Dom za stari lica - da ili ne

Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Ме интересира кој ќе се грижи за @Tyrael на стари години кога нема да има свои чеда да му мењаат пелени, а да смениме нешто во системот не сме мотивирани или спремни.
Самиот јас. Ако е некој стар не значи дека е и неспособен. Туку поголем дел од луѓето се научени само да кукаат и да се жалат.

А тоа дека ќе носам пелени на стари години, мало морген.
 
Член од
12 август 2021
Мислења
8
Поени од реакции
5
Самиот јас. Ако е некој стар не значи дека е и неспособен. Туку поголем дел од луѓето се научени само да кукаат и да се жалат.

А тоа дека ќе носам пелени на стари години, мало морген.
Може нема, ќе видиш што ќе те снајде.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Самиот јас. Ако е некој стар не значи дека е и неспособен. Туку поголем дел од луѓето се научени само да кукаат и да се жалат.

А тоа дека ќе носам пелени на стари години, мало морген.
Ти не можеш да знаеш каков ќе бидеш на стари години. Се мења дури и менталниот склоп, луѓе кои се однесувале цврсто и со слични ставови како тебе, одеднаш се фаќаат за секоја можност, сламка за спас, да се проживее ден,два, недела месец повеќе..... Додека не отидеш во Бразил, нема шанса да знаеш колкав е Амазон, така и со староста, кога ќе бидеш стар тогаш ќе знаеш каков си!
А дека ќе си мењаш сам пелени, мало морген. Јас два месеци се мачев со нерв, едвај одев! Не можав да се свртам во кревет не пак нормално да спијам и таква состојба одма ти влијае и на комплетната способност и подвижност. Он на 80+ ќе правел акробации со мењање пелени, ха ха. Дај боже да не дојде до тоа!
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Ти не можеш да знаеш каков ќе бидеш на стари години. Се мења дури и менталниот склоп, луѓе кои се однесувале цврсто и со слични ставови како тебе, одеднаш се фаќаат за секоја можност, сламка за спас, да се проживее ден,два, недела месец повеќе..... Додека не отидеш во Бразил, нема шанса да знаеш колкав е Амазон, така и со староста, кога ќе бидеш стар тогаш ќе знаеш каков си!
А дека ќе си мењаш сам пелени, мало морген. Јас два месеци се мачев со нерв, едвај одев! Не можав да се свртам во кревет не пак нормално да спијам и таква состојба одма ти влијае и на комплетната способност и подвижност. Он на 80+ ќе правел акробации со мењање пелени, ха ха. Дај боже да не дојде до тоа!
Реков нема да носам пелени, а ако не носам нема ни да ги мењам нормално. Луѓе со слични ставови како мене не се јас и јас не сум они. Така да те молам без правење споредби со некои си луѓе.

Како ми се пушти ко да реков дека Вулверин ќе станам на 80 години.
 
Член од
12 август 2021
Мислења
8
Поени од реакции
5
Реков нема да носам пелени, а ако не носам нема ни да ги мењам нормално. Луѓе со слични ставови како мене не се јас и јас не сум они. Така да те молам без правење споредби со некои си луѓе.
Ти што мислиш дека ќе правиш и што живот ќе те натера да правиш се две различни работи. Џабе силење кога си способен, ќе си видиш од што си направен кога ќе дојде тешкото.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Самиот јас. Ако е некој стар не значи дека е и неспособен. Туку поголем дел од луѓето се научени само да кукаат и да се жалат.

А тоа дека ќе носам пелени на стари години, мало морген.
Убаво ти викаат, размисли, препорака две деца да си направиш у случај едното да отиде негде да си имаш бекап, вујко ми 3 направи паметен човек. Стари години ко ќе почнат болестите, дименции, нема ни да знаеш дека носиш пелени. А можеби до тогаш ќе изникне по некој убав старечки дом кај шо ќе играме шах и персонал ќе ни мења пелените, а може нашиве деца ќе им текне и со пензиско здравствено у пакет да си уплаќаат и за дом и гробно место. А крематориум е најпрактично, ама како 40 дена ќе ти праат ако пепелта ти ја развеат од некоја планина?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Самиот јас. Ако е некој стар не значи дека е и неспособен. Туку поголем дел од луѓето се научени само да кукаат и да се жалат.

А тоа дека ќе носам пелени на стари години, мало морген.
taka de,vo pravo si ako tvojata rabota so utrinsko kafe e vo papuci,pa potoa 2-3 kruga vo patiki vo nekoja bivsa JNA rakotvorba,i potoa na fejzbuk i reklama 5 i nekoj potpis i odenje doma, aj da te vidam da si nekoj od onie so lopata na ramo za korka suva leb vo Makedonija pat ili nekoj rudnik,dali i ke docekas da ostaris za da ti menja nekoj peleni ili ke otides na #vreme#.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
А крематориум е најпрактично, ама како 40 дена ќе ти праат ако пепелта ти ја развеат од некоја планина?
40 или што ти знам какви уште дена не верувам у тие ствари и не се ни замарам со истите. Инаку да повеќе сум за пепел отколку закопување.

taka de,vo pravo si ako tvojata rabota so utrinsko kafe e vo papuci,pa potoa 2-3 kruga vo patiki vo nekoja bivsa JNA rakotvorba,i potoa na fejzbuk i reklama 5 i nekoj potpis i odenje doma, aj da te vidam da si nekoj od onie so lopata na ramo za korka suva leb vo Makedonija pat ili nekoj rudnik,dali i ke docekas da ostaris za da ti menja nekoj peleni ili ke otides na #vreme#.
Поверојатно е дека ќе скинам конци во некоја опасна авантура. Така што не си баш далеку со ова дека нема дочекам старост.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Реков нема да носам пелени, а ако не носам нема ни да ги мењам нормално. Луѓе со слични ставови како мене не се јас и јас не сум они. Така да те молам без правење споредби со некои си луѓе.

Како ми се пушти ко да реков дека Вулверин ќе станам на 80 години.

На тие години нема ни да сетиш кога си ги наполнил гаќите додека не ти замириса, сакал ти да носиш пелени или не кога тогаш, ако те стегне маката ќе мораш ако не бидеш во состојба ниту сам до тоалет да отидеш. Единствено ако не сакаш во лајна и урина да седиш или да ги сееш по соба низ панталони. Телото старее и се менува низ годините, ама ти очигледно мислиш дека ако доживееш длабока старост ќе можеш како сега што функционираш исто дека и тогаш ќе можеш.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
На тие години нема ни да сетиш кога си ги наполнил гаќите додека не ти замириса, сакал ти да носиш пелени или не кога тогаш, ако те стегне маката ќе мораш ако не бидеш во состојба ниту сам до тоалет да отидеш. Единствено ако не сакаш во лајна и урина да седиш или да ги сееш по соба низ панталони. Телото старее и се менува низ годините, ама ти очигледно мислиш дека ако доживееш длабока старост ќе можеш како сега што функционираш исто дека и тогаш ќе можеш.
:facepalm:
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Поверојатно е дека ќе скинам конци во некоја опасна авантура.
А шо ако у авантурата преживееш ама со крцната кичма и после во количка плус алцхајмер те фати, а дете немаш ни едно пелените да ти мења?
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
А шо ако у авантурата преживееш ама со крцната кичма и после во количка плус алцхајмер те фати, а дете немаш ни едно пелените да ти мења?
Ако не умрам ќе се изрегенерирам целосно и ќе продолжам најнормално со животот.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ако не умрам ќе се изрегенерирам целосно и ќе продолжам најнормално со животот.
Ама забораваш дека имаш алцхајмер, значи веќе кај тебе почнува евидентно, регенерацијата е ментална вештина, а ти со алцхајмерот ќе заборавиш дека си знаел како тоа се прави и ќе си останеш у количка, сам, тажен дека немаш дете да те прошета и пелените да смени. Всушност тажен нема да си дека нема ни да знаеш кој си и кај си, ама тажна ќе биде сликата, со несменета пелена.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Ама забораваш дека имаш алцхајмер, значи веќе кај тебе почнува евидентно, регенерацијата е ментална вештина, а ти со алцхајмерот ќе заборавиш дека си знаел како тоа се прави и ќе си останеш у количка, сам, тажен дека немаш дете да те прошета и пелените да смени. Всушност тажен нема да си дека нема ни да знаеш кој си и кај си, ама тажна ќе биде сликата, со несменета пелена.
Изгледа не разбра што напишав. Ај да видам дали ќе ти текне.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Изгледа не разбра што напишав. Ај да видам дали ќе ти текне.
Не е битно тоа, мене ми е да во секое реплицирање потенцирам дека нема да имаш дете да те чува, па затоа ќе ти треба старечки дом. Инаку знам кои животни се регенерираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom