Deep Purple

Дали ви се допаѓаат Deep Purple?


  • Вкупно гласачи
    23
  • Гласањето е завршено на .

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ко бев млад панкер и ја си ги слушав Дип Партал (покрај Бони М, Бело Дугме, Роксет, Плави оркестар...) после ко се подсмирив си преминав на народно.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Psyside Се надевам сега е подобро. Јас се зезнав не знаев дека максимум е 1800 на кајгана се заборавив од вадење инфо и пишување. (n) Како и да е еве сега средив малку
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Тек тук се прибира некоја песна, нешто квалитетно и поинакво. Во главно во периодот на Блекмур+Гилан.

фак дис шит.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Дал је могуче да досега немало тема за Дип Партал ?
ОК се, не ги слушам многу. Татко ми, on the other hand, му се нешто како омилен бенд. И се на некој начин бенд и музика на една друга генерација....
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ај и јас да се пофалам, на времето повеќе ги сакав нашите песни,
т.с. музика,а тоа беше Ју-српско, поради јазикот.
Ама за жизење и тресење глави,земавме по некоја странска плоча.
И сега ги чувам повеќето плочи,меѓу кој и еден албум од оваа група,
Дип Парпл - на насловна слика со темно небо и грмотевици - 1974 г.
Повеќе земав сингл од „ Свеет“ - така се викаа од каде се појма немам.
Но добри беа за правење диско игранки.А секако и Ролингстонси.
Не знам зошто но од Бтлси немам ни една (а и тогаш сум немал)
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Brat mi bese pricinata da gi zapoznaam momcite uste na moja 13 god i brate fala ti sto od tebe nauciv sto e dobra muzika:cuc: Batko mora da se slusa, pogolem e;)
Me zarazi so Child in time i sega e moj sopatnik vo zivotot koga ke me fati tocka :D vooedno i moja omilena pesna od Deep purple:D
koj glas vadi covece:vozbud::vozbud:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Psyside Се надевам сега е подобро. Јас се зезнав не знаев дека максимум е 1800 на кајгана се заборавив од вадење инфо и пишување. (n) Како и да е еве сега средив малку
Браво момче, одлично, за воведниот пост. Ме врати длабоко во младоста кога Парпл ми беше меѓу најслушаните.
Ќе дадам еден осврт на изведбата на песната Strange kind of woman, од концертниот албум Made in Japan од 1972-ра каде до израз доаѓаат вокалните можности на Јан Гилан, посебно „дуелот“ меѓу него и Ричи Блекмур.
Обрнете внимание после 5:30 од песната
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Пионерите на хеви металот, иако групата никогаш не се сметала себе си за прав и автентичен хеви-метал бенд:pipi:
Мала исправка, не како критика или реплика, за пионери на хеви металот се смета една друга британска група, за која колку гледам нема отворено тема. Со задоволство ќе напишам тема за групата. Станува збор за Black Sabbath. Ќе ја отворам за некоја минутка.
Поздрав.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Само мене ми звучи подобро Rod Evans од Ian Gillan како вокалист на Purple? :confused:
 
C

Crazy Diamond

Гостин
Пишав во темата Музички вести (иако не е баш ова за таму), па ќе пишам и тука. Нека почива во мир. :( Навистина одличен клавијатурист.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom