Diabetes Mellitus

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Me интересира, што е финтата со јајцата? Значи се забрануваат повеќе од 3 јајца неделно, а од 10-12 јајца месечно. Дали забраната е само поради холестеролот и дали ако холестеролот е добро, јајцата можат да бидат вклучени повеќе пати во месецот?
 
H

HITCH

Гостин
За десет дена откриени 40 нови дијабетичари!!!

Високо ниво на шеќер во крвта или дијабетес било утврдено кај 40 од 700 прегледани граѓани со бесплатните мерења на шеќерот, организирани од Сојузот на здруженија на граѓани со дијабетес во изминатите 10 дена. Шеќер се мереше во Битола, Велес, Куманово, Штип и во Тетово

Во Македонија се регистрирани повеќе од 100 илјади лица со дијабетес, но лекарите велат дека бројот е многу поголем.

Дијабетес е состојба во која телото има проблеми во контролирањето на нивото на гликозата (шеќер) во крвта. Се јавува кога телото не произведува доволно инсулин или произведениот инсулин не дејствува како што треба. Тоа доведува до зголемено ниво на гликоза во крвта и до дијабетес. Симптоми вообичаени за сите типови дијабетес се: замор, зголемена жед, често мокрење, главоболки, грчеви во нозете, зголемен глад.

Она што загрижува е паѓањето на старосната граница, односно се повеќе млади имаат проблеми со дијабетес.
 

Veliki

Personal Wellness Coach
Член од
17 јануари 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dokolku seuste imas problem so dijabet, kontaktiraj me za da ti pomognam.
 

GoranD

Personal Wellness Coach
Член од
7 декември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Решението во начинот на исхрана.
 

GoranD

Personal Wellness Coach
Член од
7 декември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Да беше така лесно колку да се каже.
Така е и звучи лесно и едноставно :) Важно е да имаш некој што ќе ти помогне, ќе те научи и ќе те истренира правилно да се храниш, а тоа да ти влезе во секојдневна навика.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
31
Поени од реакции
2
Jas go pobediv dijabetot tip 2 poslednata krvna analiza mi pokaza 4,8 edinici stoe vo ramkinanormala .moram da napomenam deka ne koristev insulin niti pak druga medikamentozna terepija..Samo dieto trepija po ruski recept .i jadev se .Duri mojta maticna doktork s ecudese . sega treba da reguliram nivo na masti is enedvam krvata slika vo dwkemvrike mi bide po kvalitetena
 
Член од
19 ноември 2010
Мислења
47
Поени од реакции
11
пред некој ден правев крвна слика, нивото на шеќер ми беше 6.1
нормално е тоа?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
пред некој ден правев крвна слика, нивото на шеќер ми беше 6.1
нормално е тоа?
До 6.5 е горната граница. Значи нема потреба да се грижиш иако најдобро е околу 5 да се движи. Можеби претходните денови пред да ти земат крв, си конзумирал храна богата со јагленихидрати вредноста ти е блиску до горната граница. Инаку, ти чувствуваш проблеми со шекерот?
 
Член од
19 ноември 2010
Мислења
47
Поени од реакции
11
До 6.5 е горната граница. Значи нема потреба да се грижиш иако најдобро е околу 5 да се движи. Можеби претходните денови пред да ти земат крв, си конзумирал храна богата со јагленихидрати вредноста ти е блиску до горната граница. Инаку, ти чувствуваш проблеми со шекерот?
Можеби сум внел повеќе јаглехидрати. не, воопшто немам никаков проблем со шеќерот
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Можеби сум внел повеќе јаглехидрати. не, воопшто немам никаков проблем со шеќерот
Друже некогаш на НЕдијабетичари може да им се дигне и до 8 нивото на шеќер во крвта ама тоа веднаш паѓа затоа што реагира панкреасот и дава инсулин и се е ок, за разлика кај диабетичарите што треба поправка или нов панкреас оти е капут :D
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Решението во начинот на исхрана.
па и не баш... доколку имаш Диабет тип 1
едноставно немаш никаков свој инсулин и неможат шекерите да се разложат ...
инаку да Исхраната е една од најбитните работи во диабетисот и физичката активност
 

WESLEY 10

В А Р Д А Р Е Ц !!!
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.925
Поени од реакции
332
Татко ми има шеќер,али океј е има 48 години,многу е нервозен дури некад од нервоза неможеш ни да му презбориш,као што читам значи он го има 1,пошто беше на времето човек од 120 кила,тоа докај 43 година,сеа е негде 80/85 доста ослабна...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Татко ми има шеќер,али океј е има 48 години,многу е нервозен дури некад од нервоза неможеш ни да му презбориш,као што читам значи он го има 1,пошто беше на времето човек од 120 кила,тоа докај 43 година,сеа е негде 80/85 доста ослабна...
Ako stava insulin so penkalo togas e tip 1 - insulinsko zavisen , ako ne tip 2.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom