Eден ден кога...

Член од
15 април 2009
Мислења
130
Поени од реакции
37
EDEN DEN, KOGA...

Srednoskolecot veli: Eden den, koga ke
zavrsam so skoloto, koga ke se zapisam na fakultet
i ke si zaminam od doma, ke pocnam da uzivam vo
zivotot. Studentot veli: Eden den, koga ke gi
zavrsam studiite i koga ke najdam rabota i svoj stan,
ke pocnam da uzivam vo zivotot. Mladiot bracen par
veli: Eden den, koga ke se vselime vo nasiot dom, koga
ke dobieme napreduvanje na rabota, ke uzivame vo
zivotot. Roditelite velat: Eden den, koga decava ke
porasnat, i koga ke gi otplatime kreditite, ke uzivame
vo zivotot. Smetkovoditelot veli: Koga ke pominat
zavrsnite... Nastavnicite velat: Koga ke zavrsi
skolskata godina... Farmerot veli: Koga ke pomine
zetvata... Programerot veli: Koga }ke zavrsam so
programive... Inzenerot veli: Koga ke zavrsam so
proektov... Pratenikot veli: Koga ke bidam izbran...
Trenerot veli: Koga ke zavrsi sezonata... Postarite
velat: Eden den koga ke se penzionirame...”
Otkako ke im pomine zivotot, site se vrtat
nazad i velat: Samo da mozev ova da go pominuvam
uste ednas, sega znam kako ke postapev: ke se grizev
poveke za sebesi, ke vnimavav na ishranata, ke vezbav
poveke, ke go cenev sekoj den, ke gi sakav site i ke mu
blagodarev na Boga za uspesite sto gi doziveav.”
Edna stara prikazna veli: Si bea pet zabi na
edno drvce. cetiri od niv resija da skoknat. Kolku
zabi ostanaa na drvceto? Najcest odgovor e - edna.
Vtoriot najcest odgovor e - niedna, zatoa sto ednata
zaba ke resi da go sledi mnozinstvoto. No,
vistinskiot odgovor e - pet! Da resite da napravite
nesto i da go napravite toa, se dve razlicni raboti,
Vodacite, vistinskite pobednici na zivotot, se
tie koi ja razgledale situacijata vo koja se nasle,
donesle odluka i prezele akcija! -Ova e Izvadok od knigata od Ed Forman
No dali vi se slucuva i vam da go upotrebuvate toj magicen zbor Eden den.... koga .. ke...
 
А

Александра Д.

Гостин
Не, треба да уживаме и во овие моменти. На пример треба да уживаат родителите додека го отплаќаат кредитот, а не подоцна кога ќе се во години.
Нашиот живот“ е сега, не во иднината или минатото. Треба да научиме да го цениме ова што го имаме. Треба да го цениме секој миг, баш се во животот, се што ни се пружа... :)
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Ми се случува, тоа и ме одржува во живот, пуста надеж... Пардон!., тоа ми го одржува животарењето, не животот. Кај и да е ќе има акција, а своево лажно надевање ќе го претворам во што поцврста одлука.
Ретки се тие толку храбри и интуитивни што делуваат без пуста надеж, само со добро планирање, па и без него, т.е. сум ги видел само во филмови.
Сега па ни на еден не ми текнува.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Така викаат сега,ама старите да се вратат назад пак би го правеле истото, зошто едноставно за да преживееш мора да се прилагодиш на околностите, па животот и не е така краток, мора да мислиш и на утре, а не само на денес.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мене целиот живот ми се сведува на вчера и на еден ден...жалосно е колку ретко и колку малку луѓе ја живеат сегашноста туку се опседнуваат со тоа што било или што ќе биде. Кога лично јас ќе сфатам дека вчера нема да се промени, а утре не можам да го предвидам и почнам сега да работам на себеси, многу поубаво ќе ми биде, али не јас сакам очигледно да бидам заглавена во безвременски простор. Сегашноста е подарок. Не треба да биде еден ден, тоа и тоа, туку треба да биде денес, тоа и тоа. Ама нормативно што убаво знам да напишам, а ништо од тоа не знам да употребам. На сопствена штета нормално.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Vodacite, vistinskite pobednici na zivotot, se
tie koi ja razgledale situacijata vo koja se nasle,
donesle odluka i prezele akcija!

еве ова говори доволно па разгледуваат ситуации и тифозите кои играат кладилница покер и други X-работи па преземаат акција мислејки дека е 'вистинската'(многу е релативна) за потоа истите да се каат:toe:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Си викав така до почетокот на оваа година. Но веќе не. Уживам во секој момент, и иако треба, не ме интересира иднината. Сегашноста е вистината, иднината е нешто неоткриено, сама ќе си дојде.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Си викав така до почетокот на оваа година. Но веќе не. Уживам во секој момент, и иако треба, не ме интересира иднината. Сегашноста е вистината, иднината е нешто неоткриено, сама ќе си дојде.
Многу ме бендиса твојов пост :) Како силно да веруваш во судбина.
Јас никако да се одлучам, или судбина или сила на волјата, нешто измеѓу правам и тоа испаѓа ужасна средина. Се што сум планирал со своја волја испаднало неуспешно освен ако не дошло спонтано. Треба и јас да се помирам еднаш засекогаш, да научам да го ценам ова сега, но како да имам толку гревови на душава што како да ме тераат у неволји за да се искупам... Ај само уште малку...
ОК.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Се она што сме денес, го должиме на вчера, се она што би биле утре, би го должеле на денес, за да уживаш на старост, треба да се помачиш во младоста, би било наивно доколку се препуштиме на сегашноста целосно и не мислиме на иднината, но исто така би било измачување доколку живееме целосно и само за иднината и сме отсутни од сегашноста. Потребна е една златна средина и умереност..........

Многу ме бендиса твојов пост :) Како силно да веруваш во судбина.
Јас никако да се одлучам, или судбина или сила на волјата, нешто измеѓу правам и тоа испаѓа ужасна средина. Се што сум планирал со своја волја испаднало неуспешно освен ако не дошло спонтано. Треба и јас да се помирам еднаш засекогаш, да научам да го ценам ова сега, но како да имам толку гревови на душава што како да ме тераат у неволји за да се искупам... Ај само уште малку...
ОК.
Лука :)
во твојов пост приметувам каење, никогаш не се кај за сопствените постапки каењето не носи ништо позитивно, ниту пак може да измени нешто, планирањето никогаш не носи остварување на испланираното, ова е како непишано правило и сите го почувствувале на своја кожа, немаш гревови така ти се чини:) освен ако не си убил некого :wink:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Многу ме бендиса твојов пост :) Како силно да веруваш во судбина.
Јас никако да се одлучам, или судбина или сила на волјата, нешто измеѓу правам и тоа испаѓа ужасна средина. Се што сум планирал со своја волја испаднало неуспешно освен ако не дошло спонтано. Треба и јас да се помирам еднаш засекогаш, да научам да го ценам ова сега, но како да имам толку гревови на душава што како да ме тераат у неволји за да се искупам... Ај само уште малку...
ОК.
Actually, не верувам во судбина. Туку исто како што ти кажа, и јас скоро се што сум планирал било неуспешно. Затоа не планирам скоро ништо, освен со претходно дадена согласност од страна на другите инволвирани во планот. Така да, не се грижам многу за тоа што ќе биде, едноставно уживам во моментот. И believe me, многу помалку разочарувања имам сега (скоро сведени на минимум). :pipi:

Еден ден кога... Кога ќе дојде тој ден, тогаш ќе му ја мислам. For now, enjoy the moment. :pipi:
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Лука :)
во твојов пост приметувам каење, никогаш не се кај за сопствените постапки каењето не носи ништо позитивно, ниту пак може да измени нешто, планирањето никогаш не носи остварување на испланираното, ова е како непишано правило и сите го почувствувале на своја кожа, немаш гревови така ти се чини:) освен ако не си убил некого :wink:
Сеедно се осеќам ко виновник кога гушам и не знам што да правам со ваков потенцијал каков што имам. Ти знаеш, ти кажав нешто, основното...

Actually, не верувам во судбина. Туку исто како што ти кажа, и јас скоро се што сум планирал било неуспешно. Затоа не планирам скоро ништо, освен со претходно дадена согласност од страна на другите инволвирани во планот. Така да, не се грижам многу за тоа што ќе биде, едноставно уживам во моментот. И believe me, многу помалку разочарувања имам сега (скоро сведени на минимум). :pipi:

Еден ден кога... Кога ќе дојде тој ден, тогаш ќе му ја мислам. For now, enjoy the moment. :pipi:
Секоја сила за време а? Така треба, како што некои востанија биле неуспешни бидејќи биле пред време... Требало ли воопшто да бидат кренати се прашувам? Пардон, не за востанијата туку за себе ова :)
ОК, со среќа френд.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Еден ден кога.... Нема еден ден , тој ден е сега и тука, сега го градиш тој ден . Живеј го вистински ,труди се да имаш многу љубов во себе за се со што доаѓаш во допир , труди се мислата да ти биде таква да можеш гласно да ја изговориш во секој момент ,да го прифатиш лошото како поука за тој ден , радувај се на непријателите од нив можеш многу да научиш , сакај го моментот во кој си .
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Тоа Еден ден.. ме одржува во живот, ми дава сила и мотив за она што го правам во моментот да го направам најдобро што можам и да дадам се од себе.Можеби живеам во илузија дека ќе дојде тој еден ден некогаш и дека тоа што сум си го зацртала ќе се оствари.Но како и да е тоа еден ден ме прави на некој начин посилна и порешителна да направам некои работи денес за да бидам за чекор поблиску до тој еден ден...
Се трудам максимално да уживам во овој денешен ден, но секогаш сум предводена од мислата за еден ден кога...
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Vodacite, vistinskite pobednici na zivotot, se
tie koi ja razgledale situacijata vo koja se nasle,

donesle odluka i prezele akcija!

Ова ме уби!!!

Сега околу темата...Да,за жал го употребувам тоа `еден ден кога` за да си се бодрам самата себеси.Тоа е уствари планирање и фантазирање кое луѓето го прават за да се усреќат себеси.Знам дека треба да го живеам моментот а не тој да ме живее мене и да го пропуштам бидејќи живеам за нешто замислено да ми се случи ама едноставно тоа е животот,мечтаеме за нештата кои сигурно нема да се случат како што сме ги планирале!Се депримираме ако не се случат,среќни сме кога ќе се случи повеќе од очекуваното that's just the way is....:pipi:
 
M

MIL

Гостин
Еден ден кога ќе успеам се што сум се замислил ќе бидам најсреќниот човек во цела планета :back:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom