Dream Theater

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
S

smexy

Гостин
Не дека се перчам али им го даунлоудирав новиот (Блек Клаудс & Силвер Лајнингс) албум месец од кога официјално искочи, и не реков дека има лоши песни, Каунт оф Таскани е ремек дело, а исто и Најтмер ту Римембер, ти викам дека откога си отиде Шеринијан(Фалинг то Инфинити) го губат фјужн/прог звукот и повеќе добиваат некојси треш саунд со примеси на поп-рок, шо не е толку лошо бидејќи сеуште остануваат уникатни. Не ми беше поентата да кажам дека се продале или дека не се повеќе добри, само викам дека повеќе ми годеше звукот шо го имаа со Шеринијан.
Systematic Chaos треш?
Освен Constant Motion 1-2 рифа,треш нема у тој албум.
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Systematic Chaos треш?
Освен Constant Motion 1-2 рифа,треш нема у тој албум.
Не реков дека е треш, реков дека добива треш саунд, субјективно мислење ипак.
Поентата ми беше дека повеќе ми се свиѓаат старите албуми, иако и новите ги слушам.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
новата песна некако не ми легна, потпросечно дури, ќе видеме за албумо у септември, само да не се повтори Black clouds, ич го нејќам тај албум
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Го ислушав и новиов албум.
Еве неколку години ги слушам и се уште не можамд а го сварам пејачон. Невероватно колку ми ги усерува сите песни со пискавливиот глас...мое лично мислење ама би сакал да го сменат.
 
S

smexy

Гостин
Го ислушав и новиов албум.
Еве неколку години ги слушам и се уште не можамд а го сварам пејачон. Невероватно колку ми ги усерува сите песни со пискавливиот глас...мое лично мислење ама би сакал да го сменат.
LaBrie имаше феноменален глас пред да ги сјебе гласните жици.
Ретко добар беше вокалниот дел на Awake.
После операцијата...не баш.
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53

Е ај ќе се заебаваме.:D
Ретко кој може да прави кавер на Дрим.. Ова е повеќе од кавер.
--- надополнето: Oct 9, 2011 9:26 AM ---
Инаку го преслушав новиот албум A Dramatic Turn of Events и баш сум задоволен од него. Ме интересира што мислите за Mike Mangini. Јас мислам дека совршено се вклопи во бендот, посебно ми се допаѓаат неговите комбинации со Rudess пијано + бубањ.

Инаку Lydia и јас не го обожавам LaBrie многу, ама сепак поштувам. Воопшто не е лесно да се пее на хармонијата што ја нуди Dream Theater.

Сега за сега ова ми е некако најдобро од новиот албум
 
S

smexy

Гостин
Партитурите за бубањот во албумот ги пишуваше Петручи бидејќи во времето кога го компонираа албумот Мангини сеуште не беше во тимот.
Така да, дури од следниот албум ќе го чуеме Мангини како што треба.
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Не сум запознаен со тоа. Сепак тоа и не е така едноставно, сигурно бубњар како што е Мангини нема да остави бубањот да биде комплет дело на Петручи. Баш тие комбинации бубањ и пијано се нешто ново во албумот и мене лично супер ми звучат. Здравје, следниот албум ќе го каже своето.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Да ја живнам темава. Воедно да ги пофалам децава од Прилепа града.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.132
Dream Theater
10 ч. ·

We are thrilled to announce the return of drummer Mike Portnoy to Dream Theater! We will be going into the studio to begin working on our 16th studio album and the first with MP since 2009’s Black Clouds & Silver Linings!



Оу је!

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Dream Theater
10 ч. ·

We are thrilled to announce the return of drummer Mike Portnoy to Dream Theater! We will be going into the studio to begin working on our 16th studio album and the first with MP since 2009’s Black Clouds & Silver Linings!



Оу је!

Го очекував враќањево искрено нз оти. Вака ги личи комплетни. Не дека Маngini беше за фрлање, страшен тапанар.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.132
Го очекував враќањево искрено нз оти. Вака ги личи комплетни. Не дека Маngini беше за фрлање, страшен тапанар.
Најчесто птицата си се враќа во јатото, видено во многу случаеви: Брус Дикинсон во Мејден, Халфорд во Џудас Прист, Ози во Блек Сабат, Гилан во Дип Парпл итн...

Кога замина Портној а дојде Манчини баш разговарав со другар и му викав дека не е тоа тоа без него, а он ми викаше дека Манчини е исто така одличен тапанар, може дури и подобар од Портној. Му реков тогаш, абе и Павароти е подобар пејач од Мик Џегер па не е исто него да го ставиш на место на Џегер во Стоунси. Така да сега ваљда ќе можам да ги гледам во живо со Портној и да ги чкртнам од бакет листа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom