк е у право со постот, ама Мистичен сигурно мислеше на нешто друго
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Ја би додал само и еден фудбал над наслонувачот на задното седиште - на тоа даската каде се ставаат звучниците (елипсите) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Гижо на што друго мислел Мистичен :?: :? :? :?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Тотално ја утна споредбата или не ми ја сфати поентата.
Зборам на пример за дечко кој има малку поизразени бицепси, ама проаѓа покрај некои двајца "костури на батерии" кои си се тешат на некој начин со "Eј, види го овој, се замишља билдер"!

Или за навистина згоден дечко, дотеран, среден за кого двајца ружни суртуци би рекле: "Eј, види го овој, се замишља манекен".

Е што се замишља де? Дечкото е убав, ама на нив им е криво.

Или згодна девојка, стегната, во кратка сукња и качена на штикли мора да е курва? Ама две ругоби кои имаат вишок килограми и у живот не облекле кратка сукња и не се качиле на штикли ќе ја наречат така. Ќе ја наречат и другите кои на некој начин се чувствуваат загрозено од неа.

Или еве ти најубав пример: седат маалски лузери на клупа, си поминува ново Мercedes CLK низ маалската улица и коментираат: "Еј сељачиште, се цепа!" Е што се цепа де? Си помина најнормално човекот, вас не ве ни виде на лузерската клупа, не па да се цепа. Ама, зависта некако мора да се манифестира...

За коментарите околу тоа кој како бил облечен и што уживаме да бидеме "модни критичари" е друга приказна.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
takvite komentari se skoro sekogas od zavist, ama kaj nas ide pod default, samo ne mi e jasno zosto nemoze da bide obratno,primer glej devojkana e stvarno ubavo oblecena i i stoi suknjata, a izvinete na izraz ama kaj nas najcestiot komentar bi bil: vidi ja drolja se drznala da oblece tolku kratka suknja.Sum protiv vakviot tip na komentari mnogu...
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Е сега се разбравме :D
Такви коментари јас немам. Не сум тип кој е љубоморен на изгледот и успехот на другите. Кај мене нема завист, а следствено и нема такви коментари. А дека постојат такви луѓе кои коментираат постојат и тоа многу.

Кога ќе видам добро граден типац, или добро дотеран си викам. Еј што би сакал да сум и ја вака граден. Треба да повежбам малку.... или еј што добро му стои комбинацијава на типов - треба и ја да си купам и да искомбинирам нешто слично....
За дотерана и згодна женска нема да кажам дроља, али одма ќе си помислам - Их злато колку би сакал да решаваме Котелец у парк на клупа :lol: :lol: :lol: - романтика :lol: :lol: :lol:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Сум забележал луѓе кои коментираат така... како што напиша Мистичен... а Гижо и ја во средно 4-та година имав долга коса и сите ми даваа коментари еј види косава каква ти е дај земи среди ја ишишај ја ова она... али не ми пречеа коментарите и за инает не се шишав, али ме фати некоја точка после завршувањето на средно и кога се запишав на факултет се ишишав... викам дај да се средам.... :lol: :lol:

А инаку и јас коментирам, но во позитивна смисла... пример еј види го овој добра му е косицава или нешто друго.... или еј типкава добри фармерки има (се мисли на добар г'з нели...) :lol: :lol: :lol:

А во негативна смисла да коментирам немам намера т.е. не ми е у стил да викам еј глеј го овој што се замишља и сл.

:lol: :lol:
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Ем сум користел такви фрази, и ем користеле за мене истите, и можеби и погрди. =)))
Типично за нас е тоа.
Еве пред неколку дена, топло лето, бев по шорцеви...саат некаде 8 и нешто приквечерина, требаше да идам на свадба...идам дома, облекувам прикладно одело ова она...двајца тројца седнати некаде пред домот на културата Асном во Гостивар, еден од нив коментира- А бе кога успеа овој сељаков да се пресоблече.

Ми идеше цревата од дупе да му ги извадам, ама јебеш га, брзав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom