Drzavni sluzbenici

Член од
15 април 2019
Мислења
1.096
Поени од реакции
1.556
Sakam da polagam za drzaven sluzbenik. Dali nekoj gi ima odgovoreno prasanjata za popaganje na ispit za drzaven sluzbenik? Pomosh i soveti i se vo vrska nacinot na polaganje i celokupnata postapka za izbor na drzaven sluzbenik.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Негде 2007 беше кога полагав......министерство за економија мислам беше на компјутерите имаше XP....за некои директорски места хахахахх сите внатре со некои врски, јебо те испит сите по максимум поени извадиле сигурно.....ништо од директорската позиција јбг :D
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.584
Поени од реакции
34.990
Прашањата веќе ти се дадени, веќе ги имаш, па фино лепо ќе си се наоружаш со материјал и ќе си седнеш ќе си ги одговориш, при тоа со самото одговарање, ќе ти останат во глава, па после тоа не мораш да ги учиш на памет како прваче.

Што ти треба
- Устав на Р. Македонија
- Изборен законик
- Закон за државни службеници
- Закон за работни односи
- Закон за пратеници
- Закон за Собрание
- Закон за односи меѓу заедници
- Закон за Влада
- Деловник на Собрание
- Закон за организација на органите на државна управа
- Закон за судови
- Закон за судски совет
- Закон за народен правобранител
- Закон за локална самоуправа

Не е тоа квантна физика, 50% од прашањата веќе го знаеш од она што не трујат секојдневно на ТВ, од тоа што веќе го читаш, евентуално прочитај ја темата „Случувањата во Македонија“ :vozbud:
И после тоа административците ќе скокаат дека им се префрла дека се не работници, џеболебари, нишај врата, земај плата. А не сакаат дури ни да седнат да прочитаат.
Европо, еве не, доаѓаме.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Прашањата веќе ти се дадени, веќе ги имаш, па фино лепо ќе си се наоружаш со материјал и ќе си седнеш ќе си ги одговориш, при тоа со самото одговарање, ќе ти останат во глава, па после тоа не мораш да ги учиш на памет како прваче.

Што ти треба
- Устав на Р. Македонија
- Изборен законик
- Закон за државни службеници
- Закон за работни односи
- Закон за пратеници
- Закон за Собрание
- Закон за односи меѓу заедници
- Закон за Влада
- Деловник на Собрание
- Закон за организација на органите на државна управа
- Закон за судови
- Закон за судски совет
- Закон за народен правобранител
- Закон за локална самоуправа

Не е тоа квантна физика, 50% од прашањата веќе го знаеш од она што не трујат секојдневно на ТВ, од тоа што веќе го читаш, евентуално прочитај ја темата „Случувањата во Македонија“ :vozbud:
И после тоа административците ќе скокаат дека им се префрла дека се не работници, џеболебари, нишај врата, земај плата. А не сакаат дури ни да седнат да прочитаат.
Европо, еве не, доаѓаме.
Ама како така, ти не знаеш колку е стресна државната работа....за испитов пак ич да не ни почнуваме со муабет :(
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.584
Поени од реакции
34.990
Ама како така, ти не знаеш колку е стресна државната работа....за испитов пак ич да не ни почнуваме со муабет :(
И во Европа вака државните службеници ги барале на готово одговорени прашањата.
Мајка му на Ханс од Данска, искршила 3 телефони додека фати врски нејзиниот Ханс да го запослат на државна цицка.
Татко му на Штефан од Германија платил 5 сметки по ресторани да ги најаде и напие лицата задолжени за полагање на државниот испит.
Мајка и на Софи од Финска била прва братучетка на фризерката на сестра и од золва на раководителката во одделението за човечки ресурси, па без никаков проблем добила бланко ветување дека „работата е веќе завршена“ :vozbud:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.479
Поени од реакции
58.742
Sakam da polagam za drzaven sluzbenik. Dali nekoj gi ima odgovoreno prasanjata za popaganje na ispit za drzaven sluzbenik? Pomosh i soveti i se vo vrska nacinot na polaganje i celokupnata postapka za izbor na drzaven sluzbenik.
М**** и е***те на Македонија.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.739
Поени од реакции
5.009
И во Европа вака државните службеници ги барале на готово одговорени прашањата.
Мајка му на Ханс од Данска, искршила 3 телефони додека фати врски нејзиниот Ханс да го запослат на државна цицка.
Татко му на Штефан од Германија платил 5 сметки по ресторани да ги најаде и напие лицата задолжени за полагање на државниот испит.
Мајка и на Софи од Финска била прва братучетка на фризерката на сестра и од золва на раководителката во одделението за човечки ресурси, па без никаков проблем добила бланко ветување дека „работата е веќе завршена“ :vozbud:
78
Serbia
17,555
World[n 1]
16,779
7916,167
80
Brazil
16,154
8115,709
8215,440
8315,105
84
Palau
14,952
8514,943
Ова е нашата група за споредба.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.293
Поени од реакции
9.887
Бре бре, сезнајковци тешки:facepalm:..убаво си постави девојчето прашање, што се правите толку сите умни??
Сигурно сте заборавиле кога вие сте полагале за нешто:P
Од вакви сеирџии ни пропадана државава:(
 
Последно уредено:
Член од
15 април 2019
Мислења
1.096
Поени од реакции
1.556
Прашањата веќе ти се дадени, веќе ги имаш, па фино лепо ќе си се наоружаш со материјал и ќе си седнеш ќе си ги одговориш, при тоа со самото одговарање, ќе ти останат во глава, па после тоа не мораш да ги учиш на памет како прваче.

Што ти треба
- Устав на Р. Македонија
- Изборен законик
- Закон за државни службеници
- Закон за работни односи
- Закон за пратеници
- Закон за Собрание
- Закон за односи меѓу заедници
- Закон за Влада
- Деловник на Собрание
- Закон за организација на органите на државна управа
- Закон за судови
- Закон за судски совет
- Закон за народен правобранител
- Закон за локална самоуправа

Не е тоа квантна физика, 50% од прашањата веќе го знаеш од она што не трујат секојдневно на ТВ, од тоа што веќе го читаш, евентуално прочитај ја темата „Случувањата во Македонија“ :vozbud:
И после тоа административците ќе скокаат дека им се префрла дека се не работници, џеболебари, нишај врата, земај плата. А не сакаат дури ни да седнат да прочитаат.
Европо, еве не, доаѓаме.
I ti falat uste zakonici
Pozdrav i sekoe dobro
Автоматски споено мислење:

Бре бре, сезнајковци тешки:facepalm:..убаво си постави девојчето прашање, што се правите толку сите умни??
Сигурно сте заборавиле кога вие сте полагале за нешто:P
Од вакви сеирџии ни пропадана државава:(
Ne be jas ja upropastiv drzavata :(
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.162
Sakam da polagam za drzaven sluzbenik. Dali nekoj gi ima odgovoreno prasanjata za popaganje na ispit za drzaven sluzbenik? Pomosh i soveti i se vo vrska nacinot na polaganje i celokupnata postapka za izbor na drzaven sluzbenik.
некои документи што можеби ги имаш, ги најдов на страната на АА.

И прашања од општ и стручен дел. Веројатно ќе оформиш една слика, кои области треба да ги прочиташ/совладаш

Ако не ти е ова прашањето, пробуричкај на страната на Агенцијата, можеби ќе најдеш нешто повеќе.
посебно делот долу ево за вработување. Со лесно
Автоматски споено мислење:

Ne be jas ja upropastiv drzavata :(
да, не се тоа овие криминалци, лопови и лажови од политичари и партии, не се тоа олигарсите од рекет и транзициските и пост транзициски лопови итн...ти си виновна за падот на државата. Абе свиркај си, има секакви, нек ти плукнат под пенџер
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.292
Мислам дека е редно време да се прекине со мачкање очи и препправање и да нема никакви испити и тестови за државните службеници.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.668
Смешки се тие тестови, пред скоро 10 години ги полагав, 100/100 без никакво учење, се тоа треба да знаеш од општа култура.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.363
Поени од реакции
1.831
dzabe ke polagas jas poloziv 2013 ako nema s luge nisto od rabotata mizi asan da ti baam
i da im ebam sve na drzavnite sluzenici za koj kur plakam eban danok za da cekam cel saat za da mi izvadat eden staz od penzisko i bar da mi e tocen mi fali godina dena sigurnoo za koj kur plakam danok sve im ebam ajt
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.096
Поени од реакции
1.556
a zosto nekoj polagaat za administartiven sluzbenik nekoj administrativen upravitel a nekoj intervju? Od sto zavisi toa?
Inace jas ne ispolnivam uslovi za polaganje.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
a zosto nekoj polagaat za administartiven sluzbenik nekoj administrativen upravitel a nekoj intervju? Od sto zavisi toa?
Inace jas ne ispolnivam uslovi za polaganje.
Епа зависи кој колку „набил“ од „вредното“ работно искуство во државна администрација. Некои се таму со години па полагаат за унапредување.
Имаш помлад соработник, соработник, виш соработник, па иде советник.
Се разликува нивната плата за „фантастични“ 1000 денари или така некако.
Само колку очекуваш да биде платата за толку многу „вредни“ личности.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom