DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Izgleda ke chekam na drug film, kako za inaet go stavi ovoj film :)

Uste ova, vakvi filmovi koj mozat razlicno da se sfatat od razlicni luge, podobro i da ne se stavat na temava, rezultiraat samo so beskajna debata, eve kako primer nekolku strani ponazad, jas i Kulen nesto si debatirame, i Kulen avtomatski poet stana :pos: (ne se luti Kulo), i posle 2-3 citiranja od dvete strani, malce i na inaet se udira, inaet od tipot "kako ne go sfakas ova VAKA, nego go sfakas ONAKA, a ne e ONAKA, VAKA E!!!"

Fight Club beshe super film za debata, mnogu kratko vreme mu dadovte vie moderatorite :)
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Баш и јас исто сакав да предложам...
Оставајте ги филмовте малце повеќе,оти па секако нема којзнае колку овакви "неразбирливи" филмови.
 
I

Intex

Гостин
Одличен филм, со еден сублиманили кои ги барав, читав за нив откога го гледав, сега ми се заборавени каде баш беа, ама мање битно. Плус и има дарк фотографија, и доста комплицирано е прикажан, ама сепак сфатлив. Делот со патувањето низ времето им е лошо среден, ама сепак оправдано, не се астро-физичари сценаристите ебаго.

Donnie: Why do you wear that stupid bunny suit?
Frank: Why are you wearing that stupid man suit?

Епик!

@Крејзи Појол

Не се љутам, друже, мада овој и нема многу начини на интерпретирање.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.362
Поени од реакции
4.884
Јее конечно да се погоди филм што го имам гледано.. ќе пишам деновиве мислење пошо моментално ми е мака, а и не е толку едноставно..:smir:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Воопшто не ми се свиѓа филмов, досаден е, го тупи до даска, демек направен за “размислување и развивање некои теории“, ама за мене е еден од најглупите филмови што ги имам гледано. Последните 15 минути не ги ни догледав, не можев да издржам...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.400
Поени од реакции
58.298
Izgleda ke chekam na drug film, kako za inaet go stavi ovoj film :)

Uste ova, vakvi filmovi koj mozat razlicno da se sfatat od razlicni luge, podobro i da ne se stavat na temava, rezultiraat samo so beskajna debata, eve kako primer nekolku strani ponazad, jas i Kulen nesto si debatirame, i Kulen avtomatski poet stana :pos: (ne se luti Kulo), i posle 2-3 citiranja od dvete strani, malce i na inaet se udira, inaet od tipot "kako ne go sfakas ova VAKA, nego go sfakas ONAKA, a ne e ONAKA, VAKA E!!!"

Fight Club beshe super film za debata, mnogu kratko vreme mu dadovte vie moderatorite :)
Не го ставив за инает имав најавено дека е на ред. Овие филмови се идеални за темава, дебата е тоа што се бара. Сигурно нема да го ставиме Хари Потер и сите да се радуваме на неговите авантури. Работата е да има различни мислења. На темава идат филмови за кои обично користиме многу спојлери и заради тоа тешко ни оди дискусијата. Овде, отворено за се. Овие се типично такви филмови, за се друго во Генерална дискусија.

И жали се на профил кај мене, вечно си незадоволен мајку му :)

Воопшто не ми се свиѓа филмов, досаден е, го тупи до даска, демек направен за “размислување и развивање некои теории“, ама за мене е еден од најглупите филмови што ги имам гледано. Последните 15 минути не ги ни догледав, не можев да издржам...
Си го пропуштила делот во кој се си доаѓа на свое место :smir:

Штом ќе ми остане време ќе пишам за филмот.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.004
Поени од реакции
7.575
Филмот е закон а песната е исто
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.408
Поени од реакции
6.028
Од филмот само горе споменатата песна ми остана во сеќавање,кога сум депресивен редовно си ја пуштам во позадина....
всушност прво знаев за песната па заради неа и го гледав филмот.

И што да искоментирам,да не беше филмскава индустрија "не ќе знаевме" дека лицата со шизофренија се "кул" и дека преку нивните светогледи, животни приказни и се она што им се мота во глава, ние ќе го промениме мислењето за светот,опшеството и се поврзано со тоа. За разлика од филмов , во Прекрасниот ум( продолжи со читање на свој ризик ако не го имаш гледано филмот) таму ни беше прикажано како може да се живее(и во и вон буквална смисла да се живее) со болеста и да се успее во животот.

--- надополнето ---

и еден тотален оф топик -
незнам зошто жанрот драма/ трилер - мистерија не се укине ? Која е поентата на сите филмови од ваков тип кога на крај завршуваат со -се што си гледал уствари му се мотало во глава.
Без разлика во каков редослед ги гледате дали прво поновите или прво постарите од ваков тип ,тие што ке ги гледате втори испаѓаат како веќе видени. Фак ит ,исти крај како кај романтичнине комедии.(се разбира во различен контекст)
 
I

Intex

Гостин
Од филмот само горе споменатата песна ми остана во сеќавање,кога сум депресивен редовно си ја пуштам во позадина....
всушност прво знаев за песната па заради неа и го гледав филмот.

И што да искоментирам,да не беше филмскава индустрија "не ќе знаевме" дека лицата со шизофренија се "кул" и дека преку нивните светогледи, животни приказни и се она што им се мота во глава, ние ќе го промениме мислењето за светот,опшеството и се поврзано со тоа. За разлика од филмов , во Прекрасниот ум( продолжи со читање на свој ризик ако не го имаш гледано филмот) таму ни беше прикажано како може да се живее(и во и вон буквална смисла да се живее) со болеста и да се успее во животот.

--- надополнето ---

и еден тотален оф топик -
незнам зошто жанрот драма/ трилер - мистерија не се укине ? Која е поентата на сите филмови од ваков тип кога на крај завршуваат со -се што си гледал уствари му се мотало во глава.
Без разлика во каков редослед ги гледате дали прво поновите или прво постарите од ваков тип ,тие што ке ги гледате втори испаѓаат како веќе видени. Фак ит ,исти крај како кај романтичнине комедии.(се разбира во различен контекст)
Од кога тоа Дони беше шизофреничар? о.0
Блескав ум е сосем друго нешто, таму се работи за лик кој навистина имаше шизофренија, а овде беше сосем поразлично, и после гледањето не сме свесни дали Дони беше шизоф, сепак има и на едната и на другата страна од приказната pros and cons, и плус се обработуваат теми од областа паранормала, физика, метафизика, и то.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.408
Поени од реакции
6.028
Од кога тоа Дони беше шизофреничар? о.0
Блескав ум е сосем друго нешто, таму се работи за лик кој навистина имаше шизофренија, а овде беше сосем поразлично, и после гледањето не сме свесни дали Дони беше шизоф, сепак има и на едната и на другата страна од приказната pros and cons, и плус се обработуваат теми од областа паранормала, физика, метафизика, и то.
The bartender says "we don't serve time-travelers here". A time-traveler walks into a bar.

трето нема.

A пошто е филм кој може секој различно да си го интерпретира,кога го гледав пред 3-4 години ,тоа ми беше најлогично.Плус дечкото е во најубавите години за шизофренија :).
*беше.

а кога ке подразмислам секој филм може различно да се интерпетира,пошто последно време играме само на таа карта,различното интерпетирање на филмовите.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Од кога тоа Дони беше шизофреничар? о.0
Блескав ум е сосем друго нешто, таму се работи за лик кој навистина имаше шизофренија, а овде беше сосем поразлично, и после гледањето не сме свесни дали Дони беше шизоф, сепак има и на едната и на другата страна од приказната pros and cons, и плус се обработуваат теми од областа паранормала, физика, метафизика, и то.
Ти Крис од Into The Wild го напрај шизофреничар, а се буниш за Дони.:icon_lol:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.400
Поени од реакции
58.298
Zeegerman, не можеш да споредуваш биографска приказна со Sci-fi/Time Travel трилер мистерија. Точно дека многу филмови функционираат на копирање на успешните како DD, но и понатаму одвреме навреме ќе се појави по некое уникатно дело.

Јас го гледав DD два пати, еднаш кино верзијата и потоа director's cut, затоа што прочитав дека таму се појасни работите, и така и беше. Покрај некои екстра сцени и измени, во втората верзија излегуваат и цитатите од книгата на старата жена во филмот, во кои се објаснети принципите на time travel-от и контурите на она што се случува. Не се работи за шизофренија во случајов, но повеќе за тоа утре, доцна е... :)
 
I

Intex

Гостин
The bartender says "we don't serve time-travelers here". A time-traveler walks into a bar.

трето нема.

A пошто е филм кој може секој различно да си го интерпретира,кога го гледав пред 3-4 години ,тоа ми беше најлогично.Плус дечкото е во најубавите години за шизофренија :).
*беше.

а кога ке подразмислам секој филм може различно да се интерпетира,пошто последно време играме само на таа карта,различното интерпетирање на филмовите.
Најубави години за шизофренија? Мх, мх, не.

Ај дај видео од цитатот ако имаш, така не ми е јасен баш. (знам англиски, не ја разбирам конотацијата)
Ти Крис од Into The Wild го напрај шизофреничар, а се буниш за Дони.:icon_lol:
Крис и беше шизоф. Да не одиме оф-топик, ама тврдам дека беше.
Zeegerman, не можеш да споредуваш биографска приказна со Sci-fi/Time Travel трилер мистерија. Точно дека многу филмови функционираат на копирање на успешните како DD, но и понатаму одвреме навреме ќе се појави по некое уникатно дело.

Јас го гледав DD два пати, еднаш кино верзијата и потоа director's cut, затоа што прочитав дека таму се појасни работите, и така и беше. Покрај некои екстра сцени и измени, во втората верзија излегуваат и цитатите од книгата на старата жена во филмот, во кои се објаснети принципите на time travel-от и контурите на она што се случува. Не се работи за шизофренија во случајов, но повеќе за тоа утре, доцна е... :)
И јас го имам гледано director's cut, и да, се работи за тајм травел, ама убер нелогичен.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Се кладам дека никој го нема изгледано ова. :)
Немојте. Мислам ми го уништи и Дони. Ќе го изгледам утре DD пак, сум заборавил многу нешта, години се во прашање. Мада знам многу позитивни впечатоци ми има оставено.

Fight Club beshe super film za debata, mnogu kratko vreme mu dadovte vie moderatorite :)
Сепак на време. First rule of the fight club is not to talk about the fight club. Јас кој го имам изгледано 7 пати, носам таков аватар не пишав, си го испоштував правилото ама никој не примети. :(

Срање филм, у глобала.
Хехе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom