Covid 19 - post efekti

Член од
28 март 2014
Мислења
77
Поени од реакции
43
Ovaa tema mi e e nameneta za spodeluvanja na iskustva povrzani so covid 19 i negovite post efekti. Mene ne mi se vrati mirisot posle virusot, a sega se soocuvam so parozmija, disozmija.Recisi se sto vkusuvam mi ima nekoj metalen, cuden, neprijaten, gorcliv vkus. Dali nekoj ima slicno iskustvo i vo toj slucaj kakov tretman ste imale po ova prasanje. Dali nekoj ima drug post efekt. Sakam da pottiknam da spodelime se sto bi mozelo da koristi na drug koj se soocuvam so istiot problem.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Ovaa tema mi e e nameneta za spodeluvanja na iskustva povrzani so covid 19 i negovite post efekti. Mene ne mi se vrati mirisot posle virusot, a sega se soocuvam so parozmija, disozmija.Recisi se sto vkusuvam mi ima nekoj metalen, cuden, neprijaten, gorcliv vkus. Dali nekoj ima slicno iskustvo i vo toj slucaj kakov tretman ste imale po ova prasanje. Dali nekoj ima drug post efekt. Sakam da pottiknam da spodelime se sto bi mozelo da koristi na drug koj se soocuvam so istiot problem.
Пиеш лекови?
 
Член од
28 март 2014
Мислења
77
Поени од реакции
43
Само тој ти е негативен ефект што го имаш?
Па со оглед дека во прележав во февруари, само ова е. Малку е?
Автоматски споено мислење:

Пиеш лекови?
Нема конкретен лек за ова, во процес сум со лечење на природна база, потоа доколку нема подобрување ќе направам уште некои испитувања. иhttps://www.bbc.com/serbian/lat/svet-55844497.amphttps://www.bbc.com/serbian/lat/svet-55844497.amp
 
Последно уредено:
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Дали си вакциниран после прележување? Имаше статија дека вакцината помагала кај некој пациенти со лонг ковид симптоми.

Не ме фаќај за збор за ова можеби некој повеќе стручен ќе се надоврзи на оваа информација.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.892
Дали си вакциниран после прележување? Имаше статија дека вакцината помагала кај некој пациенти со лонг ковид симптоми.

Не ме фаќај за збор за ова можеби некој повеќе стручен ќе се надоврзи на оваа информација.
Нема врска вакцината. Јас го имам истиот проблем. Интересно е што се работи за одредени продукти и се менува. Некои продукти што порано не ми мирисале убаво сега ми мирисаат нормално, но кај други се заеба :D
 
Член од
28 март 2014
Мислења
77
Поени од реакции
43
Дали си вакциниран после прележување? Имаше статија дека вакцината помагала кај некој пациенти со лонг ковид симптоми.

Не ме фаќај за збор за ова можеби некој повеќе стручен ќе се надоврзи на оваа информација.
Фала на инфо, ова не го знаев како податок. Инаку не сум вакцинирана, имам потврда од лекар дека несмеам да примам вакцини. А, и кога би смеела, не би одбрала да се вакцинирам.
Автоматски споено мислење:

Нема врска вакцината. Јас го имам истиот проблем. Интересно е што се работи за одредени продукти и се менува. Некои продукти што порано не ми мирисале убаво сега ми мирисаат нормално, но кај други се заеба :D
И како ти помина, само по себе или? Моево е екстремно баш.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.892
Фала на инфо, ова не го знаев како податок. Инаку не сум вакцинирана, имам потврда од лекар дека несмеам да примам вакцини. А, и кога би смеела, не би одбрала да се вакцинирам.
Автоматски споено мислење:


И како ти помина, само по себе или? Моево е екстремно баш.
Ми дадоа некои магбет капсули( магнезиум и б комплекс) као за да се забрза, ама мислам дека само од себе си помина, не е толку јак интензитетот сега :D
Претходно на пример скара и канализација исто ми мирисаа, за малце ќе станев вегетаријанец :D
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Јас нпр. немав долго време проблеми со вкусот и мирисот, после 2-та или 3-та недела ми се вратија и без некои промени, но од друга страна примеќам дека крвниот притисок ми се качува најмалку еднаш во месецот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
За жал уште нема конкретен одговор зошто остауваат последици со губење на вкус и мирис.

Имам сретнато две објаснувања.

Првото е дека вирусот предизвикува оштетување во мозокот во делот за вкус и мирис и треба време да се преспојат некој врски за да се врати во нормала. Колку си постар толку потешко оди ова.

Второто е дека вирусот останува долго време во организмот, посебно во мукозните ткива. За ова имаше и студија која на молекуларно ниво го потврди постоењето на вирусот многу долго време после инфекцијата, и тоа ги предизвикува проблемите со вкусот и мирисот. Ако е ова вистина тоагаш има логика, што некој после вакцина се оправаат.

Иако реално вакцината на некој му ја влошува состојбата.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Ovaa tema mi e e nameneta za spodeluvanja na iskustva povrzani so covid 19 i negovite post efekti. Mene ne mi se vrati mirisot posle virusot, a sega se soocuvam so parozmija, disozmija.Recisi se sto vkusuvam mi ima nekoj metalen, cuden, neprijaten, gorcliv vkus. Dali nekoj ima slicno iskustvo i vo toj slucaj kakov tretman ste imale po ova prasanje. Dali nekoj ima drug post efekt. Sakam da pottiknam da spodelime se sto bi mozelo da koristi na drug koj se soocuvam so istiot problem.
Обиди се со калменте спреј за нос и ацитокалус...побарај во аптека.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
има пост ефект ОД ИЗОЛАЦИЈАТА, како физички така и психички.... посебвно тие постарите што ги држеа во изолација по 21 ден од ПЦР тест, башка и пред тоа поради член на фамилијата
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
267
Поени од реакции
564
Од вчера негативен ПЦР, хоспитализиран на една недела, маж, доцни 20ти, делта варијација, релативно силно ме удри болеста.

Последици:
- "Облачност во главата", постојана сонлива/полу-пијана состојба, особено во втората половина на денот од 14:00 - 23:00
- Намалена концентрација, и намалена... интелегенција што ми пречи во работата
- Проблем со краткорочна меморија, заборавам мали работи
- До вчера, чудна болка во екстремитетите, како игли да ме боцкаат кога ќе ги исправам рацете
- Првите неколку дена кога ме вратија дома, се беше екстра солено, ИИИ особено одвратно екстра сладко до степен каде што водата ми беше пресладка за конзумпција

Препарати:
- Растворачи на крв за спречување тромбови
- Витамин Д, останати витамини
- Препарат за желудникот (да ја намали штетата од лекарствата)
- Од денес некоја си ноотропска дрога во форма на спреј што ги подобрувала когнитивните способности... мислам дека е драпај си јајцата.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Кај мене нема никакви пост-Ковид симптоми ( барен не сум забележал ) . Пред дваесетина дена ми заврши изолацијата од 10 дена . Иначе лесно го поминав вирусов (имав 3 дена температура која максимум одеше до 38 со 3,4 и бев неколку дена прилично малаксан , и плус имав мал бронхитис кој се излечи со само 3 апчиња Сумамед и никакво друго лекарство не земав ) . Како и да е кога го правев тестот на кој излегов позитивен , веќе бев скоро без никаков здравствен проблем . Ни за време на болеста ни потоа немав/немам проблеми со вкус и мирис .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom